https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spatna-kvalita-ovzdusi-si-rocne-v-eu-vyzada-na-240.000-obeti-uvadi-agentura
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Špatná kvalita ovzduší si ročně v EU vyžádá na 240 000 obětí, uvádí agentura

11.12.2024 02:03 (ČTK)
Milán zahalený do smogu.
Milán zahalený do smogu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Špatná kvalita ovzduší je v Evropě stále příčinou mnoha úmrtí a poškozuje řadu ekosystémů, uvedla Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). Odhaduje se, že nejméně 239 000 úmrtí ročně lze v Evropské unii přičíst nadměrnému množství jemných prachových částic v ovzduší, uvedla EEA v nové zprávě.
 
Údaje za rok 2022, z nichž dokument vychází, potvrzují, že lidé v Evropě se musí vyrovnávat s koncentracemi látek znečišťujících ovzduší, které výrazně překračují doporučené hodnoty Světové zdravotnické organizace (WHO), napsala unijní agentura se sídlem v Kodani. Úmrtím bylo možné předejít dodržováním doporučených hodnot WHO. V případě jemných prachových částic známých jako PM2,5 činí limit pět mikrogramů na metr krychlový.

"Příliš mnoho lidí v Evropě - zejména ve městech - je stále postiženo špatnou kvalitou ovzduší, která vede k nemocem a předčasným úmrtím," varovala výkonná ředitelka EEA Leena Yläová-Mononenová.

Mezi lety 2005 a 2022 ale v EU klesl počet úmrtí způsobených částicemi PM2,5 o 45 procent, což je výrazné zlepšení. Státy sedmadvacítky jsou tak na dobré cestě k dosažení cíle stanoveného v akčním plánu EU, který počítá s 55procentním snížením pro nulové znečištění do roku 2030, uvádí EEA.

Dalšími faktory ovlivňujícími kvalitu ovzduší je nadměrné množstvím oxidu dusičitého a nadměrné množství ozonu. Z údajů EEA vyplývá, že na 70.000 úmrtí v roce 2022 bylo způsobeno vystavením nadměrnému množství ozonu a okolo 48 000 nadměrným hodnotám oxidu dusičitého.

Epidemiologické studie, z nichž zpráva vychází, ukazují korelace, nikoliv příčinné souvislosti. Porovnávají rizikové faktory jako je znečištění částicemi se zdravotními dopady, jako jsou například kardiovaskulární choroby. Výsledek tedy vzniknul jako statistický odhad, nikoli přesný údaj o klinicky zjištěných úmrtích. Skutečná hodnota může být vyšší nebo nižší, upozorňuje agentura DPA.

Odborníci EEA rovněž varovali před důsledky špatné kvality ovzduší pro evropské ekosystémy. Podle dalšího hodnocení agentury jsou téměř tři čtvrtiny těchto ekosystémů vystaveny škodlivým úrovním znečištění ovzduší.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

12.12.2024 05:35
Snad by mohly nesmyslné číslo 239 000 úmrtí ročně uvádět v něčem normálním. Jaká předčasná úmrtí? To těch 240 tis. lidí umře předčasně o sekundu dříve, nebo o hodinu dříve nebo o 10 let dříve než za situace, že by v Evropě bylo ovzduší čisté jako nikdy v historii?
Objektivní jsou člověko-roky, popřípadě odhad o kolik se průměrnému Evropanovi zkrátí doba dožití.
Je ostuda, že organizace jako EEA publikují nic neříkající informace, které spíš dezinformují než informují.
Odpovědět
JV

Jiří Vavřík

12.12.2024 06:32
Když žijete ve smradu a na hlavu padají saze až jako 20koruna, nestěžujte si je to marné. Na úřadech nepochodíte a u soudu saze nechtějí vidět a od soudkyně se dovíte cituji: Musíte chápat, že energie jsou drahé! Hlavně, že stát dal dotaci na topení pouze plynem a topit v krbu každý den a tohle vypouštět ve městě na sídlišti?!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist