Školáci na Novém Zélandu objevili fosilii tučňáka s neobvykle dlouhýma nohama. Jedná se o úplně nový druh, zjistili vědci
Nový Zéland je oblastí, v níž se už od dávnověku objevují ptáci velkých rozměrů. Například metrový a téměř sedm kilogramů vážící papoušek Heracles inexpectatus nebo pták moa s rozpětím křídel tři metry. Zároveň zde bylo nalezeno také mnoho pradávných obřích tučňáků včetně 60 milionů let starého tučňáka Crossvallia waiparensis, který měřil až 160 cm.
Druh tučňáka, který školáci objevili, byl pojmenován Kairuku waewaeroa. “To maorsky znamená dlouhé nohy, což je hlavní rozpoznávací znamení tohoto 140 cm vysokého tučňáka. Délka nohou ovlivňovala, jak rychle mohl plavat nebo jak moc se mohl potopit,” vysvětluje zoolog Daniel Thomas z Massey University.
Výskyt takto velkých tučňáků na Novém Zélandu lze podle vědců vysvětlit tím, že když se před 80 miliony let od Gondwany odtrhl kontinent Zélandie, zcela v tamním prostředí chyběli případní predátoři tučňáků. “Nedostatek predátorů vytvořil ideální podmínky pro takovéto evoluční experimenty,” pokračuje Daniel Thomas. S postupným příchodem predátorů a potřebou, aby tělo kladlo při potápění menší odpor, docházelo ke zmenšování tučňáků.
reklama