https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spolek-planeta-jablonec-energeticke-spolecenstvi-umozni-sdileni-elektriny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Spolek Planeta Jablonec – energetické společenství umožní sdílení elektřiny

7.7.2024 00:40 | JABLONEC NAD NISOU (ČTK)
Solární panel na střeše pražské ČVUT.
Solární panel na střeše pražské ČVUT.
Foto | Martin Mach / Ekolist.cz
Sdílení elektřiny vyrobené fotovoltaickými elektrárnami umožní ve druhém největším městě Libereckého kraje Spolek Jablonec - energetické společenství. Na jeho založení se dohodly město Jablonec nad Nisou a jeho společnosti Jablonecká energetická a Technické služby Jablonec. Po registraci u Energetického regulačního úřadu do něj budou moci přistoupit i další subjekty, jako jsou příspěvkové organizace města, nemocnice nebo společenství vlastníků, řekl ČTK primátor Miloš Vele (ODS).
 
Sdílení elektřiny umožní výrobci elektřiny, například obci, sdílet vyrobenou elektřinu z fotovoltaických elektráren mezi svými odběrnými místy, jako jsou školy a úřady. Na přípravu plánuje spolek žádat dotaci z Národního plánu obnovy. "Máme tam možnost čerpat určité peníze na projektové činnosti a přípravu nikoli výroby, ale toho samotného systému sdílení," doplnil náměstek primátora a předseda představenstva Jablonecké energetické Petr Roubíček (ODS).

Jablonecká energetická připravila velký projekt výstavby solárních elektráren na střechách budov svých, města a jeho organizací. Teď hledá dodavatele. Na projekt jehož náklady se odhadují bez DPH na 150 milionů korun dostala pět nabídek.

"Do užšího výběru postoupily dva subjekty, které splnily předepsané podmínky a teď se seznamují detailně jednotlivými objekty. Někdy v polovině července bychom měli dostat nabídky," řekl Roubíček. Na projekt už má podle něj Jablonecká energetická i příslib dotace přes 100 milionů korun z modernizačního fondu.

Projekt počítá s instalací solárních panelů o celkovém výkonu 3,6 megawattu (MW) na střechy 60 budov ve městě. Součástí zakázky je kromě jiného bateriové úložiště s kapacitou 3,6 megawatthodiny (MWh), počítá se také s akumulací přebytečné energie do teplé vody. Fotovoltaické elektrárny by měly být na budovách základních a mateřských škol, plaveckém bazénu, na městské hale, Eurocentru, ale také na budovách Technických služeb Jablonec nebo na plynových kotelnách Jablonecké energetické.

Odborníci už prověřili stav střech, v některých případech bude před instalací solárních panelů nutná jejich rekonstrukce. Platí to například pro Základní školu Liberecká, kde by měla být jedna z největších solárních elektráren s instalovaným výkonem přes 300 kW. Přes 260 kW by měla mít elektrárna na Základní škole Arbesova, solární panely s výkonem přes 330 kW by měly pokrýt střechy ve sportovním areálu Střelnice a to včetně fotbalových tribun. V záměru je například i plovoucí elektrárna na přehradě, tam ale bude nutný souhlas Povodí Labe.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

7.7.2024 05:27
je to stejně pitomé, jako dočasné zdroje. Stačí tři cm sněhu a můžou se s tím jít vycpat.
Navíc to pokládají na ležato nebo s malým sklonem. V Zimě svítí slunce ani ne osm hodin. Je to jen černá díra na dotace s mizivým výsledkem.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.7.2024 06:32
60 střech bude vydávat tolik elektřiny, kolik spotřebuje ročně jeden rodinný domek?
asi se mi chce nadávat.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

7.7.2024 10:06 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Cílem celého projektu sdílení elektřiny je zjevně rozšíření způsobu, jak udat málo hodnotnou solární elektřinu za mnohem vyšší cenu elektřiny pro domácnost. Kdo na tom bude tratit, to se neřeší.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.7.2024 13:25 Reaguje na Jiří Svoboda
3.6 je idealizovaný pohled. Je potřeba počítat s tím, že cca 4 zimní měsíce se nevyrobí skoro nic.
Odpovědět
Ko

Kolemjdoucí

7.7.2024 14:56 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Kritické jsou 3 měsíce.
Cca od 5.listopadu do 5.února jsou nejkratší dny. Tomu odpovídají i tabulky svitu slunce.
Pokud jsou FVP instalovány orientací i sklonem na zimní období, tak něco vyrobí. V létě stejně elektřina z FVE působí jen problémy. U většího sklonu zároveň snižuje poškození sněhem a kroupami.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

7.7.2024 11:28
Mno, systém za 150 milionu Kč vyrobí řekněme 3,6 milionu kWh ročně v hodnotě cca 2 Kč/kWh. Návratnost systému tedy asi 20 let a životnost nebude delší. Bez drsné dotace úplný ekonomický nesmysl.

Článek je vlastně o tom jak dotace dělají z nesmyslu něco, co je pro někoho výhodné, a stále zhoršujeme funkčnost naší společnosti.
Odpovědět
Ko

Kolemjdoucí

7.7.2024 11:44 Reaguje na Jiří Svoboda
To by bylo moc hezké, kdy 1kWh byla stále 2Kč. Za rok, za 5 let, za 10let....
Už teď energetičtí experti doporučují fixaci neb cena elektřiny zákonitě poroste.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.7.2024 13:58 Reaguje na Kolemjdoucí
všichni víme, jak ty fixace dopadli. Po uplynutí to zvedli na trojnásobek...jestliže to budou zvedat, tak to zvedne i jinak velmi líný Čechy.
Odpovědět
Ko

Kolemjdoucí

7.7.2024 14:18 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Zvedneme se a k dešťovce a foliovníku přidáme ještě FVE. Snad to bude ekonomické i ekologické.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.7.2024 15:46 Reaguje na Kolemjdoucí
vám snad připadá, že málo prší?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

8.7.2024 11:32 Reaguje na Kolemjdoucí
Jedna věc je, jakou má nestabilní kWh z FVE průměrnou hodnotu, a úplně jiná věc je, kolik platíte za kWh odebíranou podle vlastní potřeby.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.7.2024 13:23 Reaguje na Jiří Svoboda
životnost FVE panelů je cca 10-12 let. Záleží kolik na ně vydáte...ono jak se ukazuje, tak hlinikový rám, tolik nevydrží. Nehledě na to, že na to, že stačí pár krup nebo trochu sněhu a je hotovo.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist