https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/staty-eu-se-shodly-na-podminkach-klimaticke-neutrality
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Státy EU se shodly na podmínkách klimatické neutrality

24.10.2020 11:41 | LUCEMBURK (ČTK)
Ministři rovněž schválili plán ochrany rozmanitosti přírodních druhů pro nejbližších deset let. Počítá mimo jiné s tím, že by se až 30 procent přírodních ploch na souši i v moři mělo stát chráněnými územími.
Ministři rovněž schválili plán ochrany rozmanitosti přírodních druhů pro nejbližších deset let. Počítá mimo jiné s tím, že by se až 30 procent přírodních ploch na souši i v moři mělo stát chráněnými územími.
Foto | Jan Stejskal / Ekolist.cz
Ministři životního prostředí zemí Evropské unie se v pátek shodli na podmínkách dosažení klimatické neutrality do poloviny století. Zástupci unijních vlád odsouhlasili společný postoj k takzvanému klimatickému zákonu, který vytyčuje cestu k postupnému a závaznému "vynulování" emisí skleníkových plynů. Oznámilo to německé předsednictví EU. Členské země budou dále o konečné verzi normy vyjednávat s Evropským parlamentem.
 

Ministři diskutovali i o zpřísnění emisních limitů k roku 2030, definitivní slovo ale v této věci budou mít političtí vůdci unijních zemí na prosincovém summitu.

Plán dosažení klimatické neutrality počítá s tím, že EU nebude v polovině století produkovat žádné emise skleníkových plynů, případně je dokáže vykompenzovat například výsadbou stromů. Ačkoli se na tomto cíli již loni shodli lídři všech zemí vyjma Polska, jejich představy o cestě k této metě jsou různé.

Zatímco země severní a západní Evropy nemají s postupnými krátkodobějšími milníky problém, státy východní části EU včetně Polska či Česka tvrdí, že přechod k čistým technologiím pro ně bude velmi obtížný vzhledem k průmyslu závislému na fosilních zdrojích. Požadují proto, aby s klimatickým plánem byly spojeny dostatečné finanční kompenzace, mezi něž komise řadí například fond pro regiony závislé na uhlí.

Ministři odsouhlasili společný přístup států k normě, která stanovuje základní parametry přechodu k neutralitě. Schválený návrh německého předsednictví počítá mimo jiné s tím, že neutrální by měla být EU jako celek, nikoli všechny členské země, jak požadují europoslanci. Pro se vyslovili všichni ministři až na zástupce bulharské vlády, který se zdržel hlasování.

"Po intenzivní diskusi jsme byli schopni dojít ke shodě, která je významným milníkem v návrhu evropského klimatického zákona," řekla po jednání německá ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová. Posledním krokem podle ní zůstává schválení nových emisních závazků pro rok 2030, které bude v prosinci na unijních lídrech.

Ti by měli rozhodnout, zda členské země podpoří návrh na omezení zplodin skleníkových plynů do deseti let o 55 procent proti hodnotám z roku 1990. Dosud platný závazek byl přitom 40 procent, avšak podle propočtů EU nestačil ke splnění požadavků pařížské dohody o klimatu. Státy nový limit v principu podporují, avšak jako závazek pro celou unii, který se až později rozpočítá na jednotlivé země. Tomu by měla předcházet podrobná analýza dopadu na jejich hospodářství.

Státy budou muset konečnou podobu klimatického plánu dohodnout s Evropským parlamentem, který má v řadě bodů jiné názory. Europoslanci například požadují, aby limitem k roku 2030 bylo nikoli 55, ale 60 procent.

Ministři rovněž schválili plán ochrany rozmanitosti přírodních druhů pro nejbližších deset let. Počítá mimo jiné s tím, že by se až 30 procent přírodních ploch na souši i v moři mělo stát chráněnými územími.

"Pandemie covidu-19 nám znovu ukázala zásadní význam ekosystémů a biodiverzity pro naše zdraví a ekonomickou a sociální stabilitu," řekla ministryně Schulzeová, podle níž je druhová rozmanitost pro lidstvo "životní pojistkou".


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

24.10.2020 12:28
Stále stejné chyby. Vadí mi absence konkrétního odkazu na jádro jako number one a nesmyslné stylizování OZE jako nejlepší cesty k dekarbonizaci, což je obrovská a hrubá chyba.

Naopak plně podporuji :
" Plán ochrany rozmanitosti přírodních druhů pro nejbližších deset let.
Druhová rozmanitost/biodiverzita/ je skutečně pro lidstvo "životní pojistkou".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.10.2020 17:02 Reaguje na Miroslav Vinkler
V článku o žádných OZE vůbec není zmínka. Ovšem zaneřádit Zeměkouli nezlikvidovatelnýcm jaderným odpadm taky není až tak dobrej nápad.
Mě tam hlavně schází informace, z jaké hodnoty vycházíme, kolk jsme my emitovali v roce 1990 a kolik dnes, co to pro nás vůbec znamená.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

24.10.2020 22:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Ožebračení a velký pád životní úrovně to pro nás znamená a to pro nic za nic. Jen kvůli nějakému uspokojení zelených aktivistů.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.10.2020 19:25
Cywe ... ministr má horizont 4 roky, v 2050 jich bude většina pod drnem. To bych klidně podepsal taky, byl bych za progresivního a dcery měly na věno:-).

Ale tohle jo, to je dobrý ... "Schválený návrh německého předsednictví počítá mimo jiné s tím, že neutrální by měla být EU jako celek, nikoli všechny členské země, jak požadují europoslanci."

Takže pokud se nesplní, tak za to prostě mohou ti druzí. To jo, s tím se dá pracovat:-))).
Odpovědět
KP

Karel Potoček

25.10.2020 07:42
Když stavbařihledjí kupce pro stavbu sídliště,tak postaví vzorový dům. Proč propagátoři EU nepostaví "vzorové město dle jejich zelených představ" ??? Někdy mi to připomíná mládí: " Splníme plán na 110%; splníme pětiletku za čtyři roky...........".
Doufám /pro cenzora/, že to není porušení pravidel příspěvku!?
Odpovědět

Jan Šimůnek

25.10.2020 08:43 Reaguje na Karel Potoček
Protože to, co zelení prosazují, je naprosto nereálné a udělat se to nedá.
Odpovědět
va

vaber

25.10.2020 08:53
,,Plán dosažení klimatické neutrality počítá s tím, že EU nebude v polovině století produkovat žádné emise skleníkových plynů,, říká EU
už jsou dva termíny uhlíková neutralita a klimatická neutralita,
možná by se mohlo podařit udělat výrobu elektřiny uhlíkově neutrální ,ale co další ,doprava, letectví, lodě,
znamenalo by to zastavit jakékoliv spalování uhlíku a to platí i pro zemní plyn
zdá se mi ,že ti lidé neví co říkají
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist