https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/strategicky-dokument-modernizacniho-fondu-vlada-schvalila?fbclid=IwAR2jvXRBQXhfDVHS47b_2uQii8GKUGLtbuuUajuYAHsEzLbRh0hX6r9ucdo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda schválila strategický dokument Modernizačního fondu Aktualizováno

25.1.2021 16:42 | PRAHA (ČTK)
Program fondu čítá devět oblastí. Do nových obnovitelných zdrojů v energetice má jít 38,7 procenta celkové alokace. Komora obnovitelných zdrojů energie podobu programu označila za diskriminační. Tři pětiny z téměř 60 miliard korun mají podle ní být po tři roky určeny velkým energetickým společnostem spalujícím uhlí.
Program fondu čítá devět oblastí. Do nových obnovitelných zdrojů v energetice má jít 38,7 procenta celkové alokace. Komora obnovitelných zdrojů energie podobu programu označila za diskriminační. Tři pětiny z téměř 60 miliard korun mají podle ní být po tři roky určeny velkým energetickým společnostem spalujícím uhlí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Strategický dokument Modernizačního fondu, který by měl disponovat zhruba 150 miliardami korun do roku 2030 na projekty vedoucí ke snížení emisí skleníkových plynů, zvýšení energetické efektivity či k růstu podílu obnovitelných zdrojů, vláda dnes schválila. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo životního prostředí, které kabinetu materiál předložilo. Fond podle ekologů vyčlenil málo peněz na projekty komunitní energetiky, plánovaných 1,5 procenta z celkové částky podle Hnutí Duha nestačí. Schválení dokumentu naopak přivítaly Svaz moderní energetiky a Solární asociace.
 

Na schválení strategického dokumentu navazuje příprava prvních dotačních výzev. "Pokud se podaří Evropské investiční bance a Evropské komisi finalizovat všechny prováděcí předpisy tohoto nového finančního nástroje, příjem žádostí by v některých programech mohl odstartovat už během letošního března," poznamenal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Na tiskové konferenci po jednání kabinetu uvedl, že cena emisních povolenek, z jejichž prodeje bude fond naplněn, bude pravděpodobně v budoucnu stoupat. Proto celková suma ve fondu může být vyšší než 150 miliard korun. Cena emisních povolenek, které platí uhelné elektrárny, průmyslové podniky či teplárny za tunu oxidu uhličitého (CO2) vypuštěného do atmosféry, činí podle dat burzy Intercontinental Exchange (ICE), která ceny sleduje, necelých 34,5 eura (zhruba 900 korun) za tunu CO2.

Formou předregistračních výzev už resort fond spustil na sklonku listopadu. Státní fond životního prostředí (SFŽP) eviduje 220 projektových záměrů za 160 miliard korun. "Nejedná se ale o požadavek na dotaci, nýbrž o celkové předpokládané investiční výdaje projektů," uvedl ředitel SFŽP Petr Valdman. Předregistrační výzvy jsou pro zájemce otevřené do 1. února 2021. Informace z nich SFŽP využije pro co nejefektivnější nastavení ostrých výzev.

Neplatí ale, že kdo se do předregistračních výzev nepřihlásí, nebude mít v dalších letech nárok na předložení žádosti o dotace. "Předregistrace v nyní otevřených výzvách je povinná jen pro projekty podávané v roce 2021. V druhé polovině roku 2021 je v plánu vypsání dalších předregistračních výzev pro následující roky," uvedl resort.

Brabec míní, že Česko má program nejlépe připravený z deseti evropských zemí, které jej budou zavádět. ČR do něj podle ministra též vloží druhou největší částku po Polsku.

Program fondu čítá devět oblastí. Do nových obnovitelných zdrojů v energetice má jít 38,7 procenta celkové alokace. Komora obnovitelných zdrojů energie podobu programu označila za diskriminační. Tři pětiny z téměř 60 miliard korun mají podle ní být po tři roky určeny velkým energetickým společnostem spalujícím uhlí.

Do modernizace soustav zásobování tepelnou energií má jít 26 procent vyčleněných peněz, do zlepšení energetické účinnosti a snižování emisí skleníkových plynů v průmyslové výrobě zařízení, která jsou součástí systému emisního obchodování EU ETS, má jít 13,3 procenta. Šest procent peněz je vyčleněno na zlepšení energetické účinnosti v podnikání, pět procent na modernizaci veřejné dopravy, čtyři procenta na energetickou účinnost ve veřejných budovách a infrastruktuře. Na modernizaci dopravy v podnikatelském sektoru má jít 3,5 procenta peněz, na modernizaci soustav veřejného osvětlení dvě procenta.

Na podporu otevřených energetických společenství, která primárně necílí na zisk, je vyčleněno 1,5 procenta alokace. Hnutí Duha kritizuje, že na komunitní energetiku míří z fondu nejméně ze všech devíti oblastí. Pokud fond získá 150 miliard, bude to zhruba 2,3 miliardy korun.

Programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák dnes uvedl, že schválení vzniku Modernizačního fondu vládou je nejzásadnějším impulsem pro dekarbonizaci domácí energetiky za posledních pět let. "Klíčem k zajištění levné a čisté energie do budoucna je solární energetika. Vítáme proto, že se podařilo vysvětlit a ujasnit, že fond bude podporovat i fotovoltaické elektrárny na brownfieldech nebo méně úrodné půdě," sdělil. "Naši členové se plánují ucházet o podporu pro nové střešní a zejména pozemní elektrárny. Jednoznačně se tak ukazuje, že byl v Česku hlad po rámcové podpoře pro nové velké instalace, než jaký nabízí Nová zelená úsporám nebo operační programy," doplnil předseda představenstva Solární asociace Jan Krčmář.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

25.1.2021 17:03
"Tři pětiny z téměř 60 miliard korun mají podle ní být po tři roky určeny velkým energetickým společnostem spalujícím uhlí.ů
To je něco příšerného!!!
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

25.1.2021 21:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy opravdu nevíte co chcete...
Myslíte si, že jednu 3MWe větrnou elektrárnu za cca 100 mil Kč bude stavět nějaký Pepa z horní dolní?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.1.2021 22:22 Reaguje na Jaroslav Studnička
Nechci podporovat z veřejných peněz (natož z ekologických) špinavé uhláky. To je tak složitý k pochopení??
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.1.2021 08:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Vaše myšlenkové pochody jsou složité na pochopení...

Zde máte vypsané programy v rámci modernizačního fondu. Já jsem tam podporu pro uhelné elektrárny nenašel...:-)

https://www.sfzp.cz/dotace-a-pujcky/modernizacni-fond/programy/

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2021 16:41 Reaguje na Jaroslav Studnička
Není to nic složuitého, jenom ropáci asi lžou jak dycky.
"Komora OZE za diskriminační označila podobu programu Nové obnovitelné zdroje v energetice. Ten má z celkové částky fondu dostat téměř 39 procent, tedy zhruba 60 miliard korun. Podle komory je problém, že 60 procent alokace má být po tři roky určeno velkým energetickým společnostem spalujícím uhlí.
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicke-organizace-modernizacni-fond-dost-nepodpori-komunitni-energetiku
Odpovědět
MG

Milan G

25.1.2021 21:34
,,"Naši členové se plánují ucházet o podporu pro nové střešní a zejména pozemní elektrárny. Jednoznačně se tak ukazuje, že byl v Česku hlad po rámcové podpoře pro nové velké instalace, než jaký nabízí Nová zelená úsporám nebo operační programy," doplnil předseda představenstva Solární asociace Jan Krčmář.,, A já se ptám proč?? Vždyť jste mohli stavět kdykoliv nikdo vám nebrání, ale vy čekáte na podporu neboli dotace. Nic Krčmáři nic bych vám nedal, pokud chcete stavět vemte si úvěr a můžete ukázat co ve vás je. Přeci OZE je tak vynikající technologie, která se prodává sama, to tady vřeštíte už hodně dlouho tak by neměl být problém.
Dotace je největší problém dnešní doby.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.1.2021 22:26 Reaguje na Milan G
Tak nemají dotovat hlavně uhláky.

Ale ten problém je jinde. FVE je skutečně vynikající technologie a elektřina z nich je tak levná, že jde na trhu někdy na nulu.
A proto je nikdo nechce stavět, fakt to nechápete?
Dobře to dělají Němci, kteří ji prodávají v aukcích a producent je dotován na cenu, kterou si vyjedná. A je to řádově 50 - 60 eur/MWh, což je to samé, co stojí elektřina z našich špinavých uhláků. Tudy by byla cesta i pro nás.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.1.2021 10:44 Reaguje na Pavel Hanzl
" ... a elektřina z nich je tak levná, že jde na trhu někdy na nulu."

A někdy není vůbec:-)))
Jasně, vodík ... já vím:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2021 16:54 Reaguje na Svatá Prostoto
Lidé ví už statisíce let, že slunce v noci nesvítí. Je zajímavé, že ropáci nikdy neopomenou tuhle skutečnost oznámit, asi mají pocit, že právě zase objevili Ameriku.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

26.1.2021 07:41
Nejvíce peněz těm, co nás poškozují a zdražují energie nejvíce....

Kdyby ty peníze šly aspoň na kompenzace za uzavřené nejšpinavější provozy, tak by se to ještě dalo akceptovat, ale stát raději bojuje za znečišťovatele a poškozovatele nás všech i zájmů ČR, uděluje jim výjimky a snaží se, aby mohli fungovat co nejdéle....

Státní mafie jede naplno.... prostě absurdistán.....


Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.1.2021 08:42 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Nejdříve si alespoň přečtěte, jakých programů se modernizační fond týká...

https://www.sfzp.cz/dotace-a-pujcky/modernizacni-fond/programy/
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.1.2021 10:46 Reaguje na Jaroslav Studnička
To máte marný.
U některých jedinců prostě platí ... nečetli a přesto rozmrazili:-).
Škoda že se Jára dneška nedožil, líbilo by se mu tu:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2021 17:02 Reaguje na Svatá Prostoto
A někteří četli a pochopili, že je to zase jako dycky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2021 17:01 Reaguje na Jaroslav Studnička
Pánové jsou zlatoústí, takových programů jsem viděl něurékom, ale jaký je vždy výsledek?
Jsme největší prasáci EU, máme nejvíc emisí na obyvatele.
Přes gigantické dotace se OZE prakticky vůbec nerozvíjí.
Slibované jaderné bloky jsou stále v nedohlednu a staré uhláky mají horší parametry než nové uhelny v Číně, stát jim stále dává vyjímky a ještě je dotuje.
Jsme prostě země naopak a s papíry potištěnými zelenými úžasnosti si můžou vytřít.............
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2021 17:05 Reaguje na Jaroslav Studnička
Leonid Brežněv to kdysi vystihl velmi přesně: "Chtěli jsme to udělat co nejlépe, ale dopadlo to jak dycky".

Takový Drmola se fakt snaží, ale zjebe vše, na co sáhne. Připadá mi Luftjardu Tryskáče Tvrdíka.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist