STAN: Postup policie u Bečvy by měla prošetřit GIBS Aktualizováno
Závažná ekologická havárie, kterou podle ČIŽP způsobily kyanidy, postihla řeku 20. září v úseku pod Valašským Meziříčím po Přerov. Podle odborníků oslovených Reportéry ČT bylo odebrání vzorků po havárii nedostatečné a opožděné. U chemičky Deza, která patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO), bylo navíc provedeno až čtyři dny po havárii, řekl v pořadu chemik Ivan Holoubek.
Gazdík dnes řekl, že v takovém případě by se jednalo o fatální selhání ČIŽP. "Chtěli bychom vyzvat ČIŽP, aby okamžitě zveřejnila či dementovala tyto informace. Pokud skutečně tímto způsobem selhala, měly by z toho být vyvozeny personální závěry a ředitel ČIŽP by měl okamžitě rezignovat," uvedl. Starostové se rovněž dnes obrátí na GIBS a požádají, aby prošetřila postup policie v případu. Policisté by podle Gazdíka měli přestat mlžit a zveřejnit jasné a pravdivé informace.
"ČIŽP se důrazně ohrazuje proti manipulativním komentářům, které zazněly v rámci pořadu Reportéři ČT na téma Otrávené řeka IV., že by odebrání vzorků po havárii na Bečvě bylo nedostatečné a opožděné," napsal ČTK Geuss.
"Jako ředitel úřadu podléhající služebnímu zákonu nevidím věcný ani formální důvod k rezignaci na základě prohlášení politických představitelů, kteří případ neznají. A v současné chvíli ani s ohledem na dosud neuzavřené kontroly a probíhající trestní řízení znát nemohou," uvedl Geuss. Míní, že inspekce odvedla svou práci profesionálně a podle platných zákonů.
Starostové kvůli Bečvě vyzvali začátkem prosince k rezignaci ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Ministr uvedl, že k tomu nevidí důvod. Existoval by pouze v případě, že by selhal on nebo jeho resort. Deník Referendum předtím uvedl, že v den otravy Bečvy se ve valašskomeziříčské chemičce Deza stala havárie. Chemička po otravě řeky popřela, že znečištění šlo od ní. Mluvčí ČIZP poté ČTK řekla, že brněnští inspektoři ČIŽP na základě místního šetření vyloučili jako možného původce havárie společnost Deza.
Kyanidy do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Krajské ředitelství Policie Zlínského kraje v prosinci oznámilo, že si znalec vyžádal více času na vypracování klíčového posudku, který měl být původně připraven do 20. prosince.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Miroslav Vinkler
19.1.2021 14:37Navíc na hustě osídleném území s bohatou technickou infrastrukturou a téměř okamžitě rybáři nahlášenou dotčeným státním i samosprávným orgánům.
STAN s Gazdíkem zrovna nemusím, ale v tomto případě mají absolutní pravdu.
Jan Šimůnek
19.1.2021 15:04 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
19.1.2021 15:16 Reaguje na Jan ŠimůnekK něčemu takovému by při správné péči o ŽP nemuselo vůbec dojít, bez ohledu na to, kdo vlastně havárii zavinil.
Zbyněk Šeděnka
19.1.2021 15:27 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
20.1.2021 09:28 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJindřich Duras
20.1.2021 08:43 Reaguje na Jan ŠimůnekTa situace je velmi vážná a je to po čertech špatná zpráva pro nás všechny.
R. M.
20.1.2021 14:25 Reaguje na Jindřich DurasMajka Kletečková
19.1.2021 16:56Hlavně, že informace o tom, kde byly odebrány vzorky vody a co v nich laboratoře zjistily, zůstává státním tajemstvím. ČIŽP tyto informace stále odmítá poskytnout kompetentním odborníkům s tím, že tyhle údaje předala policii a ta na vyšetřování uvalila embargo. Policie naopak tvrdila, že nikomu nebrání, aby tahle data veřejnosti byla poskytnuta.