https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/soutesky-ve-hrensku-se-v-letosni-sezone-neotevrou-jsou-nebezpecne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Soutěsky ve Hřensku se v letošní sezoně neotevřou, jsou nebezpečné

15.9.2022 11:02 | HŘENSKO (ČTK)
Oblíbená turistická atrakce ve Hřensku na Děčínsku, projížďka na lodičkách v soutěskách řeky Kamenice, je podle geologů nebezpečná a letos se už neotevře. Hrozí pád kamenů i ohořelých stromů ze skalních útvarů, škody způsobil rozsáhlý lesní požár, který v národním parku vypukl 24. července. Hasiči ho uhasili po 20 dnech. Původní předpoklad starosty obce Zdeňka Pánka, že se turisté budou moct na lodičky vypravit ještě v září, nevyšel. Zaměstnanci obce dokonce museli přerušit práce na sanaci vodní cesty, řekl starosta ČTK.
 

"Musí se odstranit stromy z vodní cesty, protože hrozí akutní nebezpečí, že kdyby přišly deště, tak (stromy) tvoří zábranu, která by se potom mohla protrhnout a Hřensko jako takové by bylo skutečně ohroženo," uvedl Pánek. Podle něj by se pracovníci mohli na místo vrátit opět na podzim. Práce pak ale bude zřejmě komplikovat počasí. Obec jako provozovatel lodiček zároveň přichází o miliony korun, za běžných okolností by totiž turisté mohli do soutěsek až do 5. listopadu. "Chtěli bychom je znovu přivítat 1. dubna," dodal starosta. Soutěsky jsou hlavním lákadlem pro turisty, kteří do Hřenska míří. Ztráty proto počítají i podnikatelé.

O možné podpoře místních podnikatelů bude jednat ministerstvo pro místní rozvoj s ministerstvem průmyslu a obchodu. "Cestovní ruch v Českém Švýcarsku podporujeme prostřednictvím agentury CzechTourism všemi dostupnými prostředky, aby se turisté do oblasti vrátili, a zmírnily se tak další škody spojené s jejich odlivem," informovala ČTK tisková mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Hešíková. Území zasažené požárem chce ministerstvo zvýhodnit v národních programech, které se týkají podpory venkova a cestovního ruchu. Ještě letos se pak otevře výzva například na budování turistických tras.

Obce, které požár zasáhl, mohou požádat o dotaci ze Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP ČR). "Aktuálně je podaných pět žádostí v celkovém objemu 32 milionů korun," sdělila ČTK tisková mluvčí fondu Lucie Früblingová. V dotačním programu na obnovu infrastruktury, likvidaci škod po rozsáhlém požáru a podporu preventivního protipožárního opatření je připraveno 100 milionů korun. Pokud bude potřeba, ministerstvo životního prostředí částku zvýší. Podpora na jeden projekt může být až 15 milionů korun. Obce mohou posílat žádosti do konce října.

Geologové mapují situaci v celé oblasti, kterou požár zasáhl. "Primárně jsme se zaměřovali na silnici ze Hřenska na Mezní Louku, abychom ji mohli otevřít, což se stalo 1. září," řekl ČTK za správu národního parku Richard Nagel. Jako další na řadu přijde zpřístupnění cest na Pravčickou bránu. Cesta přes Dlouhý důl by se mohla otevřít za několik týdnů, následovat bude Gabrielina stezka a soutěsky Kamenice. "V soutěskách je situace nejproblematičtější. Je tam velmi složitý terén. Riziko pádu kamenů je veliké, je tam i riziko pádu ohořelých stromů," doplnil Nagel. Zda se soutěsky znovu zprovozní do 1. dubna, podle něj není jasné.

Od začátku měsíce zůstala v národním parku jedna dobrovolná jednotka hasičů, kterou si nasmlouvala správa parku kvůli dohledu nad požářištěm. Ohnisko se v parku neobjevilo podle Nagela asi deset dnů, proto zřejmě během tohoto týdne dobrovolníci z parku odjedou. Profesionální hasiči ponechali na místě mj. hadice, čerpadla a nádrže na vodu. Správa bude hasičskému sboru techniku vracet 24. září.

U požáru, který podle policie vznikl pravděpodobně v Malinovém dole, se vystřídalo zhruba 6000 hasičů a 400 kusů techniky. Policie vyšetřuje událost jako obecné ohrožení. Obec Staré Křečany na Děčínsku chce kvůli požáru podat žalobu na neznámého pachatele. ČTK to řekl starosta František Moravec. Soudit se chtějí i obyvatelé osady Mezná, kde shořely tři domy, vedení správy parku podle nich mohlo ničivému požáru zabránit. "Ještě to ladíme s právníky. Pokoušíme se získat informace z vyšetřování, abychom měli nějaké podklady. Určitě ji podat chceme na toho, kdo to zanedbal," řekl ČTK jeden z poškozených obyvatel. Park vinu odmítá.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

16.9.2022 14:19
Je třeba přestat lhát veřejnosti o tom, že se vlastně ani tak moc nestalo,
když shořelo to, co tam nepatří. Ono to nakonec díky hašení ani nedohořelo
a pouze zuhelnatělo a je do budoucna opět potenciálním palivem. Pokud se
to neodstraní, tak to naopak vydrží v přírodě déle, než tlející dřevo a
bude v záloze čekat na nový požár. No a nakonec ty skály, které žárem
přišly o zpevněný povrch bránící rychlejšímu zvětrávání. Navíc byly po
rozžhavení mnohde rychle zchlazeny požární vodou a rozpraskaly. Je to
nenahraditelná škoda zaviněná nedbalostí iniciátorů požáru a liknavostí
vedení NP při předcházení požáru. Přístupové cesty zavalené soušemi,
terén taktéž i se soušemi dosud stojícími a fungujícími jako vydatné
palivo a taky absence monitoringu schopného odhalit požár v zárodku
a ten okamžitě hasit i pomocí letecké techniky. Nedivím se žalobcům
vinících vedení NP, že se oprávněně ptají, proč musely souše zůstat
i v blízkosti jejich nemovitostí. Jsem zvědav, jaké budou závěry
šetření, ale obávám se, že to vyšumí do ztracena. Stát škody uhradí,
stát zaplatí i sanaci NP a vše bez potrestání viníků.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist