https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stredocesky-kraj-prichystal-memorandum-ke-stavbe-privadece-vody-podel-d3
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Středočeský kraj přichystal memorandum ke stavbě přivaděče vody podél D3

7.10.2022 00:47 (ČTK)
D3 má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi.
D3 má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi.
Foto | Kralpilot / Wikimedia Commons
Středočeský kraj chce na projektu přivaděče vody podél budoucí dálnice D3 spolupracovat se společností Voda Želivka a vlastníky skupinových vodovodů, které s novým přivaděčem provozně souvisejí. Hejtmanství se k tomu zaváže v memorandu o společném postupu při přípravě stavby, jehož znění včera projednali krajští radní. Schválit ho musejí ještě zastupitelé, informoval ČTK mluvčí kraje David Šíma.
 

Nový vodovod bude kopírovat trasu budoucí D3, náklady jsou podle dřívějších informací odhadovány na jednu miliardu korun. Součástí stavby je 64,5 kilometru vodovodních řadů včetně čtyř vodojemů a čtyř čerpacích stanic.

Počítá se s tím, že Středočeský kraj zajistí zpracování projektové dokumentace do fáze stavebního povolení a projektovou a inženýrskou přípravu vyvolaných investic na skupinových vodovodech taktéž do fáze stavebního povolení. Projektové a inženýrské přípravy staveb v celkové hodnotě 55,4 milionu korun bude hejtmanství financovat ze svého rozpočtu v letech 2023 až 2029.

"Stavba pomůže zajistit dostupnost pitné vody pro část obyvatel Středočeského kraje, což je samozřejmě v současné době, kdy každoročně řešíme problémy se suchem a nedostatkem vody, velmi významné. Podpisem memoranda se zavážeme k tomu, že budeme i nadále podporovat projektovou a inženýrskou přípravu vyvolané investice, která souvisí s přivaděčem v koridoru dálnice D3," uvedla krajská radní pro životní prostředí Jana Skopalíková (Piráti).

Projekt počítá s propojením dvou skupinových vodovodů, a sice Posázavského skupinového vodovodu v Týnci nad Sázavou a skupinového vodovodu Javorník - Benešov. Zdrojem pitné vody pro tyto skupinové vodovody je štolový přivaděč Želivka, který je ve vlastnictví společnosti Voda Želivka.

D3 má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Zatímco v jižních Čechách se staví, ve středních Čechách se ještě nezačalo. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) minulý týden ČTK řekl, že zprovoznění středočeského úseku D3 se předpokládá v roce 2030.

Stavba D3 v aktuálně chystané trase má své odpůrce. Vadí jim, že povede turisticky atraktivním Posázavím a obávají se možných problémů s podložím v okolí Jílového u Prahy, kde se ve středověku těžilo zlato. Ministerstvo dopravy projekt dlouhodobě obhajuje. Trasa přes Posázaví podle něj byla opakovaně vyhodnocena jako ekonomicky smysluplná a pro obyvatele nejvhodnější.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

7.10.2022 05:39
Dobrou zprávou k tomuto článku je, že vodovodní přivaděč a dálnice D3 jsou nyní 2 nezávislé stavby, takže bude přivaděč vody a nebude D3 přes Posázaví. Už jednu silnici 3 máme, a když už se bude stavět tunel pod Benešovem, tak proč ne jako dálniční?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.10.2022 06:31
Ještě že tu Želivku/vodní nádrž Švihov, ti komunisti postavili.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist