https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/statni-podpora-obnovitelnych-zdroju-asi-klesne-omezeni-schvalila-snemovna
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Státní podpora obnovitelných zdrojů asi klesne, omezení schválila Sněmovna Aktualizováno

11.12.2024 12:45 | PRAHA (ČTK)
Státní podpora obnovitelných zdrojů poskytovaná ze státního rozpočtu se možná sníží. Zákon pravděpodobně zavede přesnější a individuální vyhodnocování výnosnosti solárních elektráren s výkonem nad 30 kilowattů uvedených do provozu v letech 2009 a 2010. Jejich provozovatelé budou muset například každoročně do 15. prosince informovat operátora trhu, zda jim v příštím roce vznikne nárok na podporu. Počítají s tím vládní pozměňovací návrhy, které dnes Sněmovna vložila do novely energetického zákona. Musí je ještě schválit Senát a podepsat prezident. Novela měla původně hlavně zavést do legislativy pravidla pro ukládání a agregaci elektřiny.
 
Na obnovitelné zdroje chce stát v příštím roce stejně jako letos vyčlenit 8,5 miliardy korun. Se zkrácením státní podpory nesouhlasí nejen opoziční hnutí ANO, ale varují před ním i zástupci obnovitelných zdrojů. Někteří investoři už kvůli tomu chtějí zahájit se státem arbitráže. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) novinářům po jednání řekl, že změna v dlouhodobém výhledu šesti let ušetří státu miliardy korun. Kolik by mohla znamenat pro příští rok, jsou podle něj ale pouhé odhady. Vzhledem k tomu, že půjde o první přiznání, počítá s úsporou nižší než miliarda korun.

Podpora měla klesnout ještě výrazněji, ale poslanci dnes naopak neschválili snížení maximálního vnitřního výnosového procenta, zjednodušeně výnosnosti investice, na 8,4 procenta. To je hranice, do níž je podpora zdrojů ještě přiměřená. Platný zákon stanoví hranici pro podporu vyšší, a to 8,4 až 10,6 procenta.

Další novinkou, kterou dnes poslanci vložili do zákona, naopak je, že výnosnost investice do obnovitelného zdroje se má nově odvíjet od celé životnosti zařízení, nikoli od doby práva trvání na podporu. Předseda hospodářského výboru Ivan Adamec (ODS) pak stáhl svůj návrh, který vypracovalo ministerstvo průmyslu a který znamenal, že solární elektrárny uvedené do konce roku 2012 nebudou mít nárok na provozní podporu v době záporných cen energií. Podle Adamce byl špatně napsaný.

Stanjura už v říjnu řekl, že obavy z případných arbitráží nemá. Všechna opatření jsou podle něj v souladu s evropskou legislativou i českým právním řádem. Dnes zdůraznil, že stát nechce měnit pravidla, ale chce zavést pouze důslednou kontrolu. "Maximálně vezmeme těm, kteří berou víc, než jsou česká a evropská pravidla," prohlásil. Stanjura upozorňoval na to, že pokud nyní některý solární zdroj dostává podporu za výnosnost nad 8,4 procenta, pak porušuje česká i evropská pravidla. Zdůrazňoval, že stát chce zavést pouze důslednou kontrolu.

Před vládním návrhem varoval někdejší vicepremiér Karel Havlíček (ANO). "Už je to dneska vůbec o zachování důvěryhodnosti investičního prostředí v České republice," uvedl. Premiér Petr Fiala (ODS) řekl už dříve, že pokud by se nepodařilo snížení podpory schválit, stát by ji během roku doplatil.

Stanjura dnes před poslanci popsal, že z celkové podpory obnovitelných zdrojů, která pro příští rok bude představovat ze státního rozpočtu i z peněz odběratelů celkově 50 miliard korun, půjde zhruba 30 miliard Kč na fotovoltaiku, přičemž z těchto 30 miliard půjde 80 procent na solární elektrárny uvedené do provozu v letech 2009 a 2010. Vyjádřil se i k připomínkám, které dříve zazněly v hospodářském výboru, a to, že individuální kontroly dopadnou na obce a školy. Uvedl, že pouze deset obcí a tři školy mají solární elektrárnu uvedenou do provozu v uvedeném období.

Projednávaná novela měla v předloženém znění především zavést do legislativy pravidla pro ukládání a agregaci elektřiny. Rozvoj akumulace, tedy časově odložené dodávky vyrobené elektřiny do soustavy, je podle MPO nutný zejména pro zvýšení odolnosti soustavy při výkyvech v provozu, integraci obnovitelných zdrojů do soustavy či investice. Upravuje také flexibilitu. Flexibilita, jak popisuje důvodová zpráva, je schopnost v případě potřeby snížit, nebo naopak zvýšit spotřebu i výrobu elektřiny, která je jako služba využitelná na trhu s elektřinou.

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) dnes novinářům řekl, že schválení novely považuje za důležitý okamžik pro českou energetiku. Do konce volebního období chce najít shodu nejen ve vládní koalici pro další novelu energetického zákona. "Jejíž obsahem bude zrychlený povolovací proces na větší zdroje energie, zhruba nad 100 megawattů. Bavíme se primárně o nových paroplynových elektrárnách," uvedl.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

11.12.2024 13:43
Jenom klesne ?
Veškerou podporu zrušit !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.12.2024 14:33
by zajímalo, jak ještě dlouho budou solární nenažranci tunelovat naše daně?
Odpovědět
ig

11.12.2024 16:32
Ano - a na nulu!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

11.12.2024 16:38
No chystají ale větrný tunel.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

11.12.2024 19:09
Slunce svítí zadarmo, není žádný důvod platit tomu, kdo si takovou elektrárnu pořídí. Dotace jsou mor společnosti vedoucí k tomu, že si dnes bez dotace člověk ani neupšoukne.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.12.2024 08:49
Jak vznikl tzv. "solární tunel"??
Soc. vláda v roce 2005 přijala zákon o podpoe fve se zcela nesmyslnou dotací 13,50 kč/kWh, což ale s tehdejší cenou panelů atd. jaksi logiku mělo.
Jenže, co čert nechtělk, po roce 2009 se raketově snížily ceny panelů a bsterií snad na desetinu a rázem z toho vznikl úžasný byznys, stát brzdil i patama (Kalouskova solární daň) a pak to nějak zablokoval. Babiš si z toho udělal klacek na opozici a mediálně to zhyenizoval, slíbil, že to celé zruší.
Neudělal samozřejmě nic, ale ta dotace byla garantována snad na 20 let, takže dnes to asi končí.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

12.12.2024 12:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Dojmolog Hanzl a jeho "snad", "asi" v akci.

Garantovaná doba je skutečně na 20 let a dneska to opravdu nekončí. Bude to dobíhat do roku 2030.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.12.2024 19:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Bože vy jste demagog! Nic o 13,50 kč/kWh v zákoně není. Fakt, že se nestydíte takto pitomě plácat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.12.2024 19:52 Reaguje na Jiří Svoboda
V zákoně to není, tam sazby nikdy nebývají. Ty se stanovují v dalších dokumentech (třeba ERÚ). Fakt nemáte strach, že vám praskne žilka?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist