https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stat-bude-kompenzovat-firmam-cast-nakladu-spojenych-s-emisemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stát bude kompenzovat firmám část nákladů spojených s emisemi

2.12.2020 15:47 | PRAHA (ČTK)
Ministr průmyslu a obchodu vedl, že jde o kompenzace za rok 2020, které firmám stát vyplatí příští rok a v rozpočtu je na to vyčleněno 1,4 miliardy korun. Vláda má každoročně formou samostatného nařízení určovat částku ze státního rozpočtu vyčleněnou na tento účel.
Ministr průmyslu a obchodu vedl, že jde o kompenzace za rok 2020, které firmám stát vyplatí příští rok a v rozpočtu je na to vyčleněno 1,4 miliardy korun. Vláda má každoročně formou samostatného nařízení určovat částku ze státního rozpočtu vyčleněnou na tento účel.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Stát bude kompenzovat firmám část nepřímých nákladů spojených s emisemi. Týkat se to bude těch společností, u kterých je značné riziko takzvaného úniku uhlíku v důsledku promítnutí nákladů spojených s emisemi skleníkových plynů do cen elektřiny. Vyplývá to z návrhu nařízení, které vláda schválila. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
 

Uvedl, že jde o kompenzace za rok 2020, které firmám stát vyplatí příští rok a v rozpočtu je na to vyčleněno 1,4 miliardy korun. Vláda má každoročně formou samostatného nařízení určovat částku ze státního rozpočtu vyčleněnou na tento účel.

Materiál předložilo ministerstvo životního prostředí společně s MPO. Takzvaný únik uhlíku může podle nich nastat v některých odvětvích výroby, pokud náklady na elektřinu průmyslovým subjektům vzrostou vlivem rostoucí ceny emisních povolenek do té míry, že jejich provoz bude na území členského státu EU ukončen a výroba se přesune do zemí s nižšími provozními náklady - tedy do zemí kladoucích menší důraz na snižování emisí. V důsledku tohoto vývoje se pak zvýší globální emise skleníkových plynů.

Podle důvodové zprávy materiálu by se výplata kompenzace v ČR mohla týkat asi 100 subjektů ve vybraných sektorech. Evropská směrnice stanuje, že maximální kompenzace může být 25 procent z výnosů dražeb emisních povolenek, jinak by mohla být narušena hospodářská soutěž.

"Při předpokladu maximálních kompenzací se celkové kompenzace za období mezi roky 2020 až 2030 odhadují na 34 až 41 miliard korun. Skutečná výše kompenzací bude pravděpodobně nižší. Výši kompenzací taktéž ovlivní nové pokyny Evropské komise pro státní podporu pro období 2021 až 2030 a předpokládaná novela předkládaného nařízení," píše se ve zprávě.

"Maximální výše kompenzací, které budou propláceny za rok 2020, je odhadována na tři až 3,7 miliardy korun, respektive podle odhadu na základě dat spotřeby elektřiny 2,4 miliardy Kč. Tyto odhady jsou s ohledem na očekávaný hospodářský útlum v roce 2020 v souvislosti s pandemií viru covid-19 pravděpodobně nadhodnocené," dodává důvodová zpráva.

Za základní produkcí bude podle materiálu brána průměrná produkce v daném výrobním zařízení v tunách za rok během let 2005 až 2011. Například v případě, kdy podnik sníží úroveň produkce v daném kalendářním roce alespoň o 50 a méně než 75 procent ve srovnání se základní produkcí, obdrží žadatel polovinu částky kompenzace na toto zařízení odpovídající jeho základní produkci nebo základní spotřebě elektřiny, vyplývá z něj.

Cena emisních povolenek, které platí uhelné elektrárny či průmyslové podniky za tunu oxidu uhličitého (CO2) vypuštěného do atmosféry, letos dosáhla mnohaletých maxim. Vystoupila až nad 30 eur (785 Kč) za tunu, nejvýše od roku 2006. Aktuálně se cena pohybuje kolem 27,7 eura (726 Kč) za tunu, vyplývá z dat burzy Intercontinental Exchange (ICE), která ceny sleduje. Podle analytiků růst cen povolenek zasáhl mimo jiné uhelné teplárny, jejichž konkurenceschopnost se rychle zhoršuje.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

2.12.2020 21:55
To je zcela neskutečný. Celý svět dotuje OZE a čistou energii (což ropáci silně kritizují) a my, dabilové, špinavou. Což ropáci jásají.
Jsme prostě země naopak.
Odpovědět
ig

2.12.2020 23:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Je to úplně jednoduché, vysvětlení čemu to má zabránit je v článku. Samozřejmě je to nesystémové a jedním opatřením se napravuje to, co jiné pokazilo, ale na podporu špinavé energie to nevidím :-)
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

3.12.2020 07:19
Prostě jde o malou domu pro poškozovatele náš všech a o to, aby se nemuseli snažit poškozování předcházet.... za tohle by měl dostat Havlíček do držky.....
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

3.12.2020 10:29 Reaguje na Lukáš Kašpárek
1) Toto se děje již od začátku, kdy se začalo s emisními povolenkami. Není to žádná novinka.
2) Podobné kompenzace se dějí i jinde, např. v Německu. Pojedete i tam hrozit pěstičkou?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

3.12.2020 11:35 Reaguje na Jaroslav Studnička
Takou informaci, že je to od začátku nemám a nevím kde jste se jí dozvěděl... a i k kdyby to byla pravda, tak je to úplně irelevantní..... samozřejmě záleží na detailech, které v článku nejsou uvedeny, ale vzhledem k tomu co se děje okolo snah prosadit JE v jakékoliv podobě a za jakoukoliv cenu, tak se nemůžete divit názorům jako mám já.... každá akce, vyvolává reakci.... jen idiot by mohl v dnešní době a této zemi zůstat v klidu...
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

3.12.2020 15:10 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Vychází to z legislativy EU, jinak za období 2013 - 2019 viz odkaz na MŽP: https://www.mzp.cz/cz/zpravy_o_investicich_elektrina

Jinak nevím jak toto souvisí s plánovanou stavbou JE?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist