https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/starostove-chteji-odklad-procesu-vzniku-np-krivoklatsko-na-dobu-po-volbach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Starostové chtějí odklad procesu vzniku NP Křivoklátsko na dobu po volbách

27.5.2022 02:16 | NIŽBOR (ČTK)
V dřívějším návrhu národního parku byla i zastavěná část obce Karlova Ves, nyní už je podle Hubáčkové tato část z návrhu vypuštěná. Některé obce se také obávají dalšího nárůstu omezení a turismu.
V dřívějším návrhu národního parku byla i zastavěná část obce Karlova Ves, nyní už je podle Hubáčkové tato část z návrhu vypuštěná. Některé obce se také obávají dalšího nárůstu omezení a turismu.
Foto | Wolkenkratzer / Wikimedia Commons
Starostové chtějí odklad zahájení procesu vzniku Národního parku Křivoklátsko, aby se do rozhodování zapojila vedení obcí vzešlá ze zářijových voleb. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) řekla, že se nad tím zamyslí. Aktuálně plánovaný termín zahájení je 9. června, což by znamenalo, že devadesátidenní lhůta pro vyjádření skončí několik dní před volbami. Zaznělo to na čtvrteční besedě zástupců obcí z regionu s Hubáčkovou. Několik starostů jednání opustilo už po zhruba půlhodině jednání.
 

Starostové by přivítali delší diskuzi. "To načasování není dobré," řekl při jednání s ministryní starosta Zbečna Jiří Těhan. Podle řady starostů by bylo lepší proces zahájit až po komunálních volbách, aby připomínky obcí k vyhlášení národního parku odpovídaly aktuálnímu postoji zastupitelů a obyvatel obcí.

Zástupci obcí si také dlouhodobě stěžují na nedostatek informací o podrobné podobě a režimu fungování v národním parku.

Podle ministryně budou právě 9. června zveřejněné typy zón a další podrobnější informace, avšak některé provozní záležitosti budou rozhodnuty až po vzniku národního parku. "Kudy se bude jezdit, rozhodne až rada národního parku," řekla Hubáčková. Rada vznikne až po vyhlášení parku, což bude zřejmě za několik let. Zástupci obcí jsou členové rady, další členy rady podle zákona jmenuje orgán ochrany přírody národního parku.

Obce mimo jiného zajímalo, jaký budou mít podíl na řízení národního parku. "Takže znova zdůrazňujeme, že budou mít vysoký podíl, že budou v radě národního parku, a spousta těch otázek, nakolik mohou potom omezovat turismus nebo omezovat nějakou produkci odpadů, je i o nich, jakmile bude zřízena rada národního parku, tak o tom budou i oni rozhodovat," vysvětlila ministryně. Podle ní bude mít v radě národního parku zástupce každá obec zasahující sebemenší částí katastru do národního parku.

Starostka Bratronic Miloslava Knížetová také zdůraznila, že je třeba nejprve získat informace. "Ten prostor je zatím krátký," dodala starostka a připomněla, že Bratronice zatím oficiální postoj k národnímu parku nepřednesly.

V dřívějším návrhu národního parku byla i zastavěná část obce Karlova Ves, nyní už je podle Hubáčkové tato část z návrhu vypuštěná. Některé obce se také obávají dalšího nárůstu omezení a turismu. "To, co už teď omezeno je, tam zůstane. To co by chtěli starostové navíc, protože, pokud jsem rozuměla, mají obavu z toho turistického ruchu, tak ano, pak by to ale bylo předmětem jednání o plánu péče, určitě ne při zahájení," doplnila Hubáčková.

Vyhlášení národního parku Křivoklátsko je součástí programového prohlášení vládní koalice. Ministerstvo životního prostředí navrhuje, aby se národním parkem stalo nejcennějších 102 kilometrů čtverečních Křivoklátska, což představuje 16 procent současné chráněné krajinné oblasti. Hranice by se měla co nejvíc vyhýbat zastavěnému území sídel nebo větším zemědělským plochám. Záměr MŽP odmítají například Lesnicko-dřevařská komora ČR a Agrární komora ČR. Podle nich nedává vznik nového národního parku smysl z lesnického, ekonomického i ochranářského hlediska. Záměr podle nich může do budoucna přinést řadu problémů. Podle MŽP vyhlášení národního parku není v rozporu s názory odborníků.

Připravovaný Národní park Křivoklátsko má chránit především lesní ekosystémy, které mají bohatou strukturu. Změnit se má i systém tamějšího hospodaření, přednost má dostávat přírodní charakter a působení přírodních jevů před činností člověka. Veškeré zásahy v lesích v národních parcích mají směřovat ke zvýšení jejich druhové i věkové rozmanitosti. Podle starostů i některých odborníků lze ale systém upravit i za fungování nynější chráněné krajinné oblasti. Jejich argumentem je kulturní původ lesů, které vznikly lidskou činností, proto je třeba v nich právě pro zajištění jejich životaschopnosti hospodařit.

V Česku jsou nyní čtyři národní parky, a to Krkonošský národní park, Národní park Šumava, Národní park České Švýcarsko a Národní park Podyjí.

sbe gcm


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.5.2022 05:59
Jak se jmenoval ten film s těmi onými, drahoušku?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

27.5.2022 07:36
Je to trochu na hlavu... se tam má chránit kus lesa a pět kopců a delaj z toho, jak kdyby to měl být Grand kaňon
Odpovědět
MM

Milan Milan

27.5.2022 08:59
Vzácné ekosystémy tam existují a fungují bez institutu NP. Zákazy a pravidla zlepšení stavu určitě nepomůžou, ale je pravděpodobné že tzv. moderní bezzásahové postupy současných lesutvůrců i toto území přiblíží tzv. samoobnovitelným holinám. A to jim institut NP umožní.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

27.5.2022 11:19
Po zkusenostech poslednich desetileti - hlavne pak tedy ze Sumavy - bych rekl ze o vyhlasovani chranenych uzemi ma rozhodovat hlavne obcan - ve volbach a lokalnich referendech. Ne "vedci" a ne politici nekde z centra. Zkusenosti jsou totiz casto dost tristni a mistni obcane v dotcenych uzemich - ktere maji byt "pocteny" vyhlasenim dalsi chranene oblasti- to uz casto vedi. Vedci a urednici za uzemi pripadne ponicene zasahy narizenymi "expertnimi" organy z centra zadnou zodpovednost neponesou
(ba naopak: zkaza resp. promeny lesu po takovychto zasazich mohou byt zdrojem jejich bohate vedecke publikacni cinnosti) u lokalnich politiku by ta zpetna vazba mohla byt lepsi
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

27.5.2022 12:08
Mají být chráněny „především lesní ekosystémy, které mají bohatou strukturu. Změnit se má i systém tamějšího hospodaření, přednost má dostávat přírodní charakter a působení přírodních jevů před činností člověka.“ Národním parkem se má stát nejcennějších 102 kilometrů čtverečních Křivoklátska, což představuje 16 procent současné chráněné krajinné oblasti. Hranice by se měla co nejvíc vyhýbat zastavěnému území sídel nebo větším zemědělským plochám.


Status národního parku znamená určitě větší ochranu před nežádoucími developerskými projekty než CHKO. Přísnější ochrana většího souvislého území je účinnější než zranitelnější menší izolované ostrůvky přírodních rezervací. Mně se představa toho, že ke čtyřem stávajícím NP přibude další, zamlouvá. Ráda bych se ale seznámila i s názory odborníků. Možná by nebylo špatné pomocí výzkumu veřejného mínění zjistit odhad toho, jak by mohlo dopadnout celostátní referendum na zřízení tohoto NP.
Odpovědět
JO

Jarka O.

27.5.2022 13:08 Reaguje na Majka Kletečková
Proč celonárodní referendum? A také proč nejde zřídit NPR, když jde o malou plochu 102 km2, a jeden ekosystém - souvislý lesní?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

27.5.2022 13:55 Reaguje na Jarka O.
Celonárodní referendum proto, že by bylo dobré vědět, jaký názor na to má celá česká veřejnost, nejen ochránci přírody a krajiny. I když mne by zajímalo i rozložení názorů expertů na danou problematiku. Zatím znám pouze stanovisko odborníků z Českého svazu ochránců přírody a z MŽP.

Plocha 102 km čtverečných mi v absolutní hodnotě malá nepřipadá, ale protože tvoří jen 16 procent chráněné krajinné oblasti Křivoklátska, tak k velikosti celé CHKO je to relativně malá plocha. Největší rezervace v ČR mají, tuším, kolem 20 km čtverečných (?). Na to, jestli by nestačilo zřídit na české poměry obrovskou NPR, nedokáži odpovědět, nemám na to dost znalostí. Proto je pro mne stěžejní stanovisko odborníků.
Odpovědět
JO

Jarka O.

27.5.2022 14:02 Reaguje na Majka Kletečková
Viděla bych jako stěžejní stanovisko místních. NP je o více přírodních ekosystémech, NPR bývá jeden přírodní ekosystém, zde les. Možná je jich tam víc, nevím. A tento les je dokonce pěstovaný. Proč by se měl vyjadřovat kdokoliv z Brna ke Křivoklátsku?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

27.5.2022 16:02 Reaguje na Jarka O.
Národní parky považuji za druh národního majetku, který je součástí celostátního přírodního dědictví. Proto si myslím, že
by bylo dobré znát rozložení názorů na základě reprezentativního vzorku celé populace.
Odpovědět
JO

Jarka O.

28.5.2022 09:18 Reaguje na Majka Kletečková
Vzpomněla jsem si na mantru 90.let, že stát je nejhorší vlastník,:-), nekomentuji. Také myslím, že referendum nebude pro veřejnost v Ostravě třeba tak zajímavé. Tím nebude reprezentativní, spíš zkreslující. Jestli chcete znát levně a rychleji obecný názor, dá se udělat online anketa na Novinkách.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.5.2022 14:33 Reaguje na Majka Kletečková
A co tak vyhlásit NP okolí vašeho domu celostátním
referendem, zakázat vám chodit se psy na procházku
do okolí a nedovolit další rozvoj vaší obce kvůli
ochraně krajiny? Maximálně vám u domu udělat třeba
záchytné parkovitě pro návštěvníky a infocentrum!
Ráda si zajedete na procházku s pejsky si hezkých pár kilometrů za NP a na houby do jiného kraje. O nic přece nejde, když si to ti, co nejsou tímto omezeni přejí a odsouhlasí to v referendu!
Je to stejné jako rozhodovat o zřízení NP z centra,
kde mají VIP povolenky vstupovat i tam, kde se to
ostatním zakáže. Je to uzurpace přírody pro pár
vyvolených a ze zbytku se udělá lunapark na kterém
si pár vykuků slušně namastí kapsy. Já se těm
místním nedivím, že nechtějí takovéto změny a že
chtějí žít tak, jak žili a hospodařili doposud.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.5.2022 13:49 Reaguje na Majka Kletečková
" ... větší ochranu před nežádoucími developerskými projekty než CHKO. " ... jací developěři? Dyť je to tam prakticky všechno státní!!!

Trochu rozum taky.
Odpovědět
JO

Jarka O.

27.5.2022 13:57 Reaguje na Svatá Prostoto
Ano, CHKO se k developerským projektům taky vyjadřuje a na Správách CHKO jsou lidé s tím samým vzděláním jako ve Správách NP, tak nerozumím taky té větší ochraně.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

27.5.2022 16:04 Reaguje na Jarka O.
Být v CHKO podle mého názoru neposkytuje dostatečnou ochranu, to vidím na Třeboňsku, kde mnoho rybníků obhospodařuje jedna velká akciová rybářská společnost. Ochránci přírody a krajiny v tomto případě tahají za kratší konec provazu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.5.2022 16:21 Reaguje na Majka Kletečková
Ty rybníky nebudovali Rožmberkové jako chráněné
území, ale jako rybníky k chovu ryb pro zisk. Tak
se chovají i ti rybáři a to, že je to velmi hezká
krajina neznamená, že ty rybníky nemají vydělávat.
On nemusí vydělávat les, pole, louka, rybník, ale
kdo bude vše dotovat, když nevydělává škola, úřad,
policie, vojsko a zdravotnictví. Zdrojů k výdělku
nesmí ubývat, ale přibývat, aby bylo z čeho vše
platit a dotovat. Vaše představa nevýdělečných
rybníků pouze pro potěchu ochranářů je naivní
a Rožmberkové by neměli důvod rybníky budovat.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.5.2022 16:36 Reaguje na Majka Kletečková
"Jelikož území leží z více než devadesáti procent na území státu, ..."

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/np-krivoklatsko/r~73e5777edc1d11ecb1f50cc47ab5f122/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Kua drát znova! Ty pozemky jsou státní, co a jak tam stát chce, to tam má. Bylo, jest a bude. Park nepark.

Nedělejte tady ze sebe druhého Hanzla, sakra.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.5.2022 16:38 Reaguje na Jarka O.
Tam nejde o to, kdo se k čemu vyjadřuje a podobně, tam jde o to, že stát ty pozemky skutečně VLASTNÍ, prostě jsou jeho. Stát si tam reálně může dělat co jej napadne, třeba pěstovat trpajzlíky.

Jde jen o to, zda tomu bude velet Těšnov nebo Vršovice.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.5.2022 13:50
Požadavek na projednání až po volbách, aby za obce mohli jednat již nově zvolení zástupci, je zcela legitimní a rozumný.

Takže bude max snaha to "odpálit" o prázdninách ...
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

27.5.2022 17:04
Když vidíte, jaké jsou tam krásné skalní stepi, smíšené lesy, pestrá mozaika, tak by bylo škoda, aby tam ten park nebyl. Navíc, už v něm není jediná obec, tedy její zastavěný katastr. A ty obce, co tam kousek toho katastru (kus státního lesa) mít budou, tak ty budou mít možnost v radě NP rozhodovat o dění v parku. A také budou moci čerpat nadstandardní dotace, určené jen a jen pro národní parky. Za mě ZELENÁ!
Odpovědět
JO

Jarka O.

28.5.2022 09:21 Reaguje na Katka Pazderů
To zní hezky a lesníci tyto útvary určitě nenarušovali.
Obce "budou" spolurozhodovat? Tak proč se tu bavíme?
Dotace? Tak proti těm samozřejmě neexistuje dostatečný argument.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.5.2022 14:51 Reaguje na Katka Pazderů
Aha, takže o dění v NP budou moci SPOLUrozhodovat (samozřejmě pouze v rámci platné legislativy), ale do toho, zda NP ano či ne nemají vrtat a držet hubo a krok.

Voni ti Zelení mají k bolšánům dnes v reálu blíž, než starej Falmer.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist