Studie: Dostavba Temelína je z ekonomického hlediska neobhajitelná
Podle Koteva, jehož článek byl v pátek zveřejněn na serveru Euractiv.cz, si ČEZ výstavbu Temelína nemůže dovolit. Jak vyplývá z analýzy, existuje vysoké riziko, že výstavba třetího a čtvrtého bloku Temelína nebude dokončena.
Ivan Kotev svou studii uvádí citací Martina Nováka, finančního ředitele ČEZU, jenž v červenci 2011 uvedl, že ČEZ bude v době výstavby nových bloků mít k dispozici tolik peněz, že si nebude muset na stavbu půjčovat. S tím Kotev polemizuje a ukazuje, že ČEZ na stavbu není připravený a celý projekt bude nejspíš ztrátový.
V současné době probíhá výběr dodavatele stavby, stavět další dva bloky Temelína by se mělo začít zřejmě v roce 2016, dokončeny by měly být v roce 2025. Cena nových bloků Temelína dosud není jasná, Candole Partners uvádějí částku 8 miliard euro (tedy zhruba 200 miliard korun), která se objevila v médiích. Jak ale rozebírají, je to cena značně hypotetická vycházející z ekonomické rozvahy, podle níž by dodavatel obrazně řečeno zařízení dodal dnes a zítra ho spustil, zatímco ve skutečnosti trvá výstavba reaktoru běžně pět až sedm let.
ČEZ navíc podle studie nebude mít na výstavbu peníze, takže je bude muset někde sehnat. Levně si půjčit ale podle Koteva nebude jednoduché. Ve studii upozorňuje, že už teď je ČEZ dotován, například tím, že stát omezuje výši škod, za něž je ČEZ v případě jaderné havárie odpovědný. I tak ale Kotev dochází k závěru, že je víc než poloviční pravděpdobnost, že ČEZ na výstavbě dalších bloků v Temelíně prodělá.
Mezi důvody uvádí, že dostavba Temelína je v kolizi s několika dalšími velkými investicemi ČEZU, například s výstavbou větrných elektráren v Německu, Polsku a Rumunsku nebo s modernizací uhelné elektrárny Prunéřov. K optimismu podle Koteva neopravňuje ani pohled do účetnictví ČEZU. Navíc podle něj vše nasvědčuje tomu, že finanční výsledky ČEZu se v posledních letech zhoršují, což by mohlo mít vliv na schopnost ČEZU půjčit si na výstavbu dalších bloků v Temelíně "levné" peníze. A to Kotev nechává stranou případné překročení rozpočtu nebo zpoždění výstavby, k nimž však při budování jaderných reaktorů dochází běžně.
Podle Koteva je tak možné, že se ČEZ bude snažit, aby výstavbu elektráren zaplatili daňoví poplatníci. Už teď se podle studie ČEZ snaží zajistit si u státu podporu. Způsobů, jak by stát mohl ČEZU pomoct, uvádí Kotev hned několik. Stát by se například mohl zaručit za půjčky, nebo by mohl vzniknout pevný tarif pro elektřinu z jaderné výroby. Prodělek ČEZU při dostavbě Temelína by tak nakonec zaplatili koneční spotřebitelé.
Jak píšou Candole Partners v závěru studie: "Nejsme schopni najít přesvědčivé ekonomické ospravedlnění projektu." Proto jsou přesvědčení, že se případná dostavba Temelína neobejde bez dalších dotací od státu.
reklama
Další informace |
O studii informovaly Hospodářské noviny. Článek Ivana Koteva přinesl server Euractiv.cz.
Dále čtěte |
Online diskuse
Článku vůbec nerozumím - 25. 2. 2012 - Martin14159Vůbec článek nechápu, analytici se přeci vyjadřují k finančním trhům a také je známo, že se zpravidla většinou mýlí. Hůře jsou na tom třeba politici a jejich ekonomičtí poradci, lépe jsou na tom akademičtí ekonomové ale nechápu, proč by měl takovýhle analytik fušovat do řemesla firemním ekonomům, kteří vědí jak spočítat investici. Mají s tím zkušenosti a ČEZ dělá nové projekty jak na běžícím pásu a je vysoce ziskový. Tak proč by se měl najednou v případě Temelína jejich tým seknout a nějaký analytik, bez aparátu, bez zkušeností a bez relevantních informací by to ěl odhalit. Navíc mi je dost podezřelé, že jsem nikdy před tím neslyšel jméno tohoto analytika a ani jméno té společnosti. Takže to na mě dělá dojem PR článku, který má skrytě podat nějaký ideologický názor. Před asi 14 lety se takto předváděl pan Bursík, jako ministr životního prostředí v úřednické vládě. Tvrdil, jak bude Temelín prodělečný a že nejlépe by bylo ho celý zakonzervovat, popř. z něj udělat muzeum. Ale žádný výpočet nikdy nepředložil. Byly to jenom řeči. Skutečnost? Temelín je druhý nejvýnosnější zdroj ČEZu a produkuje po Dukovanech nejlevnější elektřinu. Přináší tak naší zemi nemalé bohatství. Předpokládám, že 3. a 4. blok Temelínu budou podobně ziskové, protože není důvod, proč by neměly být. Pokud by na projekt bylo potřeba půjčit peníze, každá banka je ráda půjčí. Protože jde o investici jistou a vysoce ziskovou. Jistější než investovat do dluhopisů některých evropských států. Ta investice se zaplatí v tržbách za elektřinu asi za prvních 10 let, stačí si to spočítat, je to pouhé násobení. Můžete vzít pracovně například 1,5 Kč/kWh. Což je spíš nižší cena, ceny energie spíš stoupají. Ale budiž, budoucí ceny je nutno diskontovat na cenu současnou a nějaký odhad se musí vzít. A vemte například 80 % využitelnost, kvůli odstávkám, výměně paliva apod. (veskutečnosti bývá myslím že kolem 90 %). A vyjde vám kolem 18 miliard v tržbách za jeden rok. Mám podezření, že nejde o žádnou analýzu ale jen o mediální prohlášení. Jinak by byla k dispozici nějaká ekonomická zpráva a byl by na ní uveden odkaz a každý by si ji mohl prohlédnout ne? |