https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stan-postup-policie-u-becvy-by-mela-prosetrit-gibs
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

STAN: Postup policie u Bečvy by měla prošetřit GIBS Aktualizováno

19.1.2021 12:58 | PRAHA (ČTK)
Podle odborníků oslovených Reportéry ČT bylo odebrání vzorků po havárii nedostatečné a opožděné. U chemičky Deza, která patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO), bylo navíc provedeno až čtyři dny po havárii, řekl v pořadu chemik Ivan Holoubek.
Podle odborníků oslovených Reportéry ČT bylo odebrání vzorků po havárii nedostatečné a opožděné. U chemičky Deza, která patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO), bylo navíc provedeno až čtyři dny po havárii, řekl v pořadu chemik Ivan Holoubek.
Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) chce, aby postup policie v případu loňské otravy řeky Bečvy prošetřila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Pokud byly vzorky u chemičky Deza odebrány až čtyři dny po havárii, což zaznělo v pondělním pořadu Reportéři ČT, jde o fatální selhání České inspekce životního prostředí (ČIŽP), řekl dnes novinářům ve Sněmovně místopředseda STAN Petr Gazdík. Šéf ČIŽP Erik Geuss by měl v takovém případě okamžitě rezignovat, doplnil. Geuss se proti informacím z pořadu ohradil. ČTK napsal, že nevidí důvod k rezignaci, inspekce podle něj po havárii postupovala profesionálně.
 

Závažná ekologická havárie, kterou podle ČIŽP způsobily kyanidy, postihla řeku 20. září v úseku pod Valašským Meziříčím po Přerov. Podle odborníků oslovených Reportéry ČT bylo odebrání vzorků po havárii nedostatečné a opožděné. U chemičky Deza, která patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO), bylo navíc provedeno až čtyři dny po havárii, řekl v pořadu chemik Ivan Holoubek.

Gazdík dnes řekl, že v takovém případě by se jednalo o fatální selhání ČIŽP. "Chtěli bychom vyzvat ČIŽP, aby okamžitě zveřejnila či dementovala tyto informace. Pokud skutečně tímto způsobem selhala, měly by z toho být vyvozeny personální závěry a ředitel ČIŽP by měl okamžitě rezignovat," uvedl. Starostové se rovněž dnes obrátí na GIBS a požádají, aby prošetřila postup policie v případu. Policisté by podle Gazdíka měli přestat mlžit a zveřejnit jasné a pravdivé informace.

"ČIŽP se důrazně ohrazuje proti manipulativním komentářům, které zazněly v rámci pořadu Reportéři ČT na téma Otrávené řeka IV., že by odebrání vzorků po havárii na Bečvě bylo nedostatečné a opožděné," napsal ČTK Geuss.

"Jako ředitel úřadu podléhající služebnímu zákonu nevidím věcný ani formální důvod k rezignaci na základě prohlášení politických představitelů, kteří případ neznají. A v současné chvíli ani s ohledem na dosud neuzavřené kontroly a probíhající trestní řízení znát nemohou," uvedl Geuss. Míní, že inspekce odvedla svou práci profesionálně a podle platných zákonů.

Starostové kvůli Bečvě vyzvali začátkem prosince k rezignaci ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Ministr uvedl, že k tomu nevidí důvod. Existoval by pouze v případě, že by selhal on nebo jeho resort. Deník Referendum předtím uvedl, že v den otravy Bečvy se ve valašskomeziříčské chemičce Deza stala havárie. Chemička po otravě řeky popřela, že znečištění šlo od ní. Mluvčí ČIZP poté ČTK řekla, že brněnští inspektoři ČIŽP na základě místního šetření vyloučili jako možného původce havárie společnost Deza.

Kyanidy do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Krajské ředitelství Policie Zlínského kraje v prosinci oznámilo, že si znalec vyžádal více času na vypracování klíčového posudku, který měl být původně připraven do 20. prosince.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.1.2021 14:37
To , že neznáme několik měsíců po jedné z největších ekologických katastrof od vzniku ČR viníka je do nebe volající.

Navíc na hustě osídleném území s bohatou technickou infrastrukturou a téměř okamžitě rybáři nahlášenou dotčeným státním i samosprávným orgánům.

STAN s Gazdíkem zrovna nemusím, ale v tomto případě mají absolutní pravdu.
Odpovědět

Jan Šimůnek

19.1.2021 15:04 Reaguje na Miroslav Vinkler
Je to menší zlo než kdyby se snažili za každou cenu vyrobit obětního beránka. Prostě pokud jsou důkazy nejednoznačné, protichůdné, klíčové nebudou atd., tak se nedá nic dělat. Lze si posvítit na to, zda všichni vyšetřující udělali všechno správně, ale to je asi tak vše. Ne, že by mě to neštvalo, ale někdy se opravdu viník najít nedá, nebo ho není možné usvědčit.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.1.2021 15:16 Reaguje na Jan Šimůnek
Nesouhlasím, je to fatální vysvědčení kvality ochrany ŽP značky Czech made. Tento případ vrhl světlo na systémové selhávání státu při ochraně svého přírodního dědictví.
K něčemu takovému by při správné péči o ŽP nemuselo vůbec dojít, bez ohledu na to, kdo vlastně havárii zavinil.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

19.1.2021 15:27 Reaguje na Jan Šimůnek
Ty důkazy nejenom že nejsou jednoznačné. Ony nejsou vůbec. Rybáři odebrali vzorky přesně podle metodiky, odevzdali je inspektorům ČIŽP a ti teď tvrdí, že, že žádné vzorky nepřevzali.
Odpovědět

Jan Šimůnek

20.1.2021 09:28 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
To je právě jedna z věcí, které by se měly vyšetřit a trestně stíhat.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

20.1.2021 08:43 Reaguje na Jan Šimůnek
No, ono trochu o hledání bětního beránka i šlo, ne? Areál Tesly Rožnov šikanovali do té míry, že se vedoucí čistírny odpadních vod oběsil. To mi přijde docela dost, ne? Naopak od začátku průhledné zametání stop kolem Dezy + markantní lži v tomto směru. Navíc policie vyšetřovala, kdo z Dezy vynesl informaci o té havárii, co Deza zatloukla. To už je na demokracii nějak moc, ne?
Ta situace je velmi vážná a je to po čertech špatná zpráva pro nás všechny.
Odpovědět
RM

R. M.

20.1.2021 14:25 Reaguje na Jindřich Duras
To mi přijde do očí bijící. "Deník Referendum předtím uvedl, že v den otravy Bečvy se ve valašskomeziříčské chemičce Deza stala havárie. Chemička po otravě řeky popřela, že znečištění šlo od ní." To je docela náhoda ne, že zrovna v ten samý den havárie v Bečvě došlo i k havárii v Deze? Tady vyšetřování končí a začíná ututlávání.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

19.1.2021 16:56
ČIŽP a policie dělají mrtvého brouka. Zametají nebo spíše už zametli všechny stopy pod koberec. Teď spoléhají na to, že se na to zapomene. Vyšetřování bude zřejmě oficiálně ukončeno až smrtí soudního znalce, který momentálně čtvrtým měsícem vypracovává znalecký posudek.

Hlavně, že informace o tom, kde byly odebrány vzorky vody a co v nich laboratoře zjistily, zůstává státním tajemstvím. ČIŽP tyto informace stále odmítá poskytnout kompetentním odborníkům s tím, že tyhle údaje předala policii a ta na vyšetřování uvalila embargo. Policie naopak tvrdila, že nikomu nebrání, aby tahle data veřejnosti byla poskytnuta.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

20.1.2021 08:28
Tento rok jsou volby a občané mají možnost vymést ty šmejdy a jejich kamarády na ČIŽP, atd. do kanálu... uklidit tu korupčně šmejdovskou kejdu co tu po sobě zanechá Babiš a jeho parta zločinců bude sice opravdu fuška, ale je třeba s tím hlavně začít.... je jen svobodná volba lidí této země co si zde nechají líbit.... tyto volby opět ukáží jak si sebe sama i celé této země její občané váží....
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

20.1.2021 08:44 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Šance tu je. Tak snad si toho lidi všimnou a nenaskočí na Babišova pozlátka a bonbónky - jistě jich má v zásobě ještě dost...
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

20.1.2021 10:22
Pan Geuss není ředitelem ČIŽP jmenovaným dle našich zákonů podle vrchního státního úředníka, neměl by tedy za ČIŽP vystupovat jako ředitel. Kde skončily vzorky ze dne 20.9.2020 od rybářů předané jedním pracovníkem MěÚ Hranice pracovníkovi ČIŽP? Pracuje ještě tento pracovník v ČIŽP a byly tyto vzorky analyzovány?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist