Stavba jezů na Labi lodní dopravě nepomůže, tvrdí studie
„Stavbou jezů by se příroda podél Labe v Německu poškodila tak, že už dnes nejsou politicky prosaditelné," říká Hubert Weiger. Na snímku Labe u Mělníka.
|
|
Foto: Jan Šatoplet/Ekolist.cz |
Změna klimatu vede k extrémům v podobě nízkých stavů hladiny Labe, což je patrné během posledních 20 let, říká studie. A proto není možné dosáhnout plavební hloubky 2,5 metrů, která je podle studie rentabilní pro nákladní dopravu po Labi. „Pokles hladiny Labe má negativní vliv především na lužní lesy, které jsou z 60 % celoevropsky chráněny,“ uvedl Hubert Weiger, ředitel německé nevládní organizace BUND, která studii nechala vypracovat. Zkratka BUND je název pro německý svaz pro ochranu přírody a životního prostředí a jde o největší německou organizaci tohoto zaměření se zhruba 5 tisíci členy.
„Lužní les je specifický ekosystém rostoucí v blízkosti řek, jenž je zvyklý na kolísání hladiny a občasné vysychání, a takovéto životní podmínky potřebuje,“ dodala Jana Vitnerová, vedoucí programu Ochrana přírody organizace Arnika, která s organizací BUND dlouhodobě spolupracuje.
Snižováním hladiny se podle Weigera významně snižují alternativy rekreačního využití Labe. Podle Českého hydrometeorologického ústavu jsou výkyvy hladiny kvůli celosvětovým změnám klimatu stále častější, extrémnější a s delším trváním. Prognózy se navíc do budoucna nelepší. Podle německého ministerstva dopravy prý nelze pro Labe garantovat jakoukoli konkrétní hloubku. Úvahy o stavbě jezů na této řece jsou podle Weigera ekonomický nesmysl.
Po Labi se lodní dopravou přemístí ročně 0,6 milionů tun nákladu. Prognózy z roku 1992 však předpovídaly pro tento rok 10 milionů tun. Podle koordinátorky BUND pro Labe Iris Brunarové se jako vhodná alternativa lodní dopravy jeví železniční doprava, která je méně náročná i emisně.
„Cílem bylo snížit výškové výkyvy hladiny řeky, a tak Německo slíbilo České republice v roce 2006, že do roku 2010 zajistí plavební hloubku 1,6 metrů. Časem se ale ukázalo, že slib nepůjde naplnit, neboť předpokládané cíle vycházejí ze studií ze 70. a 80. let, kdy bylo Labe nejbohatší na stav vody za posledních 100 let. Už 20 let takový stav na Labi není,“ vysvětlil Weiger.
Labe je podle německé studie jedna z nejčistších evropských řek díky pozitivním opatřením na německé i české straně hranic. Navíc se stále zvyšují nároky na čistotu vody tak, aby se v ní dalo i koupat. „Stavbou jezů by se příroda podél Labe v Německu poškodila tak, že už dnes nejsou politicky prosaditelné. Ve své délce 600 kilometrů nebyla řeka ovlivněna žádnou významnou stavbou v podobě zdymadel, proto je v současnosti jednou z nejekologičtějších evropských řek. Byl by nesmysl stavit další jezy,“ uvedl Weiger s tím, že by zveřejněná studie měla otevřít přeshraniční diskusi Česka a Německa o osudu Labe.
Studie v češtině ke stažení na webu Arniky, studie v němčině ke stažení na stránkách IÖW.
reklama
Online diskuse
lepší nápad - 29. 4. 2010 - fafnirKájakterý odpor je větší,valivý nebo ten ve vodě.Tedy znovu do školy.Co se týče jezů ony nemají propustě?A moderní jezy není možno sklápět?Zřejmě jste technickými znalostmi tak na úrovni Velkomoravské říše. Velkoobjemově se dá plavit lecos.Všecny sypké materiály včetně obilí,nadměrné náklady ,které se ani na železniční vagony nevejdou a proto se musí do přístavů dopravovat kamionovými návěsy, nebo kontejnery,kterých se na jednu střední říční loď vejde jako na několik vlaků.Ale o tom s vámi těžko a hlavně zbytečno mluvit.Jakákoliv technika dle vás zřejmě od Ďábla jest. |