https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/skolaci-na-novem-zelandu-objevili-fosilii-tucnaka-s-neobvykle-dlouhyma-nohama.jedna-se-o-uplne-novy-druh-zjistili-vedci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Školáci na Novém Zélandu objevili fosilii tučňáka s neobvykle dlouhýma nohama. Jedná se o úplně nový druh, zjistili vědci

26.9.2021 07:50 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kairuku waewaeroa sp. nov. z novozélandské formace Glen Massey. A, liniová kresba exempláře. B, fotografie exempláře WM 2006/1/1 s většinou kostí ve ventrálním pohledu. Kontrast upraven pro lepší čitelnost. C, srovnání koster a velikosti Kairuku waewaeroa sp. nov. (WM 2006/1/1) a tučňáka císařského, Aptenodytes forsteri.
Kairuku waewaeroa sp. nov. z novozélandské formace Glen Massey. A, liniová kresba exempláře. B, fotografie exempláře WM 2006/1/1 s většinou kostí ve ventrálním pohledu. Kontrast upraven pro lepší čitelnost. C, srovnání koster a velikosti Kairuku waewaeroa sp. nov. (WM 2006/1/1) a tučňáka císařského, Aptenodytes forsteri.
Když v roce 2006 školáci na Novém Zélandu v rámci přírodovědeckého kroužku našli v pískovci fosilii, netušili, jak velký objev se jim podařil. Vědci, kteří nyní dokončili veškeré analýzy totiž zjistili, že se jedná 30 milionů let starou kostru tučňáka s neobvykle dlouhýma nohama. Tučňák byl navíc do té doby vědcům zcela neznámý. O nově objeveném druhu informuje žurnál Vertebrate Paleontology.
 
“Je úplně neuvěřitelné, že objev, který se nám jako školákům před tolika lety podařil, se nyní stal součástí akademického světa. Den, který jsme tehdy trávili vykopávkami, se opravdu vyplatil,” říká Steffan Safey, který se tehdy kroužku zúčastnil.

Nový Zéland je oblastí, v níž se už od dávnověku objevují ptáci velkých rozměrů. Například metrový a téměř sedm kilogramů vážící papoušek Heracles inexpectatus nebo pták moa s rozpětím křídel tři metry. Zároveň zde bylo nalezeno také mnoho pradávných obřích tučňáků včetně 60 milionů let starého tučňáka Crossvallia waiparensis, který měřil až 160 cm.

Druh tučňáka, který školáci objevili, byl pojmenován Kairuku waewaeroa. “To maorsky znamená dlouhé nohy, což je hlavní rozpoznávací znamení tohoto 140 cm vysokého tučňáka. Délka nohou ovlivňovala, jak rychle mohl plavat nebo jak moc se mohl potopit,” vysvětluje zoolog Daniel Thomas z Massey University.

Výskyt takto velkých tučňáků na Novém Zélandu lze podle vědců vysvětlit tím, že když se před 80 miliony let od Gondwany odtrhl kontinent Zélandie, zcela v tamním prostředí chyběli případní predátoři tučňáků. “Nedostatek predátorů vytvořil ideální podmínky pro takovéto evoluční experimenty,” pokračuje Daniel Thomas. S postupným příchodem predátorů a potřebou, aby tělo kladlo při potápění menší odpor, docházelo ke zmenšování tučňáků.


reklama

 
foto - Mráčková Lucie
Lucie Mráčková
Autorka je spolupracovnice Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist