https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spanelska-acciona-a-plug-power-budou-zavadet-vodikove-technologie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Španělská Acciona a Plug Power budou zavádět vodíkové technologie

25.2.2021 01:19 | MADRID (ČTK)
Americká společnost minulý měsíc uzavřela partnerství s francouzskou automobilkou Renault, s níž bude vyvíjet dodávky poháněné vodíkem.
Americká společnost minulý měsíc uzavřela partnerství s francouzskou automobilkou Renault, s níž bude vyvíjet dodávky poháněné vodíkem.
Licence | Volné dílo (public domain)
Španělský producent energie z obnovitelných zdrojů Acciona zakládá společný podnik a americkou společností Plug Power, která se zabývá systémy vodíkových palivových článků. Ve Španělsku a Portugalsku budou zavádět vodíkové technologie do energetiky. Společnosti o tom informovaly ve společném prohlášení. Do projektu hodlají vložit dvě miliardy eur (51,6 miliardy Kč).
 

Společný podnik, v němž vlastní každý z podílníků vlastní 50 procent, bude sídlit v Madridu. Acciona a Plug Power chtějí do roku 2030 získat pětinový podíl na španělském a portugalském trhu s vodíkovými technologiemi.

Šéf společnosti Plug Power konstatoval, že dohoda představuje "důležitý milník" ve strategii partnerů vybudovat "silné zastoupení v rychle rostoucí evropské vodíkové ekonomice".

Americká společnost minulý měsíc uzavřela partnerství s francouzskou automobilkou Renault, s níž bude vyvíjet dodávky poháněné vodíkem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

25.2.2021 07:49
Kde jsou naši ropáčci, aby začali lomit rukama, že to nefunguje, že to jede jen na gigantických dotacích, že všichni, kteří do toho jdou, jsou přece úplně blbí?

Jak je možné, že Portugalci a Španěláci jsou už takový kus před náma?
V 90. letch jsme byli nejprogresivnější zemí Evropy a dnes se nekonečně taháme, jestli postavíme mastodonta v Dukovanech za 20. let!!!
A necháme to stavět nepřítele jen proto, že si jeho agenti už ochočili naši vládu, včetně parapresidenta.
To nemůže dobře dopadnout.
Odpovědět

Jirka Černý

25.2.2021 08:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Tedy s tím jak jsme byli v 90 letech nejprogresivnější zemí Evropy jste mi po ránu fakt naložil, mít slabší srdce nemusel bych tolik srandy ustát.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.2.2021 08:53 Reaguje na Jirka Černý
Která země investovala v té době asi 3 BILIÓNY do modernizace svého průmyslu, ve které zemi stouply platy na desetinásobek,(a tím se zlevnilo všechno dovozové zboží a zdražilo domácí), která země zdvojnásobila za asi 8 let svůj HDP?
Která země byla nejrychlejší v masivním rozjezdu nejmodernějších technologií IT, SW i všeobecně hi-tech?

Odpovědět

Jirka Černý

25.2.2021 10:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Odpovědět

Jirka Černý

25.2.2021 10:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Můžeme se dostat ke kompromisu že v 90tých jsme byly na horní příčce postkomunistických zemí v šanci někam se posunout, co všechno může za nenaplnění je na opravdu dlouhou a spíš politickou debatu. Že jsme na tom dnes v něčem lépe než ostatní je zásluha hlavně geografické polohy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.2.2021 11:08 Reaguje na Jirka Černý
V 90. letech jsme byli jednoznačný premiant a očekával se ekonomický zázrak, ještě do EU jsme vstupovali z první pozice.
To tempo se nedalo trvale udržet, ale vlády ČSSD mohutně zabrzdily a babišistán nasadil reverz, takže dnes jsme prakticky poslední skoro ve všem.
Odzdikezdi je systém, který se nám velmi líbí, dnes je vše důležité naopak.
Odpovědět
VN

Vilém N

25.2.2021 09:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Omlouvám se, ale vysvětlete mi, kde bereme FV panely a plyn?
Nebude jedno z Číny a druhé z Ruska?
Mimochodem, nálepkování je trochu úchylka téhle doby. Každý s jiným názorem je "ropáček"? Jak se označovali ti, kteří před 10ti lety brojili proti nesmyslnosti elektromibilů ... která se začíná teď potvrzovat?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.2.2021 11:04 Reaguje na Vilém N
Špičkové FVE panely vyrábí Němci a Američani (pokud vím) nejlepší v poměru cena - výkon jsou Čínské.
Plyn kupujeme na burze v Rotterdamu (nebo si velcí odběratelé smlouvají přímo dodavatele). Skutečnost je asi taková, že většina? jde z Ruska.
Ale plynová krize v roce 09 se nás vůbec nedotkla, i když z Ruska nic nešlo, plynovod Družba dodává k nám asi 8% plynu. Tak nevím, v Evropě je přeplynováno Amíci opretivně vozí lodě s plynem i do Turecka.
Ropáčci jsou takoví zaprdění jedinci, kteří nechápou velmi rychlý vývoj bezemisních technologií a stále se navzájem ujišťují, že to nefunguje.
Přitom víc jak polovinu elektřiny má už Evropa z OZE (my sotva 5%), elektromobilita jede naplno, do toho vodík. Já vím, je toho moc ................
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.2.2021 12:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Dovolím si upozornit na takovou drobnost ...

"Ve Španělsku a Portugalsku BUDOU zavádět vodíkové technologie do energetiky. Společnosti o tom informovaly ve společném prohlášení. Do projektu HODLAJÍ vložit dvě miliardy eur (51,6 miliardy Kč)."

Takže se jedná o pokus, první nástřel, prostě to zkusí a uvidí, co to udělá a jak se to vyplatí, jak obecně, tak v závislosti na konkrétním zvoleném technickém řešení. Což je samozřejmě dobře!!! Ale neznamená to, že už reálně existuje funkční ekonomicky efektivní systém.

Je to ok? JE.
Existuje DNES nějaká garance, že zrovna jim to bude šlapat? NE.

Takže bych se zatím zklidnil.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.2.2021 12:54 Reaguje na Svatá Prostoto
BTW ... Španěláci ani tak nejsou před námi, jako mají podstatně lepší podmínky pro OZE, zejména v oblasti FVE, a tedy celku slušnou motivaci jak řešit problémy spojené s nárazovostí produkce. Protože zrovna FVE jsou na tom úplně nejhůř, bo i v noc může fučet a voda téci, ale ta mrcha Slunce vám v noci prostě svítit nebude a nebude. :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.2.2021 14:43 Reaguje na Svatá Prostoto
"Poptávka po vodíku, která se aktuálně pohybuje okolo 70 miliónů tun ročně......."
"Společnost NEL dodává vodík na více než 110 čerpacích stanic ve 13 různých státech ....."

Takže žádné experimenty s nejasným výsledkem, v USA už jezdí na vodík trucky přes celé území na jednu nádrž, osobák ujede 100 km na kilo vodíku.
Za dva doláče by to bylo neskutešně levné, to ale tuy nebude. Technologie s kryonádržemi je silně komplikovaná.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.2.2021 10:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Abychom to vzali od začátku ... máte na ta svá tvrzení nějaké odkazy/zdroje?

Bo je pravda, že jsem tam už dva roky nebyl ... a asi min další dva nebudu, kua fix:-( ... ale zatím jsem tam u pumpy teda stojan na vodík ještě neviděl:-).

Takže sem naházejte nějaké zdroje ... my vám pak vysvětlíme, co se tam opravdu píše ... jako vždycky:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.2.2021 14:35 Reaguje na Svatá Prostoto
Španěláci dotoho jdou už dnes, ale v německu nebo Holandsku se tyhle technologie už staví a řeší se silně ekonomika provozu.
"Norská společnost NEL, zabývající se výrobou elektrolyzérů, cílí na to, aby se výroba zeleného vodíku dostala do roku 2025 na úroveň okolo 1,5 USD/kg a byla tak schopná konkurovat vodíku vyrobenému pomocí fosilních zdrojů".
https://oenergetice.cz/plyn/nel-roku-2025-chceme-stlacit-cenu-zeleneho-vodiku-k-15-usd-kg
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

25.2.2021 21:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Na NEL jsem se díval. Zatím pouze sliby, nemají nic v ruce.
Daleko lepší je podívat se na skladbu akcionářů NELu : pouze a jedině banky od USA po Londýn. 100% vlastní bankéři a zrovna ti zachrání svět, jo hubou.

Jde jim pouze o zisk, a jediným počinem NEL je její kotace na burze v Oslu. / a každý osel tomu věří /
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.2.2021 10:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Cywe ... Hanzl a jeho práce se zdroji ... jdou do toho, staví se, řeší se silně .... takže v reálu:

"„Dnes ZAČÍNÁME S naším PLÁNEM, který BY MĚL UMOŽNIT našim zákazníkům výrobu zeleného vodíku NA URČITÝCH trzích z velkokapacitního zařízení společnosti NEL za 1,5 USD/kg z levné zelené energie, a to DO ROKU 2025,“

To je jak kdysi bolševici na sjezdech:-DDD
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist