Slovenský distributor plynu čeká pokles dodávek od Gazpromu o 30 procent Aktualizováno
"Na základě informací od společnosti Gazprom Export dnes očekáváme, že dodávky plynu v rámci našeho kontraktu budou nižší asi o 30 procent," sdělila SPP v e-mailové odpovědi na dotaz agentury Reuters. "Uvedené snížení nemá žádný vliv na naše zákazníky," dodala. Podobně se na dotaz agentury vyjádřil elektrárenský podnik ČEZ a také společnost Net4Gas, která je provozovatelem přepravní soustavy pro zemní plyn v České republice.
Slovensko je závislé na dovozu ruského plynu a země také zajišťuje tranzit této suroviny dál do západní Evropy. Gazprom dlouhodobě zajišťoval dodávky plynu na Slovensko hlavně přes Ukrajinu. Slovenský ministr hospodářství Richard Sulík na konci května oznámil, že státní plynárny SPP uzavřely nové kontrakty na dodávky plynu, kterými země do konce příštího roku výrazně sníží svou závislost na ruském plynu.
Sulík dnes před poslanci slovenské sněmovny řekl, že SPP jako hlavní dodavatel plynu na Slovensku nabídne obyvatelům možnost uzavřít čtyřletý kontrakt na dodávku zemního plynu v zájmu zmírnění dopadu růstu světových cen plynu na zákazníky. V příštím roce by tak domácnostem zdražil plyn o zhruba třetinu a v dalších letech o inflaci. Při ročním kontraktu by si zákazníci SPP připlatili více, cena by jim stoupla o inflaci a o dalších 42 procent, dohromady tedy o více než polovinu.
Burzovní ceny plynu pro evropský trh rostly už loni na podzim, výrazně pak stouply krátce po ruské invazi na Ukrajinu. Následně se snížily, jsou ale oproti loňsku výrazně vyšší.
ČEZ na dotaz agentury Reuters uvedl, že Gazprom ho o snížení dodávek informoval. "Týká se to ale jen malé části dodávek přímo od Gazpromu. Ten plyn jsme nahradili z jiných zdrojů," uvedl ČEZ.
Situace kolem dodávek ruského plynu do Evropské unie se letos zkomplikovala v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Tento týden Gazprom výrazně omezil dodávky plynovodem Nord Stream 1, který je hlavní trasou pro export ruského plynu do EU. Opatření zdůvodnil zpožděním návratu zařízení, které bylo zasláno německé firmě Siemens Energy k opravě.
Německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck ale krok Gazpromu označil za politicky motivovaný a obvinil firmu, že se svým postupem snaží vyvolat nejistotu a zvýšit ceny plynu. Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře.
reklama