Sokola, který se před třemi lety vylíhl v dukovanské elektrárně, někdo postřelil
Zraněného samce sokola našli lidé 3. prosince a přenesli ho do záchranné stanice. Broky mu poranily levé křídlo, jeden uvízl v hrudní kosti. Ošetřovatelé předpokládají, že už sokol nikdy nebude stoprocentně létat a i když půjde všechno dobře, zůstane trvale v lidské péči. "Je to smutná zpráva, zvlášť když si uvědomíme, že na jedné straně usilujeme o jejich záchranu v přírodě a na straně druhé jim někdo ubližuje," uvedl ředitel elektrárny Roman Havlín.
"V letošním roce se nějak 'roztrhl pytel' s případy postřelení chráněných druhů ptáků. Jde již o devátý letošní případ," uvedl Petr Orel, vedoucí záchranné stanice v Bartošovicích na Novojičínsku. Stejně zranění byli i káně, čáp, moták lužní, poštolka, jestřáb, moták pochop a luňák červený. V předchozích letech zaznamenala stanice dva tři případy postřelení ptáků ročně. Všechny předává k vyšetřování policii.
Sokol stěhovavý je kriticky ohrožený druh. V Česku je zaznamenáno asi 130 pravidelně hnízdících párů. Firma ČEZ na záchraně sokolů spolupracuje s ornitology z Alka Wildlife od roku 2011. V elektrárenských provozech se od té doby vylíhlo minimálně 163 mláďat. Na komíně dukovanské elektrárny hnízdil pár sokolů i v tomto roce, kvůli souboji samic ale nakonec mladé nevyvedl, uvedl Bezděk.
Sokol stěhovaný podle ochránců přírody hnízdil na území republiky pravidelně ještě v 50. letech, jeho vymizení způsobilo používání chemie v zemědělství, včetně DDT. Populace se obnovuje od 90. let. Sokoli původně hnízdili na skalách, teď už využívají i výškové stavby, protože v místě původních hnízdišť je ruší horolezci. Na komínech mají klid a jejich hnízda jsou chráněná před predátory, například kunou skalní.
reklama