Strana zelených si schválila nový politický program
Sjezd rovněž přijal usnesení k volbám do Evropského parlamentu 2004, které stanoví mechanismus pro sestavení volební kandidátky. O lídrech, kteří kandidátní listinu povedou, rozhodne republiková rada do konce listopadu letošního roku. "Evropské volby pokládám za důležitý krok na delší cestě, jako obrovskou příležitost oslovit veřejnost a posílit Stranu zelených. Na konci této cesty stojí Strana zelených jako výrazná a respektovaná parlamentní strana," říká předseda Strany zelených Jan Beránek.
K současnému postavení Zelených uvedl: "Strana zelených má na české politické scéně pevné místo - žádná jiná strana se nedokáže kompetentně zabývat ekologickými problémy. Chceme přispět k tomu, aby se společnost pozvolna proměnila, aby nebylo třeba tolik vyrábět, přepravovat a spotřebovávat - jak nám to diktuje liberální ideologie volného trhu. Tu dnes po privatizaci u nás a po sociálním kolapsu řady států ve světě málokdo bere vážně, ale většina politiků se jí nadále mlčky řídí. Neodemokratismus, o němž mluví náš návrh programu není alternativou parlamentní demokracie, kterou ctíme. Je to z mého hlediska nejsilnější alternativa neoliberální lži, kterou nám po celá devadesátá léta ODS předkládala k věření."
Delegáti přijali také návrh nových stanov, podle kterých vznikla a byla také ihned zvolena Republiková rada Strany zelených. Mezi známými osobnostmi v ní budou pracovat například Jakub Patočka, šéfredaktor Literárních novin, Miroslav Rokos, bývalý předseda Zelených, brněnský zastupitel a ekologická aktivistka Neela Heyrovská-Winkelmannová. Do Republikové rady Zelených bylo zvoleno 12 žen ze 30 členů - podle nově přijatých stanov musí totiž být v orgánech Strany zelených nejméně třetinové zastoupení žen, resp. mužů.
reklama