https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/smrtici-atrakce-jak-si-floridsky-statni-park-zadelal-na-poradny-problem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Smrtící atrakce: Jak si floridský státní park zadělal na pořádný problém

27.11.2018 01:05 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jen na ostrůvku v Silver Spring je dnes 300 makaků. Ilustrační snímek
Jen na ostrůvku v Silver Spring je dnes 300 makaků. Ilustrační snímek
Návštěva floridského státního parku Silver Spring rozhodně není pro turistu bez rizik. Zatopené džungli a mokřadům tu totiž kralují makaci, kteří tu byli před osmdesáti lety uměle vysazeni. A teď se dají počítat na stovky. Někteří jsou agresivní. A aby toho nebylo málo, přenáší smrtící virus. Píší o tom Fox13news.
 

Vše začalo v roce 1938, když jakéhosi Colonela Tooeyho, což byla přezdívka jednoho ze zdejších kapitánů výletních plaveb, nenapadlo nic lepšího, než zakoupit v newyorském zverimexu šest makaků rhesus. A vysadit je na ostrůvku v Silver Spring. Chtěl prý vytvořit „kulisu jako z Tarzana“. Jenže pak přišla válka a na opičáky v džungli se rychle zapomnělo. V osmdesátých letech jich tu žilo už kolem pěti stovek a s úspěchem kolonizovali i další ostrovy v oblasti. Makakové jsou totiž nečekaně dobří plavci.

Opice vrací úder

V roce 1984 přišli přičinliví obchodníci se zvířaty na to, že pro laboratorní pokusy nemusí shánět primáty za oceánem. Začali odchytávat floridské makaky a prodávat je na výzkum. V následujících letech odtud bylo postupně "vytěženo" kolem tisícovky zvířat. Drastická praxe ale držela zdejší opičí populaci na uzdě. V době, kdy se odchyty omezily, začaly narůstat počty makaků natolik, že expandovali i do příměstských parků v celé Marion County. A když v roce 2012 došlo k úplnému zákazu odchytu?

Jen na ostrůvku v Silver Spring je dnes 300 makaků, a počítá se, že v roce 2022 jich bude dvakrát tolik. Turisté je samozřejmě milují. Tedy spíše, milovali. Přemnožení makaci, uvyklí na přítomnost lidí, se totiž začínají domáhat pozornosti a pamlsků, i když jim je turisté dávat nechtějí. A v posledních letech došlo k několika nepříjemným atakům na návštěvníky, které loni vyústily až k uzavření celého parku pro veřejnost. Ukázalo se totiž, že kromě ostrých zubů a drápů disponují zdejší makaci ještě jednou „zbraní“.

Atrakce, která může zabíjet

Zdejší početná populace je totiž promořená tzv. opičím herpes virem typu B, který je mezi jednotlivými kusy endemický. Vyskytuje se mezi nimi přirozeně, a pravděpodobně si jej na ostrov přinesli už zakladatelé první tlupy. Je to problém? Ano, a pořádný. Odborníci sice tvrdí, že šance přenosu viru na člověka je minimální: muselo by dojít k přímému kontaktu člověka s opičími výkaly nebo slinami. Jenže na ostrůvku, kde nic jiného než zdivočelé útočné opice a jejich trus není, je ta pravděpodobnost vlastně hodně velká. Pokud infekci nezaléčíte včas, máte šanci 4:1, že ji nepřežijete.

Provozovatelé státního parku Silver Spring, představitelé správy Marion County a vlastně i státní administrativa celé Floridy, se aktivně snaží paniku mezi lidmi tlumit. Jisté je, že se s makaky bude muset něco udělat. Studie, uveřejněná letos v říjnu v žurnálu Wildlife Management, navrhuje sterilizaci poloviny samic a odstřel poloviny samců. Na takovou náročnou kampaň se ale zatím nedostává peněz, a makaků, včetně těch nakažených, tu každý měsíc přibývá.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

27.11.2018 09:31
Co mě tak napadlo:

1. Možná by fungovalo nějaké antivirotikum ne v tom smyslu, že by se tím nákaza dala vyléčit, ale že s jeho určitou (a pro člověka snesitelnou) hladinou v krvi by se nákaza v těle neusadila.

2. Zcela jistě by se daly vyrobit lidské monoklonální protilátky proti SHVB, po jejichž aplikaci by byl člověk (návštěvník) řádově desítky hodin imunní. Lidské by neměly dělat problémy s alergizací (na rozdíl od protilátek nebo sér ze zvířat).

3. Ideální by bylo vyvinout vakcínu, jak pro návštěvníky, tak i pro ty opice. Provozovatelé atrakcí by potřebné prachy snad dohromady dali.
Odpovědět
mr

27.11.2018 22:37 Reaguje na Jan Šimůnek
Nebylo by nejlevnější a nejrozumnější tam vůbec nechodit? Když se o tom problému ví?
Odpovědět

Jan Šimůnek

28.11.2018 07:35
@mr
Jistěže asi nejlevnější by bylo atrakci zrušit a opice zlikvidovat (nabízí se třeba nějaký nervový plyn), nicméně jsem vycházel z axiomu zachování této atrakce.
Odpovědět
LB

Lukas B.

28.11.2018 08:52 Reaguje na Jan Šimůnek
záleží. jestli za ty léta se z místních zavlečených invazních opic nestal vzácný a nenahraditelný endemický poddruh s důležitou rolí v ekosystému, něco jako tatranský kamzík.

jestli jde pouze o atrakci, potom je samozřejmě nejlepší opice šetrně, humánně, bezbolestně a cíleně zlikvidovat a zavléct opice nové, zdravé a proočkované.
Odpovědět
J

Josef Mozek

28.11.2018 18:40
Turisté by mohli nosit nějaký sprej na obranu, po pár dávkách by opice už agresivní nebyly.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist