https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/solarnich-elektraren-v-cr-nasobne-pribude-z-fondu-na-ne-pujde-4-5-miliard-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Solárních elektráren v ČR násobně přibude, z fondu na ně půjde 4,5 miliard korun Aktualizováno

31.5.2021 14:11 | PRAHA (ČTK)
Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce by mohl Modernizační fond do roku 2030 zvýšit instalovaný výkon solárních elektráren v ČR ze současných 2,2 gigawattu na sedm až 14 gigawattů (GW),
Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce by mohl Modernizační fond do roku 2030 zvýšit instalovaný výkon solárních elektráren v ČR ze současných 2,2 gigawattu na sedm až 14 gigawattů (GW),
Foto | e pants / Flickr
V Česku v následujících letech násobně přibude fotovoltaických elektráren. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) na tiskové konference řekl, že Modernizační fond by mohl do roku 2030 zvýšit jejich instalovaný výkon v ČR ze současných 2,2 gigawattu na sedm až 14 gigawattů (GW), záležet podle něj bude na ceně emisních povolenek. Fond má přispět k přechodu tuzemské energetiky na ekologické zdroje, celkem do roku 2030 nabídne minimálně 150 miliard korun z prodeje emisních povolenek. Jak upozorňuje advokátní kancelář Frank Bold, Modernizační fond nahrává velkým výrobcům solární energie a malé pustil k vodě.
 

Brabec řekl, že rekordní ceny emisních povolenek naznačují, že uvolněná částka by ve finále mohla být téměř dvojnásobná. Uhelné elektrárny nyní mají v Česku podle dat Energetického regulačního úřadu instalovaný výkon asi deset GW, jaderné 4,3 GW.

Brabec informoval, že na výstavbu nových fotovoltaických elektráren půjde v prvních výzvách z Modernizačního fondu určených pro ně 4,5 miliardy korun, ministerstvo životního prostředí (MŽP) navíc plánuje peníze postupně přidávat. "Podpora bude čistě investiční, proto na rozdíl od solárního boomu v roce 2009 podpořené instalace žádným způsobem nezatíží státní rozpočet provozní podporou. V předregistračních výzvách jsme obdrželi přes 9000 projektových záměrů a 90 procent z nich se týká právě fotovoltaiky. Takže čekáme opravdu velký zájem a jsem zvědavý, kolik projektů se do ostrých výzev nakonec přihlásí," řekl. Na rozvoj obnovitelných zdrojů půjde podle něj půjde podstatná část peněz z Modernizačního fondu, a to téměř 40 procent. "Jsme na prahu revoluce," dodal Brabec.

Už před měsícem MŽP a Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) vyhlásily první dvě ostré výzvy na 6,4 miliardy korun z Modernizačního fondu pro teplárny, nyní je doplní dvě pro fotovoltaické elektrárny. Miliardu korun si rozdělí v průběžné nárokové výzvě projekty s instalovaným výkonem elektrické energie do jednoho megawattu (MWp), dalších 3,5 miliardy Kč je připraveno pro větší elektrárny s výkonem nad jeden MWp, které se mohou hlásit do jednokolové soutěžní výzvy. V závislosti na velikosti podniku a typu instalace elektrárny mohou zájemci dosáhnout na dotaci ve výši až poloviny celkových výdajů na projekt.

Elektronický příjem žádostí bude v obou výzvách zahájen v poledne 12. července prostřednictvím informačního systému AIS SFŽP ČR. Žádosti mohou podávat všichni zájemci, kteří se už dříve zapojili do předregistrační výzvy. V případě průběžné výzvy pro malé projekty bude možné žádosti podávat do 15. listopadu, soutěžní výzva pro velké projekty bude uzavřena 29. října. Díky těmto prvním výzvám by mělo být postaveno asi 230 menších a zhruba 45 větších projektů.

“Šedesát pět procent projektů přihlášených do předregistračních výzev, v nichž ministerstvo zjišťovalo zájem o podporu z fondu, se týkalo právě fotovoltaiky na střechách budov. Podmínky ostrých dotačních výzev v programu RES+ jsou nicméně oproti očekáváním vůči této skupině nastaveny diskriminačně, s nepřiměřeným upřednostněním subjektů ze sektoru ETS, což nelze obhájit souladem s programy, jako je Nová zelená úsporám, Operačním programem životního prostředí a dalšími,” komentuje právnička Frank Bold Laura Otýpková.

Předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa na dnešní tiskové konferenci uvedl, že asociace vítá a podporuje důraz na rozvoj malých a středních lokálních fotovoltaik. Pro rozvoj obnovitelných zdrojů je podle něj klíčová novela zákona o podporovaných zdrojích energie, která je stále ve Sněmovně. "Pokud zákon nebude schválen touto Sněmovnou, další vláda přípravou a schvalováním nového zákona ztratí další dva až tři roky," dodal.

Ekologické Hnutí Duha oznámilo, že od června spouští web venkovvbaliku.cz, kde bude starostům a obcím nabízet pomoc s vyřízením dotací z Modernizačního fondu. "Města a obce teď mají jedinečnou příležitost, jak ušetřit za elektřinu ve školách nebo úřadech. Sestavit projekt, aby vyhovoval podmínkám otevřené výzvy, ale nebude úplně snadné. Každému, kdo chce stihnout podat žádost dříve, než prostředky dojdou, nabízíme pomoc," řekl dnes expert hnutí na dotace v energetice Ondřej Pašek.

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) minulý týden uvedl, že nové obnovitelné zdroje budou mít v nejbližších sedmi letech z evropských fondů typu Modernizačního fondu a Plánu obnovy k dispozici kolem 100 miliard korun. V Česku podle něj neexistuje podporovanější zdroj než právě obnovitelné zdroje. Důvodem je především podpora v souvislosti s takzvaným solárním boomem před více než deseti lety.

Celkové náklady na takzvané podporované zdroje energie (POZE) v posledních letech každoročně činí přes 40 miliard korun. Předloni to bylo 45,4 miliardy Kč, solární elektrárny obdržely 29,1 miliardy korun. Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 385 miliard korun. Vyplácení podpory pro solární elektrárny dlouhodobě kritizuje prezident Miloš Zeman.

Peníze z Modernizačního fondu bude možné čerpat na škálu projektů - od modernizace veřejného osvětlení, pořízení elektrobusů, energetických úspor v budovách i průmyslu až po výstavbu fotovoltaických či větrných elektráren. Na peníze z fondu cílí mimo jiné polostátní společnost ČEZ. Firma nedávno oznámila, že plánuje do roku 2030 vybudovat obnovitelné zdroje o výkonu šest GW, převážně fotovoltaické elektrárny v ČR. Jen do solárů chce skupina investovat až 90 miliard Kč, řekl minulý týden SeznamZprávám místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KT

Karel Tejkal

31.5.2021 15:54
To budeme mít sedmkrát více fotovoltaických lánů?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.6.2021 16:52 Reaguje na Karel Tejkal
Pokud budeme chtít levnou elektřinu trvale k dospozici v neomezeném množství, tak jistě.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

31.5.2021 16:21
Uvidíme, kolika procenty budeme muset FVE dotovat, aby se to rozběhlo. To umožní udělat si obrázek, jak jsou ty FVE konkurenceschopné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.6.2021 14:42 Reaguje na Jiří Svoboda
Hluboký omyl, jak dycky.
Naše dotační korupce skutečně nic nevypovídá o efektivitě daného systému, ale pouze o korupčním potenciálu pobírače.
Příkladme jsou zcela nesmyslná a antiekologická biopaliva, která hodí pachatelům pár miliard ročně. protože věrchuška si to vypisuje pro sebe.

Pokud se chcete podívat na skutečnou efektivitu OZE, musíte se dívat do normálních zemí, třeba do Německa.
Odpovědět
ms

1.6.2021 14:04
Jásot špinavých dotačních solárních baronů je opět slyšet po české kotlině. Český daňový poplatník, který dá na tzv. OZE v letech 2010-2030 bilion korun (aby zato soláry loni vyrobily 3 % elektřiny a 1 % větrníky), bude tentokrát zcela zmasakrován šílenými cenami elektřiny. Ministr Brabec ani neví, že emisní povolenky budou příjmem EU. Sbohem český průmysle, vítejte v dotačním království, kde se peníze masivně přesouvají z kapes daňových poplatníků k solárním baronům za jásavého pokřiku ideologů zelených temných zítřků. Proč se dosud po roce 2010 žádné FVE nestavěly, když jsou přece tak cenově výhodné a sluneční energie levná? Protože nešlo o ekologii, ale o špinavý byznys. Kolikpak politiků si opět vypere špinavé peníze přes FVE v zastoupení advokáty?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.6.2021 16:51 Reaguje na
babišistán silně připomíná Duceho Itálii ve 30. letech.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist