https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/soud-projednava-poskozeni-chladici-veze-elektrarny-aktivisty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Soud projednává poškození chladicí věže elektrárny aktivisty

19.1.2021 16:23 | PARDUBICE (ČTK)
Aktivisté v říjnu 2016 na tři dny obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení k její modernizaci a tím prodloužení jejího provozu do roku 2030.
Aktivisté v říjnu 2016 na tři dny obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení k její modernizaci a tím prodloužení jejího provozu do roku 2030.
Foto | Hugo Charvát / Ekolist.cz
Okresní soud v Pardubicích začal projednávat případ pěti aktivistů spolupracujících s organizací Greenpeace. Jsou obžalováni z poškození chladicí věže elektrárny ve Chvaleticích v roce 2016 a poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Aktivisté odmítli dohodu o vině a trestu, i když uznali, že při protestu nechtěně způsobili škodu na zařízení. Nesouhlasili ale s tím, že elektrárně způsobili poruchu, elektrárna byla v době protestu mimo provoz. Soud odpoledne jednání odročil na konec ledna.
 

Aktivisté již uhradili škodu téměř 560 000 korun. Podle jednoho z obžalovaných Roberta Hrdiny je trestní stíhání účelové, elektrárna se tak snaží zastrašit své odpůrce. "Nic jsme poškodit nechtěli," řekl Hrdina.

Podobně se vyjadřovali další obžalovaní. Domnívali se, že škody na chladicí věži jsou nepatrné a jejich jednání bude možné hodnotit nanejvýš jako přestupek. Při obdobných akcích v minulosti se žádné trestní stíhání nevedlo. Uvedli, že k protestu si cíleně vybrali období, kdy elektrárna byla kvůli opravám a odstraňování následků požáru mimo provoz.

"Kdybychom chtěli elektrárnu poškodit, měli jsme k tom spoustu jiných příležitostí," řekl další z obžalovaných Petr Kucka.

Aktivisté v říjnu 2016 na tři dny obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení k její modernizaci a tím prodloužení jejího provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky na věž slanili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Znalec z oboru energetika a všeobecné strojírenství dnes uvedl, že blok elektrárny nemohl bez chladicí věže fungovat. Opravovat vnější plášť věže za provozu by bylo proti bezpečnostním předpisům, u vnitřní části by to bylo nemožné.

Odstávka kvůli požáru skončila 18. října, z dnešních výpovědí ale nebylo jasné, zda blok s věží byly od 19. října do 2. listopadu v provozu nebo měly poruchu. Od 3. listopadu do 15. listopadu se věž nevyužívala kvůli opravě vnitřního pláště. Soud proto jednání odročil na 27. a 28. ledna a 5. února, aby případně získal informace o provozu elektrárny v říjnu a listopadu 2016, zvažuje i výslech dalšího znalce ze stavebnictví.

Protestní akce se zúčastnilo i dalších šest aktivistů ze zahraničí. Jejich trestní stíhání se koná samostatně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

19.1.2021 18:31
Nic nechtěli poškodit? Takže netuší, jaká fyzikální anomálie je vyzvedla až na chladicí věž a vrtačky jim samy skočily do rukou?

Já tam vidím spíš přitěžující okolnosti - šlo o poškozování zcela zřejmě plánované a tato trestná činnost byla páchána v organizované skupině.
Odpovědět

Jirka Černý

19.1.2021 19:08
Mají takovou svéráznou logiku, pokud vám propíchají gumy na autě co zrovna stojí vlastně se nic neděje a nakonec o co jde vždyť se jedná jen o trochu docela obyčejného vzduchu.
Odpovědět
ig

19.1.2021 20:42
Ale no tak, aktivisti z Greenpeace. Když někdo jiný vyvíjí činnost která vám není po chuti, neváháte využít libovolné právní předpisy do posledního písmenka abyste mu v tom zabránili. Ale jakmile okusíte vlastní medicínu, kroutíte se. Mějte trochu hrdosti a uznejte, že teď jste si naběhli, sklapněte a přijměte trest :-)
Odpovědět

Jan Šimůnek

20.1.2021 09:27
Je třeba, aby tihle a podobní aktivisté dostávali takové flastry, aby to všechny od podobných akcí odradilo. A pokud neodradí, tak ještě přitvrdit!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist