https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sri-lanka-zvazuje-poslat-100.000-makaku-do-ciny-ochranari-jsou-proti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Srí Lanka zvažuje poslat 100 000 makaků do Číny, ochranáři jsou proti

19.4.2023 10:27 | KOLOMBO (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vláda na Srí Lance zvažuje nabídku poslat do Číny 100 000 makaků, kteří žijí pouze na území tohoto ostrovního státu. Soukromá čínská společnost tvrdí, že opice zamíří do zoologických zahrad, uvedl mluvčí srílanské vlády. Organizace na ochranu přírody jsou ale proti a domnívají se, že primáti nejspíše skončí v laboratořích jako pokusná zvířata, napsala agentura Reuters.
 

"Nejde tady o debatu srílanské vlády s čínskou vládou, ale s čínskou firmou," řekl novinářům mluvčí kabinetu a ministr dopravy Bandula Gunavardana. Podle něj nabídku posoudí speciální komise.

Organizace na ochranu přírody argumentují, že deklarovaný účel exportu opic nemůže být reálný, protože v Číně je podle nich zhruba jen 18 zoologických zahrad, což by znamenalo, že každá z nich obdrží 5000 makaků.

"Makakové jsou díky příbuznosti s člověkem velmi oblíbení v laboratořích v USA i v Evropě. Potenciální zisk z takového obchodu by byl mnohem vyšší než z prodeje jedinců do zoologických zahrad," uvedly organizace ve společném prohlášení s odkazem na to, že Srí Lanka řeší hlubokou ekonomickou krizi a jakýkoli zisk v zahraniční měně je pro státní pokladnu velice vítaný.

Makak bandar je druh makaka, který se vyskytuje pouze na Srí Lance. Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody je považován za ohrožený druh.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

19.4.2023 12:42
V Číně se pokříží s lidmi a zbytek sežerou ...
Odpovědět
Sl

Slovan

19.4.2023 14:21
100 000 makaků do ZOO… to si nemohli vymyslet lepší lež?
Jasně že by ta zvířata šla na nějaký úchylný pokusy. Jestli tohle ta jejich vláda schválí, bude to katastrofa. Okamžitě se mi vybaví slova Jane Goodall z její knihy. Člověku se reálně chtělo brečet jen z toho… z těch slov a ani tam nemusel být přítomen. Co jsme to za úchyláky bez jediné špetky respektu k životu druhých?
V Číně to bude vypadat možná ještě hůř, než v USA a Evropě v době, kdy se proti tomu postavila a aspoň částečně to dokázala změnila.
Odpovědět
Pe

Pepa

19.4.2023 17:25 Reaguje na Slovan
Srí Lanka prodala Číně kus země a tim i okolní moře. Potřebuje se vyhnout dalšímu bankrotu. V tom porovnání je 100k opic nic, už prý vyrábějí odchytove klece. Pakistan jim zase bude platit oslama. Je to smutny...
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

20.4.2023 11:16 Reaguje na Slovan
Ne, totalitní režimy seč neobtěžují vymýšlením sofistikovaných lží. Z Ruska jsme už celkem nacvičení to chápat, ne?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

20.4.2023 07:08
Cejlon zbankrotoval, nechá se vyžrat Čínou. A kdo je další na řadě?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

20.4.2023 07:47 Reaguje na Slavomil Vinkler
Putinovo se nabízí.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

20.4.2023 11:09
Čína = světový parazit
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

20.4.2023 11:18
Čína si ekonomicky navázala a zavázala spoustu států, samosebou i přes korupce tamních vládců... No a teď jen začíná sklízet...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist