Státy EU se shodly na přísnějším postupu proti environmentálním zločinům
Evropský blok se kromě aktivního zavádění limitů omezujících poškozování životního prostředí snaží v posledních letech bojovat také proti zločinům, které k němu přispívají. Dosud platná pravidla zavedla unie v roce 2008 a nyní se je rozhodla aktualizovat.
"Musíme zajistit potrestání takových lidí a organizací, které profitují z aktivit ohrožujících naše zdraví a poškozujících naše životní prostředí," prohlásil český ministr spravedlnosti Pavel Blažek, který zasedání unijních kolegů za české předsednictví řídil.
Zástupci vlád se shodli na tom, že by se seznam environmentálních zločinů měl rozšířit ze současných devíti na dvacet. Přibýt na něj má nelegální obchodování se dřevem, nedovolená recyklace znečišťujících součástí lodí nebo vážná porušení pravidel týkajících se nakládání s chemikáliemi.
Cílem nové normy je také sjednotit úroveň trestů, které pachatelé zločinů z této kategorie v jednotlivých členských zemích dostanou. V případě úmyslného činu, který způsobí smrt člověka, bude maximální trest nejméně deset let, u činu z vážné nedbalosti pět let. Za jakýkoli jiný úmyslný čin ze seznamu by neměl být nejvyšší udělený trest menší než tři roky.
Jednotných pokut v celé EU by se měly poprvé dočkat i firmy poškozující životní prostředí. Za spáchání nejtěžších zločinů z kategorie by měly zaplatit nejméně pět procent svého ročního obratu nebo 40 milionů eur (975 milionů korun).
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Richard Vacek
9.12.2022 19:14Spíš se ukazuje, že v Bruselu je hodně lidí a že je některým z nich trapné se tam povalovat, tak plodí nesmysly.
Jaroslav Řezáč
10.12.2022 06:21 Reaguje na Richard VacekJaroslav Řezáč
10.12.2022 06:18Pavel Hanzl
10.12.2022 14:52 Reaguje na Jaroslav ŘezáčNa jaře skauti hlásili, že letos se na tábory nejede, protože to ze zákona nejde.
Najednou byli všichni auf, kdo za to může a udělali pro skauty vyjímku, tj. pro asi 70% táborů, kterým se to týkalo.
Proč bylo nutno vyrobit takovou pazgřivinu?
Skauti neměli žádné lobbisty, kteří by poslancům vysvětlili, jak to ve skutečně funguje.
A to je úkol lobbingu.
Jarka O.
11.12.2022 08:06 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.12.2022 14:27 Reaguje na Jarka O.Svatá Prostoto
12.12.2022 12:45 Reaguje na Pavel HanzlByl někdo obviněn? Pokud vím, tak nebyl. A odsouzen samozřejmě už tuplem ne. A Rakušan sedí na vnitru už rok, takže na tohle to taky neuhrajete.
Pavel Hanzl
14.12.2022 10:54 Reaguje na Svatá ProstotoA tady byla a ta komise vše vyšetřila a dala závěr - doporučení. Obviněn byl evidentně nevinný jedinec a já fakt nechápu, kde se mohlo ztratit těch asi 140 vzorků, které tehdy byly prokazatelně odebrány. Proč se nebrání vzorkaři, ze kterých dělají úplné debily i laboratoře, které dělaly rozbory?
Na Povodí tehdy řekli: rozbory jsme předali PČR a protože se na ně vztahuje informační embargo, nic dalšího neřekneme. čus