Strakonická teplárna změnila chlazení vodou, ročně ušetří dva miliony m3 vody
"Uzavřela se jedna historická kapitola fungování teplárny. Cílem byla náhrada průtočného chlazení kondenzátoru turbíny TG2 uzavřeným chladicím okruhem s cílem omezit spotřebu vody a snížit tak závislost provozu teplárny na odběrech a dostupnosti surové vody v řece Otavě," uvedla firma. Turbína TG2 slouží teplárně k výrobě elektřiny zejména v období mezi zimou a létem. Firma také repasovala původní kondenzátor, postavila novou chladicí věž a upravila rozvody vody a odpadní potrubí ve svém areálu.
Díky změně chlazení klesne spotřeba vody a závislost na odběrech vody z řeky. Teplárna by měla nově spotřebovat nejvýš 1250 metrů krychlových vody denně, 452.000 metrů krychlových ročně. Znamená to úsporu odběrů vody o 68 procent. Díky opravě kondenzátoru bude stabilnější výroba tepla a elektřiny, uvedla firma.
Strakonická teplárna skončila loni v zisku po zdanění 6,5 milionu korun, meziročně byl nižší o 39 procent. Tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží loni stouply téměř o 19 procent na 377,9 milionu Kč. Firma loni prodala 388 terajoulů (TJ) tepla, meziročně o osm procent méně. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou teplárna zveřejnila na webu. Teplárna od letošního ledna zvýšila ceny za teplo meziročně o 55 procent a za gigajoule platí lidé 895,36 Kč bez DPH.
Na konci června vytěsnila teplárna drobné akcionáře. Město Strakonice v ní tak získalo 100 procent akcií. V budoucnu by mohl do teplárny vstoupit investor, který by měl menšinový podíl a většinu v představenstvu. Radnice jedná jako s investorem s firmou Plzeňská teplárenská, která je propojená s EPH Daniela Křetínského, řekl ČTK místostarosta Rudolf Oberfalcer (Strakonická Veřejnost). Strakonická teplárna vytápí asi 7000 domácností a desítky firem. Zaměstnává 126 lidí.
reklama