https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snemovna-opet-prerusila-schvalovani-zakona-ke-stavbe-dukovan
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sněmovna opět přerušila schvalování zákona ke stavbě Dukovan

3.3.2021 14:03 | PRAHA (ČTK)
Schvalování zákona měla Sněmovna na programu už dvakrát, k dokončení nepomohla ani mimořádná schůze.
Schvalování zákona měla Sněmovna na programu už dvakrát, k dokončení nepomohla ani mimořádná schůze.
Sněmovna opětovně přerušila schvalování zákona ke stavbě nového bloku dukovanské elektrárny. Vynutila si to opozice, která chce uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby nebo stanovit její maximální cenu. Kvůli vystoupením opozičních poslanců Sněmovna schvalování nedokončila.
 

Sněmovna v úvodu schůze hlasy ANO, SPD, KSČM a dvou sociálních demokratů rozhodla ve snaze omezit opoziční obstrukce o tom, že jeden poslanec bude moci k zákonu mluvit nejvýše 20 minut. Vojtěch Filip (KSČM) následně jako předsedající schůze oznámil, že do tohoto limitu bude započítávat i dvouminutové faktické poznámky, což TOP 09 napadla a nechala prověřit.

Legislativní odbor Sněmovny následně ve svém stanovisku uvedl, že faktické poznámky nelze započítávat do limitu omezení řečnické doby, jak oznámil po poledni místopředseda Sněmovny Petr Fiala (ODS). Poslanci TOP 09 následně obvinili Filipa z opakovaného svévolného a úmyslného překrucování pravidel jednání Sněmovny. "Takhle si ohýbejte svoje stanovy, když řídíte ÚV KSČM, ale ne, když řídíte Sněmovnu," vzkázal Filipovi poslanec TOP 09 Jan Jakob.

Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová neprosadila návrh, aby bylo projednávání zákona odloženo do 20. dubna s tím, že by bezpečnostní aspekty stavby projednal a objasnil vládní výbor pro jadernou energetiku. Z obdobných důvodů Jan Čižinský za klub KDU-ČSL požadoval, aby Sněmovna zákon vrátila do druhého kola projednávání. O jeho návrhu poslanci zatím nerozhodovali.

Opoziční poslanci si také stěžovali na to, že vicepremiér a ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) nijak nereaguje na jejich dotazy k bezpečnosti a ceně stavby. Pirátský poslanec Jan Lipavský požadoval, aby Havlíček vysvětlil svůj výrok, že vícenáklady za stavbu zaplatí stát, nikoliv energetická společnost ČEZ jako investor, a kolik by to bylo.

Takzvaný nízkouhlíkový zákon má podle návrhu vlády zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování celého projektu společnosti ČEZ. Havlíček již dříve zdůrazňoval, že při přípravě tendru se postupuje podle usnesení vlády, podle něhož musí být zohledněny bezpečnostní požadavky státu.

Opozice mimo jiné navrhla uzákonit, že stát by nesměl využít nabídky firem ze zemí, které nepřistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách, tedy například z Ruska a Číny. Havlíček koncem ledna po jednání se zástupci stran oznámil, že do tendru pravděpodobně nebude připuštěna Čína, ve hře ale zůstává Rusko.

Schvalování zákona měla Sněmovna na programu už dvakrát, k dokončení nepomohla ani mimořádná schůze.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

3.3.2021 15:25
Ztrata času a spousta hloupych řeči ve sněmovně.Jedno stare česke přislovi řika.Sudte je po ovoci ne po slovech.Tak važeni diskutujici popřemyšlejte jake ovoce tady je za poslednich vice než 30 let
Odpovědět
MG

Milan G

3.3.2021 15:48
Tohle je konec JE v Čechách. Jeden si tak říká, Babiš a spol to vedou zu grunt. Ale nechtěl bych být u toho kdyby tahle opoziční sebranka vedla teď tenhle stát. Tady bohužel neplatí, poznáte pravdu a pravda vás osvobodí.

Koho má normální člověk volit? Všichni jsou nevolitelní, všichni. Opravdu je doba kdy se objeví jeden fanatik a všichni půjdou za nim. Nebylo by to v historii poprvé.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.3.2021 19:18 Reaguje na Milan G
S JE Dukovany se nic nestane.Babiš slábne jak sníh na slunci a neprosadí vůbec nic. Ten je nahození ručníku do ringu.

Opozice ve článku zmiňovaná je zralá na svěrací kazajky a léčbu hluboké paranoi.
Odpovědět
MG

Milan G

3.3.2021 20:49 Reaguje na Miroslav Vinkler
Souhlas, také to tak vidím. Pokud chce ještě Babiš a spol. něco zachránit, tak by měli bouchnout do stolu, říct a konec a vyhlásit VŘ bez ohledu na to kvičení opozice. Jakmile se to rozjede, už to nikdo nezastaví, nenajdou odvahu. Bohužel to je sci-fi.
Odpovědět
sv

3.3.2021 21:32 Reaguje na Miroslav Vinkler
Bureš je hlavně hadr na podlahu, který o podpoře tak akorát žvaní ale při tom nedokáže o dostavbě rozhodnout a neustále ji sám odkládá. To, že opozice chtěl zodpovědět některé zásadní otázky, čehož bureš nebyl schopen, je především projev burešova diletantismu.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

4.3.2021 07:17 Reaguje na
ANO...
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

4.3.2021 07:30 Reaguje na Milan G

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

4.3.2021 07:23
Je neuvěřitelné kam jsme se s tím vládnutím po 30 letech dostali... Protlačovat takto důležitý zákon stylem, držte hubu a krok (jak za dob ČSSR) bez jakéhokoliv reflektování jak názorů odborníků, tak vědců, tak vlastních poslaneckých výborů, tak bezpečnostních služek, tak opozice, tak úplně všech co do tohoto trochu vidí je prostě trestuhodné a značí, že totalita je již za dveřmi.

Složení tohoto prasečího týmu ANO, SPD, KSČM mluví samo za sebe...
Odpovědět
JM

Joska Malý

4.3.2021 08:37
Je mi z toho teskno.
Novou JE, resp. ne jednu, ale aspoň dvě, potřebujeme jako sůl. A Babiš je slaboch v tomto a opozice paranoidní a zelená. Nejsem rusofil, ovšem je jasné, že moc jiných možností než Rosatom není, jejich technologie tu má tradici a, je to smutné, jsou jediní kdo staví jak diví, navíc osvědčené typy konstrukcí reaktorů. Číňanům bych to nedal, ale vyloučit Rusy, znamená zrušit to celé. Myslím, že postavit JE je daleko rizikovější, než prdovod muti Merkel.
Kéž by opozice byla tak kritická třeba v případě solární podpory...
Včera jsem slyšel jednoho z Pirátských europoslanců v rozhlase tvrdit, že decentralizace sítě je cesta a v celku správná. To se vrátíme do dob Kolbena a Fučíka, střídavý vs. stejnosměrný?
Otázka za všechny prachy: Která strana si dá do programu jako prioritu dostavbu JE, bez vyloučení Rusů a snahu odmítnout Zelený úděl?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

4.3.2021 12:43 Reaguje na Joska Malý

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
MG

Milan G

4.3.2021 16:19 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jdi se léčit, jseš nemocný.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

4.3.2021 19:19
Tento národ nedopadne dobře díky tomu, že má mnoho mudrlantů, ale málo
mudrců. Do odborných věcí mluví politici a pletou ideologii i do
ekonomiky a energetiky. Po zvolení poslancem, či senátorem se každý
stává odborníkem napříč všemi obory a chce o tom rozhodovat. Taky
mezi občany je plno "odborníků" na vše a je jedno, zda jsou plebejci
a nebo vědátoři. Důležité je zařadit se někam a pak nekriticky tvrdit
i pitomosti. Lidem schází střízlivé uvažování(selský rozum) a rádi se
upínají k líbivým heslům a utopickým řešením. Výsledek je vždy stejný.
Po počáteční euforii přichází vystřízlivění a upnutí se k novému idolu.
Bohužel politika je dnes plná kariéristů, kteří nikde neuspěli a ani
neuspějí dlouhodobě v politice. Hvězdy zazáří a uhasnou, pouze činy
zůstávají. Za 3O.let tu bylo "hvězd" mnoho, ale výsledek je nulový.
Energetika zastarala stejně jako doprava a veřejná infrastruktura.
Žije se z podstaty a předchozích staveb. To, co se postavilo nového
je pouhým zlomkem staveb z minula a státní pokladna je rekordně
mínusová. Tady se podle mne nepostaví v energetice nic podstatného
a dospěje to k závislosti na dovozech a nebo k energetickému
kolapsu. Komu to myslí, tak uvažuje o záložních systémech, aby
přežil podobné kolapsy. Bohužel to není možné pro všechny a ti
na to opravdu doplatí svojí hloupostí při výběru politiků.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist