https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/statni-energeticka-inspekce-bude-vic-kontrolovat-svj-zda-maji-prukaz-energeticke-narocnosti-budov
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Státní energetická inspekce bude víc kontrolovat SVJ, zda mají průkaz energetické náročnosti budov

3.2.2016 11:19 | PRAHA (Ekolist.cz)
Při pronájmu bytu si jeho majitel má vyžádat od SVJ průkaz energetické náročnosti budov. Jinak musí v inzerátech uvádět nejnižší energetickou třídu G.
Při pronájmu bytu si jeho majitel má vyžádat od SVJ průkaz energetické náročnosti budov. Jinak musí v inzerátech uvádět nejnižší energetickou třídu G.
Od ledna tohoto roku platí povinnost pro majitele bytů: při novém pronájmu bytu předložit průkaz energetické náročnosti budov. Až do nedávna se tato povinnost u bytů týkala pouze jejich prodeje. Majitel, který chce byt pronajmout, by si od Sdružení vlastníků bytových jednotek (SVJ) měl průkaz vyžádat. Na to, jak SVJ vyhoví, se bude nově více zaměřovat Státní energetický inspekce.
 

Státní energetická inspekce se nyní víc zaměří na kontroly zpracování průkazů ze strany SVJ. „SVJ majiteli bytu mnohdy sdělí, že stačí, když kupujícímu předají roční vyúčtování za energie. Nicméně jde o mylný názor. Jestliže SVJ průkaz majiteli bytu na jeho žádost nepředá, může se majitel obrátit na Státní energetickou inspekci, která případ prošetří a může SVJ uložit pokutu až do výše 200 tisíc Kč,“ uvedl k tomu ředitel Státní energetické inspekce Pavel Gebauer.


Přečtěte si článek Chcete pronajmout svůj byt? Budete potřebovat průkaz energetické náročnosti budov

„Máme informace, že SVJ povinnost vystavit průkaz v některých případech neplní a majitel bytu po něm zajištění průkazu marně žádá řadu měsíců i let," vysvětluje ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub. Majitel bytu sice může předat kupujícímu či nájemci tři roční vyúčtování za energie, ale v inzerci musí uvést nejhorší energetickou třídu G. Kvůli absenci průkazu může zbytečně přijít o peníze, protože byt pronajme za méně peněz. "V bytě energetické třídy G totiž nájemník platí až o 1500 korun měsíčně více za energie, než například za byt v třídě B,“ říká Holub.

„SEI zatím uděluje pokuty pohybující se v řádech tisíců, maximálně desetitisíců Kč, ale pokud je správní delikt spáchán opakovaně, tedy že SEI přijde na to, že některé SVJ již tuto povinnost porušilo a opětovně se v budově prodává byt, aniž by na tuto budovu byl zhotoven průkaz, bude SEI ve stanovování výše pokut daleko přísnější,“ dodal Gebauer.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JM

Jan Mach

3.2.2016 16:13
Po prostudování průkazu budovy jsem bohužel zjistil, že se jedná pouze o byrokratické opatření bez většího praktického smyslu. Obdobně jako povinná každoroční kontrola komínu, nebere v úvahu stávající stav.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

9.2.2016 09:03
Mě zaujala ta aliance Šance pro budovy, kdopak ji asi financuje? Možná min. průmyslu a obchodu?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist