https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-odvetvi-ai-muze-do-roku-2027-spotrebovavat-tolik-energie-jako-nizozemsko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studie: Umělá inteligence může do roku 2027 spotřebovávat tolik energie jako Nizozemsko

12.10.2023 01:07 (ČTK)
Na druhou stranu by AI mohla pomoci při řešení některých ekologických problémů, kterým planeta čelí, napsal server BBC.
Na druhou stranu by AI mohla pomoci při řešení některých ekologických problémů, kterým planeta čelí, napsal server BBC.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Odvětví umělé inteligence (AI) by mohlo do roku 2027 spotřebovávat tolik energie jako země velikosti Nizozemska, varuje nová studie nizozemského vědce z univerzity v Amsterodamu, na kterou upozornil zpravodajský web BBC. Od loňského listopadu, kdy na trh vstoupil chatbot ChatGPT, se velké technologické firmy snaží přidávat služby s AI, jejichž provoz je ovšem energeticky náročnější než u běžných aplikací. Dopad AI na životní prostředí by mohl být podle studie menší, než se lidé obávají, pokud se její vývoj zpomalí. S ohledem na loňskou spotřebu elektřiny v Česku je odhad spotřeby odvětví AI více než dvojnásobný, pokud se vezme do úvahy horní hranice prognózy.
 

Studii zveřejněnou v časopisu Joule vypracoval Alex De Vries, který působí jako doktorand na Svobodné univerzitě v Amsterodamu. Vychází z toho, že některé parametry zůstanou beze změny - například rychlost, jakou odvětví AI narůstá, dále dostupnost čipů pro AI a také, že servery budou i nadále stále pracovat na plný výkon. Mnoho odborníků, včetně autora studie, má za to, že jde o spekulaci, protože technologické firmy nezveřejňují dostatek údajů, aby bylo možné učinit přesný odhad. Faktem ale zůstává, že AI vyžaduje výkonnější hardware než tradiční výpočetní úlohy.

De Vries vyšel z předpokladu, že výrobce čipů Nvidia bude dodávat přibližně 95 procent vybavení, které bude odvětví AI potřebovat. Zohlednil dodávky do roku 2027 a rozmezí spotřeby energie odvětví stanovil na 85 až 134 terrawatthodin (TWh) elektřiny ročně. Horní konec rozmezí odpovídá zhruba množství energie, které ročně spotřebuje menší stát. Společnost Nvidia se k věci odmítla vyjádřit.

"Z hlediska spotřeby elektřiny by se jednalo o tak velké země, jako je Nizozemsko. Jde o půl procenta celkové světové spotřeby elektřiny," řekl BBC De Vries. Na základě svého zjištění je toho názoru, že AI by se měla používat pouze tam, kde je to skutečně potřeba.

Český Energetický regulační úřad (ERÚ) uvádí, že loni činila spotřeba elektřiny v České republice 60,4 TWh.

Systémy umělé inteligence, jako jsou velké jazykové modely (LLM), které pohánějí populární chatboty, například ChatGPT start-upu OpenAI nebo Bard společnosti Google, vyžadují ke své činnosti datová centra. Zařízení jsou náročnější na spotřebu energie a stejně jako tradiční sestavy je třeba je chladit pomocí systémů vyžadujících velké množství vody.

Výzkum nizozemského vědce energii potřebnou na chlazení nezahrnuje. Mnoho velkých technologických firem tuto specifickou spotřebu energie nebo vody nevyčísluje. De Vries proto vyzývá k vetší transparentnosti odvětví.

Společnost Microsoft, která výrazně investuje do vývoje AI, ve své poslední zprávě o udržitelnosti uvedla, že její spotřeba vody mezi lety 2021 a 2022 stoupla o 34 procent na 6,4 milionu metrů krychlových, což je přibližně velikost 2500 olympijských plaveckých bazénů.

"Standardní rozvaděč plný běžných sestav má spotřebu asi čtyři kilowatty (kW), což odpovídá spotřebě rodinného domu. Zatímco rozvaděč se sadami AI by měl spotřebu zhruba dvacetinásobnou, tedy asi 80 kW energie. V rámci jednoho datového centra jich můžete mít stovky, ne-li tisíce," vysvětlil rozdíl Danny Quinn, šéf skotského datového centra DataVita.

Na druhou stranu by AI mohla pomoci při řešení některých ekologických problémů, kterým planeta čelí, napsal server BBC.

Společnosti Google a American Airlines nedávno zjistily, že piloti by mohli pomocí experimentálního nástroje AI pro volbu výšky letu snížit na polovinu množství kondenzačních stop, které letadla vytvářejí a jež přispívají ke globálnímu oteplování.

Dalším příkladem může být výzkum směřující k vytvoření jaderné fúze, tedy způsobu, kterým získává energii Slunce. Úspěch v této oblasti by znamenal skutečný převrat v podobě neomezených ekologických zdrojů energie. Umělá inteligence by mohla urychlit výzkum, který probíhá od 60. let 20. století a postupuje velmi pomalu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

12.10.2023 08:40
v článku je suché konstatování, že standardní rozvaděč má 4kW ,zatímco rozvaděč se sadami AI by měl 80kW,asi trochu přehnané, mozek taky spotřebuje hodně energie,
co tam používají za specální prvky které mají takovou spotřebu? hustotě prvků odpovídá i výkon ,
co kdyby se spočítala spotřeba celého internetu,určitě by vyšlo ,že je třeba ho zrušit ,
horší bude ,až umělá inteligence začne plodit nesmysly a všichni tomu budou věřit,
Odpovědět
ig

12.10.2023 12:21
Nevím jak přišli na 80 kW a co tím chtěli říct, protože instalovaných 80 kW má kdejaký rozvaděč v průmyslu a nikdo z toho vědu nedělá. Možná to jen nehraje do noty eko-snílkům, kteří si vymysleli, že donutí lidi ušetřit 200 W na vysavačích a nastane ráj na zemi, ale místo toho se za každý ušetřený kilowatt začnou spotřebovávat dva nové :D
Odpovědět
Pe

Petr

12.10.2023 19:08 Reaguje na
200 W tu, 200 W tamhle...
Halíře dělají talíře. Brambora k bramboře, mercedes na dvoře. Stokrát nic umořilo osla...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.10.2023 09:53 Reaguje na Petr
Tím silným vysavačem vysajete prach coby dup , ale slabým
to šmidláte o mnoho déle a s pochybným výsledkem. Je to stejné, jako se slabým traktorem orat dvě brázdy a nebo se silným osm. Ušetřil jste na traktoru, ale znásobil čas na orbu 4x a spotřeboval o mnoho více paliva. Toto není úspora,
toto je debilita!
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

15.10.2023 23:04 Reaguje na
Tenhle tejden jsme instalovali VN rozvaděče o 2x 35 MW.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

12.10.2023 13:10
No tak budeme uměle inteligentní jen v letě kolem poledne no.
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

12.10.2023 17:44
Je pravdou, že nároky na výpočetní výkony stoupají a s tím také spotřeba. Takže je dobře, že se tím někdo zabývá. Ono je i dost podstatný rozdíl ve spotřebě energie na pokrytí 4G vs 5G. Nemluvě o dopadech tohohle elektrosmogu na ŽP.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist