https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snemovna-v-uvodnim-kole-podporila-zmenu-pravidel-myslivosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sněmovna v úvodním kole podpořila změnu pravidel myslivosti

25.3.2021 12:54 | PRAHA (ČTK)
Sněmovna propustila do dalšího kola projednávání vládní novelu zákona o myslivosti. Předloha má mimo jiné pomoci bránit škodám způsobeným zvěří na lesních a jiných porostech. Úřady například nově nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvířat. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala ani platit, stanovila předloňská změna lesního zákona.
 

"(Návrh) vychází z nutnosti úpravy početních stavů spárkaté zvěře, a tím i snížení škod na lesních porostech," uvedl návrh novely ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ve Sněmovně zastoupil omluveného ministra zemědělství a stranického kolegu Miroslava Tomana. Hnutí Duha uvedlo, že škody způsobované spárkatou zvěří na lesích a náklady na ochranu stromů před poškozením se odhadují na miliardy korun ročně.

Lovci také podle novely nebudou muset předkládat tzv. markanty - například spodní čelisti, ocas nebo obě uši od ulovené zvěře jako doklad plnění plánu lovu. Tyto povinnosti by byly podle ministerstva zemědělství příliš drahé a náročné.

Ministerstvo navrhuje tato opatření změnit ještě předtím, než začala legislativně platit. Poslední úpravu schválil Parlament v roce 2019 na základě poslaneckých návrhů k novele lesního zákona. Změny v mysliveckém zákonu pak měly začít účinkovat dva roky od jeho vyhlášení. Hamáček dnes řekl, že předloňská novela přináší velké zatížení pro státní rozpočet, uživatele honiteb i úřady. Proto má vládní předloha přinést ekonomicky proveditelnější způsob, jak snížit škody způsobené zvěří.

Ministerstvo se problematická ustanovení snaží změnit mimo jiné elektronizací evidence myslivosti. Ulovená zvířata se budou muset evidovat mobilní aplikací, na které bude muset být nahrané celé tělo. Současně se novelou zákona ruší papírové výkazy, vše bude elektronické.

Nebudou se také určovat tzv. normované počty zvěře v dané honitbě. Stát se bude vyjadřovat k plánu lovu pouze v případě, že se zjistí, že zvířata působí v lokalitě příliš velké škody. "Bude-li les v honitbě nadměrně poškozován zvěří, bude uživatel honitby tuto skutečnost povinen zohlednit při tvorbě plánu lovu a plán oproti minulému roku zvýšit," uvedla vláda v důvodové zprávě.

Osm organizací, Asociace soukromého zemědělství ČR, SVOL - Komora soukromých lesů ČR, Český svaz ochránců přírody, Pro Silva Bohemica, Česká společnost ornitologická, Hnutí DUHA, Spolek vlastníků honebních pozemků a Svaz vlastníků půdy v dnešní tiskové zprávě uvedlo, že novela ani po přijetí a zapracování části připomínek odborných organizací neodpovídá dnešním potřebám. Uvádějí, že po nápravě nejpalčivějších problémů musí být vypracován nový myslivecký zákon, který bude reflektovat aktuální stav české krajiny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

25.3.2021 08:40
V Tsavu jsem viděl jak slon vyvrátil strom. Budeme žádat i vyvraždění slonů?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

26.3.2021 12:46 Reaguje na Michal Ukropec
"Budeme žádat i vyvraždění slonů?"

Asi nejste v obraze, o co tu jde. Nikdo podle článku u nás přece neusiluje o vyvraždění někoho / něčeho.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

29.3.2021 19:58 Reaguje na Majka Kletečková
A vy v tom obraze jste? On je ten problém, že některým bude zvěří škodit i ve chvíli kdy bude na nějakém minimu. Pokud někde nesmyslně zasázíte určité dřeviny a zanedbáte ochranu( většinou je naprosto zbytečná, vyhozené peníze) tak i jeden zajíc nebo jeden kus srnčí zvěře je schopen udělat škodu. Ještě dodám, že to nejsou škody ekologické ale ekonomické, které v naších podmínkách nikoho neohrožují na životě. Toto se například ale o tom slonu říci nedá.
Odpovědět
VN

Vladimír Němec

31.3.2021 12:23 Reaguje na Jarek Schindler
Ano, paní Kletečková v obraze je. Ty změny jsou především o tom, jak přinutit myslivce zase lovit zvěř. Stačí se projít po lese nebo se podívat na stav někteých polí před sklizní. Mimo flint máme k omezení stavů zvěře už jen jednu možnost - stejnou jako u škodlivého hmyzu a polních plevelů. A sice chemii. A vlastně ještě policejní a armádní odstřelovače, jako v případě moru divočáků na Zlínsku. Potraviny v regálu hypermarketu prostě nerostou. Navíc zemědělci a lesníci mají jediný příjem a to je právě a jen příjem z jejich polí a lesů. Běžte jim vykládat, že si mají nechat ta pole a lesy sežrat, protože vy si to prostě myslíte a zviřátka jsou fajn. Třeba tu debatu přejite ve zdraví. Jenže krajina bez lesů nebo bez obhospodaření lidmi není krajinou k životu. Maximálně tak k rekreaci a i tam je otázka, jak dlouho. Ono se to ale netýká jen polí, lesů, luk a strání, problémy narůstají i v dopravě, navzdory výkyvům. Zkuste si dát do vyhledávače "srážky se zvěří".
Co se ČMMJ týká, tak to je typický postsocialistický moloch. Členská základna je dnes na maximálně polovině, ale spíše třetině původního stavu. Až na pár nadšenců katastrofa, zdrhnul jsem od nich hned, jak to šlo se pojistit na výkon práva myslivosti jinde. Nějaká transformace by této organizaci jen prospěla. Naštěstí i tahle staronová myslivecká lobby postupně slábne. Myslivce už začala zvěř dokonce i odzbrojovat, viz nedávný případ z jižních Čech - to jen pro odlehčení tohoto komplikovaného problému.
Odpovědět
DA

DAG

25.3.2021 09:16
Všechny níže jmenované organizace chápu. Chtějí prosadit svoje ekonomické zájmy. Jen nechápu ornitologickou společnost. Myslivců a rybářů v ní je hodně. Navíc novela na ně nemá žádný vliv. Kálí si podle mě do vlastního hnízda. Poslední dobou je zjevné, že se přidávají na stranu ekologických extrémistů.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

25.3.2021 10:18 Reaguje na DAG
Ornitologům vadí škody způsobené spárkatou zvěří na ptácích a jejich hnízdech. Vy jste ještě neviděl jelena jak ničí hnízdo strakapoudovi na stromě?
Odpovědět
kk

karel krasensky

25.3.2021 13:52 Reaguje na Michal Ukropec
páne Michal neberte slova ornitologu o škodlivosti spárkáté zvěře na ptáctvo na lehkou váhu.V CHKO Beskydy došlo k otřesnému případu.Dne 7.4.1984 jelen neprávidelný osmerák v dopoledních hodinách rozšlapl snušku vajíček na zemi hnízdícího jeřabka lesního
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

25.3.2021 15:01 Reaguje na karel krasensky
Tak to jo...............
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

26.3.2021 15:41 Reaguje na Michal Ukropec
Při vytloukání ruší doupné ptáky :-)
Odpovědět
RP

Radim Polášek

26.3.2021 07:39 Reaguje na DAG
Není naše ornitologická společnost členem oné globální ornitologické společnosti, co má v Bruseli na svědomí onen nesmysl se zákazem používání olova na broky a střely z kulovnic?
Potom je zřejmě nutné chápat aktivitu České ornitologické společnosti jako pravděpodobný politický úkol, který dostala ze svého světového aktivistického zeleného ústředí.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.3.2021 15:32
být vyjeveni z toho, že v lese je zvěř je divný postup ale v zásadě, když chováme jídlo v chovech, tak kdo se zajímá o tu volně žijící. Naše zvyky se výrazně změnili. Regulace tu byla vždycky jen zvěřinu a rybinu vyměnily chovy prasat, drůbeže a hovězího skotu. Jídlo z lesa se nedostává do trendů...ale to bylo přirozené prostředí po staletí pro jídelní stůl lidí a to teď není.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.3.2021 15:39 Reaguje na Jaroslav Řezáč
i tak je možné chovat ke zvířeti úctu
Odpovědět
Pája Žížala

Pája Žížala

25.3.2021 22:36
Těch osm vyjmenovaných lobbistických organizací, to jsou všichni škůdci naší přírody, nebo na někoho zapomněli???
Je zajímavé vidět kdo s kým se spojí, když jde o prosazení úzkých privátních zájmů. Vždycky jsem si myslel (a v archivech je to doložitelné), že Marie Terezie vydala první zákon o ochraně přírody (na světě), tedy o provádění myslivosti (nebudu se rozepisovat co to znamená, neb znalí vědí a hloupého stejně nepřesvědčím). A v tomto duchu pokračovali dodnes všechny novely. Nějak se mi ale v návrzích ziskových neziskovek vytrácí duch ochrany přírody. Zato "duch kapsy" vidím jasně....
Odpovědět
re

regis24

26.3.2021 08:00
Stanovisko ČMMJ:
https://www.cmmj.cz/cmmj-je-hlasem-ceskych-myslivcu/?fbclid=IwAR3fa1zDmrv-8xUtXhTquzDwv9mB9MjgTq18cMrcUziCN9c0bopvjPskpVM
Odpovědět
JJ

Jan JH

27.3.2021 12:39
Dobrý den.
Pani(slečno) Kletečková vážím si každého názoru a každého člověka ,který má zájem o přírodu a obecně ten opravdový přístup k životu ovšem jsem přesvědčen ,že to jsou právě ti různí aktivisté ,ktěří neví...jak Vy píšete o co tu jde....
Dnes jsme jako občané naší obce ...všichní dohromady hasiči,myslivci,běžní občané a vysázeli 20ks ovocných stromků na ůvoze....nikdo o tom neví..nepíše se o tom, ale je to tak ..a co dělají ti placení...Hnutí duha a další křiklouni...kde nejsou peníze nejsou ani aktivisti... Kolik aktivistů se zajímá třeba o Koroptev...a další druhy,které nejsou mediálně zajímavé.....asi moc ne ,že..ale třeba vlk ..to je téma minimálně mediální..a myslíte si ,že když naši předci populaci vlka snížili na minimum,tak byli hloupý....věřte tomu ,že ne....Důležité je jít a něco udělat...to je už ale horší.........někoho kritizovat jde lépe. Pěkný den.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

27.3.2021 13:26
ještě by v tom mobilu mohla být aplikace na výrobu toaleťáku
Odpovědět
SM

Stanislav Mudra

31.3.2021 09:23
Ten spolek spolků pod článkem sepsaný by se normálně v jedné ohradě pobil k smrti. To že se dal do kupy ukazuje na něco významného, zřejmě nekalého. Jak jinak.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist