https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sokolovska-uhelna-investuje-do-ekologizace-elektrarny-tisova-pres-240-milionu-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sokolovská uhelná investuje do ekologizace elektrárny Tisová přes 240 milionů korun

1.12.2020 00:58 | SOKOLOV (ČTK)
Sokolovská uhelná kromě elektrárny Tisová provozuje ještě elektrárnu ve Vřesové.
Sokolovská uhelná kromě elektrárny Tisová provozuje ještě elektrárnu ve Vřesové.
Foto | Lubor Ferenc / Flickr.com
Elektrárna Tisová (ETI), která patří do skupiny firem Sokolovské uhelné a. s. (SUAS), investuje do opatření na snížení emisí oxidů dusíku a síry přes 240 milionů korun. Firma nyní dokončuje investici zaměřenou na ekologizaci bloku 6. Díky této investici elektrárna Tisová už plní zpřísněné emisní limity, které budou platné od podzimu příštího roku, uvedl ředitel elektrárny Pavel Homola. Zajištěna bude jak výroba elektrické energie, tak i dodávka tepla pro město Sokolov i další obce, dodal.
 

"Investice zahrnuje úpravu práškového granulačního kotle K9 s cílem snížit výstupní koncentrace oxidů dusíku. Souběžně s tím proběhla také úprava odsiřovacího zařízení, kde došlo k významnému zlepšení parametrů," uvedl Homola.

Ekologizace elektrárny Tisová je dalším krokem Sokolovské uhelné po převzetí elektrárny od skupiny ČEZ. V roce 2019 firma v areálu ETI vybudovala za 42 milionů korun plynovou kotelnu s výkonem 20 megawattů, která slouží jako záložní zdroj v případě poruchy uhelné technologie.

Sokolovská uhelná kromě elektrárny Tisová provozuje ještě elektrárnu ve Vřesové. I tam v posledních letech investovala do modernizace technologií a ekologizace. Jednou z investic byla modernizace plynových turbín Paroplynové elektrárny Vřesová (PPC). Uskutečnila se v letech 2018 a 2019 a vrátila paroplynovou elektrárnu mezi nejmodernější zařízení svého druhu.

"Modernizací plynových turbín získala Sokolovská uhelná paroplynové bloky s vyšší účinností výroby elektrické energie a s nižšími emisemi CO2 (oxidu uhličitého)," uvedl místopředseda představenstva Sokolovské uhelné David Najvar. Výměna turbín, včetně kompletní obnovy generátorů, vyšla na miliardu korun.

Sokolovská uhelná je dlouhodobě jedním z největších investorů v oblasti ekologických technologií v Karlovarském kraji. Jen za uplynulých deset let takto například ve Vřesové vynaložila na ekologizaci více než 1,4 miliardy korun, v případě Tisové pak, po jejím převzetí v roce 2017, dalších téměř 290 milionů korun.

V příštím roce pak díky provedeným investicím opět poklesnou emise oxidů dusíku v elektrárně Tisová, která by tak měla splnit i zpřísněné legislativní požadavky pro rok 2022.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

1.12.2020 08:26
Uhelná elektřina je najdražší vůbec a tímhle se to jen zhoršuje.
Ale my to máme v pohodě, stát to zaplatí z fondu pro podporu OZE. Jsme stát naopak a to už skoro ve všem.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

1.12.2020 08:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Ve třech větách tři nesmysly, to jste borec!

Uhelná elektřina není nejdražší, to je pouze vámi ničím nepodložený výmysl.
Vzhledem k tomu, že Tisová jede v teplárenském provozu, jistě tedy přejete jejím odběratelům ukončení dodávek, které by od příštího roku mohli přijít, že?
Včera bylo zveřejněno, že byl spuštěn modernizační fond na podporu rozvoje OZE. Podle jeho odhadu bude ve fondu do roku 2030 k dispozici asi 150 miliard korun z prodeje emisních povolenek.
Ad 1) právě z peněz vašich ropáků se platí podpora OZE
ad 2) přemýšlím, kolikrát jste tu uváděl, že se neplánuje do budoucna podpora OZE...100x ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.12.2020 16:55 Reaguje na Jaroslav Studnička
Zase lžete, jak když tiskne:
"Standardně jsou výnosy z aukcí povolenek příjmem státu, který tak přišel o 70 miliard korun (2010-2019). Šokující je, že více než 85 % tzv. ekologických investic přistálo v uhelné energetice (retrofity uhelných elektráren, teplárna České Budějovice, elektrárna Ledvice)".
https://oenergetice.cz/rychle-zpravy/desitky-miliard-prednostne-energeticke-veterany-velke-solarni-parky
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.12.2020 16:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Česká vláda předala pochybený návrh změny na snížení provozních dotací pro fotovoltaické zdroje, pod dříve zákonem stanovenou hranicí minimální návratnosti 15 let. Zcela otevřeně nastavuje diskriminační podmínky v energetickém sektoru obnovitelných zdrojů, a zaručuje tak bioplynovým stanicím téměř dvojnásobnou úroveň zisku. Proč tomu tak je?
https://www.cefas.cz/informace-cfa/zazije-ceska-republika-poprve-hromadne-desetitisicove-zaloby.html
Odpovědět

Jan Šimůnek

1.12.2020 17:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Dotace na provoz OZE je třeba zcela zrušit. Co je zdravé, to se udrží; to, co zdravé není, ať chcípne (ekonomicky).
Odpovědět

Jan Šimůnek

1.12.2020 17:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Další věcí je, že prosazovatele fotovoltaiky je třeba považovat za čínské agenty, protože prostředky pro tento nesmysl se monopolně vyrábějí v Číně.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

1.12.2020 19:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Nepřekvapil jste...
Opět nevíte o čem píšete a opět plácáté páté přes deváté.

1) K aktuálnímu nově vzniklému modernizačnímu fondu.
Viz odkaz si můžete přečíst na vlastní oči, z čeho je fond hrazen "Modernizační fond, který čerpá prostředky zejména z monetizace 2 % celkového počtu emisních povolenek v systému EU. Prostřednictvím Modernizačního fondu se využijí rovněž výnosy z povolenek podle čl. 10c odst. 4 směrnice 2003/87/ES (tzv. derogační povolenky) a 50 % výnosů z povolenek podle čl. 10 odst. 2 písm. b) směrnice 2003/87/ES (tzv. solidární povolenky)."
https://www.sfzp.cz/dotace-a-pujcky/modernizacni-fond/
Dále si tam můžete najít, na jaké programu je fond určen. Opět vypíchnu např. v rámci programu RES+ "Instalace nových obnovitelných zdrojů energie (OZE) a prvků aktivního energetického hospodářství:
fotovoltaické elektrárny (FVE)"

Tak že zopakuji to, co jsem psal v předchozím příspěvku. Modernizační fond bude hrazen ze zisku z emisních povolenek a v rámci vypsaných programů podporuje také novou výstavbu OZE.

Navíc již zaběhnuté programy jako NZÚ bude pokračovat i v roce 2021.

2) Tak že si ještě jednou přečtěte příspěvek p. Hradeckého a zkuste si zamyslet. Provozovatel zaplatí za emisní povolenky a z nich dostane část zdarma zpátky na modernizaci provozu. To je zcela na místě a v pořádku a není to v rámci EU nic neobvyklého.

3) K vašemu druhému příspěvku: Toto nesouvisí s novou podporou, ale s tzv. "solárním tunelem". Několikrát vám to tu bylo vysvětleno a také vám tu několikrát bylo prezentováno, jaká výše současné provozní podpory jde na jaké druhy. Pro vás opět zde: https://www.ote-cr.cz/cs/statistika/statistika-poze/poskytnuta-podpora-2013-2019
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

1.12.2020 09:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Mohu se zeptat, který druh energie je levnější a proč?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.12.2020 12:48 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
OZE v Německu a protože pan Hanzl si dodnes neumí spočítat jaké reálné náklady na tu energii jsou:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.12.2020 17:07 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Levnější je skoro každý (kromě dýzlového generátoru), protože se musí draho těžit a dovážet palivo, když OZE to mají zadara. Navíc se čmoudy musí čistit a struska skládkovat, giganticý bordel a zničenou krajinu ale do toho nepočítám.
Emisní povolenky jsou jen nepatrnaá záplatečka na to, co uhláky ve skutečnosti zničí.
Uhlí (skoro??) skončilo i v Británii, v Rakousku, končí čistě z ekonomických důvodů v USA, taky u nás klesá dost silně těžba i spalování uhlí a to jsme uhláci ropáci, jenže dovozy jsou i u nás daleko levnější.
Odpovědět

Jan Šimůnek

1.12.2020 17:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Nejlevnější je voda, které máme ovšem limitované množství (stávající přehrady). Pak je jádro, potom uhlí, pak plyn a ropa a nejdražší jsou OZE, které se musejí dotovat na provoz.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

1.12.2020 21:15 Reaguje na Pavel Hanzl
O cenám el. energie z OZE v Německu vás tu několikrát informoval p. Novák.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.12.2020 17:08 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
"Už teď je vlastně to uhlí na hranici ekonomické udržitelnosti, některé zdroje nyní dokonce prodělávají. Když jsme byli v červnu na prohlídce končící elektrárny Prunéřov I, oni v té době nevyráběli. A sami říkali, že se to teď nevyplácí, protože elektřina je tak levná a emisní povolenky tak drahé, že by na tom jen prodělávali. A tento stav se v průběhu posledních dvanácti měsíců opakuje."
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/uhli-skonci-drive-nez-myslime-brzy-zdrazi-a-bude-vyrizene-tvrdi-rovensky-118491
Odpovědět

Jan Šimůnek

1.12.2020 17:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Stačí pohled z okna - mraky jak těžká duchna a nehne se ani lísteček (z těch, co jsou ještě na stromech). Zcela jistě teď jedou FV elektrárny a větrné elektrárny na plný pecky a kromě elektřiny vyrábějí též teplárenskou páru.

Uvědomte si laskavě, že "emisní povolenky" jsou jen komunisticko fašistické křivení trhu (ekologie se oběma těmto smerům v ideologii i praxi velmi blíží) a směrování peněz z našich kapes do kapes gaunerů typu Pachaurího. S cenou elektřiny nemají naprosto nic společného a není problém je škrtnutím pera zrušit. Chce to jen mít v čele státu nikoli fašistický odpad, ale skutečné demokraty.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

1.12.2020 21:14 Reaguje na Jan Šimůnek
Ano, aktuálně Německo vyrábí z uhlí, plynu a jádra cca 72% el. energie.
Za posledních 7 dní se OZE podílely na výrobě el. energie z cca 14%.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

2.12.2020 10:18 Reaguje na Jaroslav Studnička
Být tak pouze OZE, tak jsou už vybité i ty
baterky a pan Hanzl tře liščím ocasem
ebonitovou tyč. Život by se zastavil a je
tu totální kolaps. Ty propagátory OZE je
třeba napojit pouze na ta OZE bez možnosti
brát energii odjinud, bez dotací a jiných podpor přednostního výkupu a ostatních
netržních regulací. Zrušit emisní povolenky
do doby výstavby JE pro stabilitu sítí a
pak v klidu odstavit uhláky, plyňáky a ty
půdu devastující bioplynovky a spalovny
dřeva, slámy atd. Na pole patří potraviny
a organické zbytky do půdy a lesa.
Odpovědět

Jan Šimůnek

2.12.2020 12:44 Reaguje na Břetislav Machaček
Souhlas. Kdo bude proti? - to je jasné: ekologické organizace a instituce, podporované EU.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

2.12.2020 15:24 Reaguje na Břetislav Machaček
Dneska je ta situace ještě horší. Při současném stavu za posledních 8 dní musely uhelné, plynové a jaderné elektrárny v Německu vyrobit cca 13 TWh.
Aby Německo dokázalo zcela nahradit stávající průměrnou výrobu z klasických zdrojů a navíc dokázali zajistit přebytky výroby pro podobné situace, budou muset mít několikanásobný instalovaný výkon než mají teď. To již mají v Německu instalovaný výkon v VtE 62 GWe a v FVE 52 GWe.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

2.12.2020 13:21 Reaguje na Jaroslav Studnička
No to proto, že ještě nepřišel ten ... jak von se jmenuje ... VODÍK!!!

Ale prý už je na cestě, Hanzl ho tuhle viděl:-).
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

2.12.2020 15:24 Reaguje na Svatá Prostoto
Teď tu letěl :-)
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist