Španělská Galicie jede z 95 % na elektřinu z obnovitelných zdrojů
Vyplynulo to ze studie Galicijského energetického institutu (Instituto Enerxético de Galicia, Inega), zřízeného galicijským ministerstvem financí a průmyslu. Studie říká, že v roce 2010 bylo 94,5 % elektrické energie spotřebované v Galicii z obnovitelných zdrojů.
Javier Guerra ve své zprávě vysvětluje, že toto číslo znamená téměř pětinásobek cíle stanoveného Evropskou unií pro daný rok.
Podle galicijské vlády, označované jako Xunta, toto číslo také představuje dvojnásobek španělského průměru za rok 2010, který byl 40,4 %. Galicie tak skoro o pět let dřív dosáhla cíle stanoveného vládou pro rok 2015, kdy měla tato autonomní oblast spotřebovávat z 95 % elektřinu z obnovitelných zdrojů.
Galicijské ministerstvo financí a průmyslu ujišťuje, že podpora obnovitelné energie je jedním z klíčových bodů energetické politiky. Xunta se také soustředí jak na zvýšení energetické účinnosti a úspory, tak na diverzifikaci zdrojů.
Galicijská vláda například realizovala program, v jehož rámci bylo vyhlášeno výběrové řízení na 2325 MW větrných elektráren, jež by Galicii posunuly v roce 2012 na 6500 MW ve větrné energii.
Podle zprávy „Casi el 95% de la electricidad consumida en Galicia en 2010 procedió de fuente ronovables“ zveřejněné na serveru Ecoticias.com dne 7. prosince 2011.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Podvody v české fotovoltaice? Jen nadsázka ministra Drobila. - 27. 12. 2011 - JiBMinisterstvo životního prostředí potvrdilo, že výroky ministra Pavla Drobila o podvodech ze strany českých provozovatelů slunečních elektráren jsou jen jeho další nadsázkou a že žádné konkrétní informace o takovém jednání nemá.Ministr Drobil v rozhovoru pro deník Právo 28. srpna překvapil tvrzením, že ví o případech podvodného jednání provozovatelů slunečních elektráren: "A to se vůbec nebavím o tom, jak zázračně u nás některé fotovoltaické elektrárny vyrábějí elektřinu i v noci. To znamená, že na ně někdo z dieselagregátů svítí anebo se ty agregáty přímo napojí do sítě a je to prosím vydáváno za solární energii, která je pak dotována!". Sdružení Calla se na základě svého dotazu ministerstvu dozvědělo, že ministr to tak nemyslel a údajně reagoval na zprávy publikované na jaře tohoto roku o odhalených podvodech v některých státech Evropské unie. Tudíž ani nepodal žádné trestní oznámení na zmíněné podvodné jednání. Viz plná odpověď úřadu. Na jaře 2010 proběhla médii informace o údajném podvodu ve Španělsku převzatá z deníku El Mundo se svícením s pomocí dieselových agregátů na panely solárních elektráren a neoprávněném prodeji takto získané elektřiny jako sluneční. Jak následně ukázal rozbor[1], takové konání by bylo vzhledem k ceně nafty ekonomicky nesmyslné. Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: "Provozovatelů slunečních elektráren u nás je několik tisíc, takže čistě statisticky i mezi nimi se mohou najít černé ovce. Pokud by se někdo uchýlil k podvodu, musí být takové jednání adekvátně postiženo. Ale přeci nezrušíme vlaky jen proto, že někdo jezdí načerno." Viz.: http://www.calla.ecn.cz/index.php?path=hl_stranka/tiskovky/2010&php=tz100927.php Dopis MŽP zde: http://www.calla.ecn.cz/index.php?path=hl_stranka/tiskovky/2010&php=tz100927.php |