Soutěž WWF Chytrá síť vyhrál magnet proti žralokům
![]() |
|
Liškoun velkooký (Alopias superciliosus) | |
Zdroj: FAO |
Kromě žraloků se ročně v sítích zachytí i další "nechtěné" úlovky, např. mořští ptáci (především albatrosi), želvy, delfíni. Stovky tisíc těchto živočichů jsou zabity destruktivními rybolovnými metodami. "Řešení skutečně existují, anebo mohou být vyvinuta, a neexistuje žádná omluva pro to, abychom dopustili tak obrovskou míru ´odpadu´ v našich mořích," říká James Leape, generální ředitel WWF International.
S možným řešením přišel Michael Herrmann, výzkumný společník americké firmy Shark Defense (obrana žraloka). Protože věděl, že žraloci umí rozpoznat magnetická pole, zjistil, že umístění silného magnetu nad místo, kde jsou háky dlouhých sítí může odpuzovat některé druhy žraloků. Michael Herrmann získal cenu "Chytrá síť" za rok 2006 a získal 25 000 dolarů na další vývoj a zkoušení svého nápadu.
Na druhé místo v soutěži se dostal Chris Carey z novozélandské firmy Independent Fisheries (nezávislé rybářství), který navrhl létajícího "strašáka". Přístroj děsící ptáky by měl zabránit jejich přiblížení k drátům vlečných sítí, do nichž se obvykle zachytí. Cena poputuje také ke Kristianu Zachariassenovi z Faroese Fisheries Laboratory za to, že vynalezl lehčí a pružnější mříž pro vlečné sítě, která by mohla umožnit některým rybám uniknout.
Doufáme, že soutěž Chytrá síť bude inspirovat manažery a rybáře k tomu, aby se podívali po praktických řešeních, jak se vypořádat s přelovením a vůbec zhoršováním zdraví oceánů. To totiž ohrožuje i bezpečnost dodávek potravin pro chudší země," varoval ředitel WWF James Leape. Dodal také, že by země měly naléhavě přikročit k legislativním úpravám, aby se tato z hlediska životního prostředí i z ekonomického pohledu kritická situace řešila.
Další informace o soutěži Chytrá síť naleznete ve zprávě Ekolistu zde a na oficiálních stránkách www.smartgear.org.
reklama