Studie: Lidstvo porušilo sedm z devíti limitů zaručujících obyvatelnost Země
"Jsme velkou součástí problému a musíme být velkou součástí řešení," uvedla spoluautorka studie Noelia Zafraová. Někteří lidé však podle ní ke klimatické krizi přispívají více, zatímco jiní čelí jejím důsledkům.
To je například případ emisí. Jejich nárůst se datuje od počátku průmyslové revoluce a jsou za něj zodpovědní její hlavní protagonisté - Evropa a Severní Amerika. Dokonce i nyní, kdy začínají velký podíl odpovědnosti přebírat rozvíjející se země, jako je Čína, pochází polovina emisí skleníkových plynů od deseti procent nejbohatší světové populace.
Pařížská dohoda z roku 2015 stanovila přijatelný nárůst průměrné globální teploty na 1,5 stupně. Pokud tuto hranici lidstvo překročí, rizika jsou velmi vysoká. Vědci odhadují, že teplota již vzrostla v průměru o 1,2 stupně.
Dalším z mezníků je ten, který se týká části planety, jež si ještě zachovává svůj původní stav. Vědci tvrdí, že 50 až 60 procent povrchu Země by mělo zůstat bez chovu dobytka, bez zemědělství, bez těžby nebo jakýchkoli jiných lidských zásahů. "V současné době se pohybujeme na 45 až 50 procentech. Tedy těsně pod touto hranicí," poznamenal spoluautor zprávy David Obura.
Podle studie již nyní dochází na třetině planety k nadměrnému čerpání povrchových vodních zdrojů. Pokud jde o znečištění ovzduší způsobené emisemi například ze spalovacích motorů či průmyslu limit ještě není v celosvětovém měřítku překročen. V různých oblastech planety, například v jihovýchodní Asii, však překonán již byl.
Zpráva přiznává, že opomíjí problémy, jako je okyselování oceánů, hromadění plastů a mikroplastů, dlouhodobě působící chemické látky nebo antibiotika. Autoři tvrdí, že se jedná o hrozby, které dosud nebyly dostatečně prozkoumány.
"Sedm z devíti ukazatelů, které jsme hodnotili, se nachází mimo spravedlivý a bezpečný prostor. Vidíme také, že existuje okno (příležitosti), což znamená, že transformace, která obnoví zmíněný bezpečný prostor, je stále možná. Vyžaduje to však velmi, velmi rychlou akci. A nebude stačit pouhá dekarbonizace globálního energetického systému," uvedla Zafraová.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (20)
Richard Vacek
3.6.2023 07:52vaber
3.6.2023 08:47 Reaguje na Richard Vacekkdyž chcípneš vedrem, žádná levná energie tě nepomůže,
Richard Vacek
3.6.2023 15:18 Reaguje na vaberViktor Šedivý
3.6.2023 23:38 Reaguje na Richard VacekJaroslav Řezáč
4.6.2023 05:19 Reaguje na Richard Vacekjediné o co se bojíme je naše obtloustlé a zatučnělé "dobré" bydlo. Nic jiného nás ani nezajímá.
Viktor Šedivý
4.6.2023 11:31 Reaguje na Jaroslav ŘezáčAž dobré bydlo pomine a my budeme s hubou dokořán koukat na rozvinutý svět, bude pozdě zajímat se o energetiku.
vaber
3.6.2023 08:40s tím já souhlasím, ale je třeba se vyjádřit jasně, bez jakýchkoliv lidských zásahů,znamená bez lidí na tomto území, ale člověk je nalezlý všude a jakmile najde další prostor okamžitě se tam nahrne,
znám místo kde byly kdysi jen louky,potom zahrady ,potom chatky, potom se z toho udělaly stavební parcely ,o místo je velký zájem, bylo klidné ,pěkné a kolem samá příroda,
ale jakmile si postavili někteří dům ,hned se chtějí pochlubit svým známým a to zvyšuje množstí lidí co tam jezdí ,z klidného místa se stalo neklidné ,všichni kdo přijíždí nebo odcházejí neudělají krok pěšky a proudí tam jedno auto za druhým, není tam asfalt ,tak každé auto zvedá oblaky prachu, jezdí tam pošta ,popeláři, fekály a jiná těžká technika,
místo je změněno a to proč tam lidé chtěli bydlet, je zničeno
tak se člověk rozlézá po celé planetě a hledá další podobná místa co ještě zbyla,
nikdo to nezastaví ,je to jako rakovina ,která lidstvo zničí
Viktor Šedivý
3.6.2023 09:50Tak ještě to dát vědět do Afriky, aby se přestali množit.
Jaroslav Řezáč
4.6.2023 05:29 Reaguje na Viktor ŠedivýNicméně se nedomnívám, že by člověk notně měl žít mimo přírodu. To, že se obklopujeme betonem a asfaltobetonem je psychická disfunkce egoistického myšlení, že musíme " pořád růst, hromadit a vlastnit a pak zjistíme, že to není k žití a tak si koupíme kola a auta, abychom z té betonové džungle unikli. Myslíme si že jsme Člověk moudrý (Homo sapiens) ale chováme se jako dementi, kteří si permanentně přivozují traumata a psychické destrukce a s pokračující digitalizací i sociální.
Katka Pazderů
3.6.2023 17:23Až otrávíme poslední řeku, až zastřelíme posledního bizona, pak zjistíme, jak jsme byli slepí a hluší.
Richard Vacek
3.6.2023 18:14 Reaguje na Katka PazderůSlavomil Vinkler
4.6.2023 10:32 Reaguje na Richard VacekDaniel Višňovský
5.6.2023 10:43 Reaguje na Katka PazderůRadek Čuda
5.6.2023 12:32 Reaguje na Katka Pazderůhttps://froningfarms.com/
Doufám, že mi Rich za reklamu pošle aspoň tričko;-)))
Tonda Selektoda
6.6.2023 18:43 Reaguje na Katka PazderůTonda Selektoda
6.6.2023 18:27Karel Ploranský
8.6.2023 11:46 Reaguje na Tonda SelektodaO tom myslím není pochyb, že JE vinno. Přesněji není pochyb o tom, že k ní významně přispívá.
Jenže to nedělá tím, co hlásá Brusel - tím, že využívá to, co vymyslelo a co mu zlepšuje život. Že má průmysl, že si svítí elektřinou, že si v zimě topí atd. - a že za tím účelem něco spaluje. A že bude všechno v pořádku, když Evropané přestanou cokoliv spalovat (jen Evropané, protože kdopak jiný se asi tak k bláznivým bruselským nápadům Evropanů přidá?).
Ne - je to jinak. Lidstvo to dělá tím, že se PŘÍLIŠ MNOŽÍ.
Afrika v době mého mládí nejenže své obyvatelstvo dobře uživila, ono bylo dokonce možné, aby odtud kolonialisté kradli přebytky. Dnes Afrika praská ve švech, přebytky holt už nejsou a Afričané se tlačí jinam.
Kdyby všecky ty moderní výdobytky - průmysl, energetika, doprava atd. - sloužily potřebám STEJNÉHO počtu Pozemšťanů, jaký byl v době mého narození, tak by se problém s oteplováním vůbec nevynořil.
Sranda to přestává být prostě proto, že dnes se celý ten cirkus snaží pokrýt potřeby už ČTYŘNÁSOBKU (!!!) toho počtu lidí, ke kterému rodiče po válce přidali mne.
Nikdo nevolá po depopulaci, tj. SNIŽOVÁNÍ populace. Kéž by se dosáhlo alespoň držet ji na stejné úrovni!..
A tak se ptám: Když umíme držet počet potomků na hranici té depopulace my Evropané, neměli by se to začít rychle učit i v jiných částech světa?
Depopulace není nutná. Stačí zastavit nebo alespoň zbrzdit ten přímo šílený PŘÍRŮSTEK populace, který zcela logicky a nevyhnutelně míří ke katastrofě.