https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-stale-vice-cechu-podle-developeru-vyhledava-usporna-reseni-bydleni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studie: Stále více Čechů podle developerů vyhledává úsporná řešení bydlení

6.8.2024 00:59 (ČTK)
Nejčastěji podle developerů lidé vyhledávají nemovitosti s řádným zateplením vnějšího obalu stavby. Důležité jsou pro ně ale i systémy vnějšího stínění, které zabraňují nadměrnému zahřívání interiéru.
Nejčastěji podle developerů lidé vyhledávají nemovitosti s řádným zateplením vnějšího obalu stavby. Důležité jsou pro ně ale i systémy vnějšího stínění, které zabraňují nadměrnému zahřívání interiéru.
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
Stále více Čechů vyhledává úsporná řešení bydlení a při koupi vlastní nemovitosti se zaměřují na její energetickou náročnost. Tento trend evidují tři čtvrtiny z 51 developerských společností. Podle zbývající čtvrtiny developerů ale energeticky úsporná řešení navyšují cenu nemovitosti, která je pro mnohé klienty jedním ze zásadních faktorů při rozhodování o koupi. Vyplývá to ze studie analytické společnosti CEEC Research, kterou má ČTK k dispozici. Podle zástupců Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) roste také zájem o dřevostavby jako ekologickou alternativu k tradičním stavbám.
 
"Trh s nemovitostmi se neustále vyvíjí ve prospěch právě ekologičtějších a energeticky efektivnějších řešení. Mnoho firem se tomuto trendu snaží přizpůsobit a přicházet se sofistikovanějšími technickými řešeními. To ale znamená vyšší náklady na výstavbu, které v mixu vyšších úrokových sazeb a dlouhých povolovacích procesů cenu výstavby významně ovlivňují a zvyšují výslednou cenu nemovitosti,“ řekl ředitel CEEC Research Michal Vacek.

Nejčastěji podle developerů lidé vyhledávají nemovitosti s řádným zateplením vnějšího obalu stavby. Důležité jsou pro ně ale i systémy vnějšího stínění, které zabraňují nadměrnému zahřívání interiéru. V ČR také podle firem začíná růst zájem o zřízení inteligentních domácích systémů zlepšujících energetickou účinnost, které jsou jinak oblíbené hlavně v zahraničí. Jednat se může například o pokročilé termostaty, systémy pro inteligentní osvětlení nebo pro řízení kvality vzduchu.

S ohledem na snižování uhlíkové stopy a energetickou soběstačnost je podle developerů i větší využití systémů vyrábějících energii z obnovitelných zdrojů. Nejčastěji lidé a firmy volí fotovoltaiku využívající sluneční energii. Další vyhledávanou technologií jsou geotermální vrty a tepelná čerpadla. Příliš oblíbené naopak nejsou podle průzkumu bioenergetické systémy, elektrárny na biomasu nebo vodní a větrné elektrárny. Mohou být prostorově náročné a drahé na vybudování.

S větším zájmem Čechů o ekologii a udržitelnost mírně vzrostl zájem o nemovitosti ze dřeva. "V loňském roce bylo v Česku postaveno 2595 dřevostaveb, což představuje podíl celkem 14,6 procenta na celkovém počtu nových rodinných domů a drobný nárůst oproti roku předchozímu. Jak ukazují statistiky, velké změny se neodehrály v oblíbenosti jednotlivých konstrukcí, kdy nadále přetrvávala popularita lehkých rámových skeletů, v panelové a staveništní montáži,“ uvedla ředitelka ADMD Blanka Nováčková.

Nejméně dřevěných domů podle ADMD s odkazem na data Českého statistického úřadu se loni postavilo v Jihočeském kraji. Největší zájem byl naopak v Libereckém kraji, kde podíl dřevostaveb dosáhl v celkovém počtu nových rodinných domů 25,2 procenta. Ve srovnání s evropskými státy se ČR v počtu staveb ze dřeva drží v průměru. Nejvíce dřevěných domů staví Švédsko, kde podíl tvoří 80 procent.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

6.8.2024 09:19
To, co je dnes považováno za " řádné zateplení vnějšího obalu stavby" je v podstatě jen jakési polozateplení, které za 20 let nebude vyhovovat standardům, ale další dozateplení se nevyplatí. Je to takový danajský dar...
Odpovědět
PP

Petr Pavlata

6.8.2024 10:08
Bohužel to vede k takovému nárůstu cen, že i mladší lidé z vyšší střední třídy začínají mít dost velký problém.
To se dříve nebo později vymstí celé společnosti.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

6.8.2024 11:12 Reaguje na Petr Pavlata
Ale to je hloupost. Pořádně zateplený dům může být investičně mnohem levnější, viz www.optimalizmus.cz. Je to jen o tom, že stavební předpisy a tudíž i úřady tolerují kdejaké paskvily a firmy nejsou nuceny měnit své přístupy.
Odpovědět
Anyr

Anyr

6.8.2024 15:12 Reaguje na Petr Pavlata
Problém s "bytovým fondem" se v ČR táhne mnoho desítek let, zanedlouho to bude minimálně stovka.
Například: https://www.youtube.com/watch?v=0UM0cb3mtfg
nebo doporučuju inspirativní shlédnutí perly socíku: https://www.csfd.cz/film/137656-muz-na-radnici/prehled/ - bydlení, bydlení, bydlení.

Otázka je, proč to bylo stejné za komunistů stejně jako za kapitalistů, ale já nejsem ani sociolog, ani politolog, ani ekonom, ani developer, takže si své úvahy a dohady netroufám prezentovat :)
Ovšem, to tvé "vymstění se"... nevím no. Já to rčení nemám moc rád, ale empiricky vzato platí: nějak bylo, nějak bude. Očividně to tak prostě je, společnost se kvůli sto let trvajícím problémům (nejen) s bydlením ještě nezhroutila, i když to je na pytel :)
Odpovědět
JK

Jana K

6.8.2024 17:17 Reaguje na Anyr
Za komunistů to bylo jiné, postavit domek nebo získat byt na splátky mohl v podstatě každý.
Odpovědět
sv

sv

6.8.2024 23:55 Reaguje na Jana K
Jako, že každý měl pozemek, stavbu kde si mohl nakrást materiál a známé řemeslníky, kteří mu o víkendech udělali odborné práce, soudružko? To asi těžko, že. A těma splátkama máš evidentně na mysli splátky úplatků aby nemusela čekat deset let v pořadníku.
Odpovědět
Anyr

Anyr

7.8.2024 12:16 Reaguje na sv
No asi tak.
Odpovědět
JK

Jana K

7.8.2024 18:23 Reaguje na sv
Soudruhu, jistě to neměl každý hned, čekalo se v pořadníku, a pozemky se daly sehnat, rovněž tak výhodné půjčky.
Kolik obyčejných lidí, myslím tím obyčejných svými příjmy, si pořídilo domy a byty za komunistů, a kolik v nové době......to je nesrovnatelné.
Odpovědět
sv

sv

7.8.2024 22:02 Reaguje na Jana K
Jistě soudružko, "každý to hned neměl". Nebo lépe v pořadníku se čekalo 10 let jen to hvízdlo. Ano, za komoušů to bylo nesrovnatelně méně.
Odpovědět
JK

Jana K

8.8.2024 08:30 Reaguje na sv
Ano, soudruhu, máš pravdu, za komoušů bylo nesrovnatelně méně lidí, co si nemohli pořídit vlastní bydlení.
Odpovědět
Anyr

Anyr

6.8.2024 15:23
Já bych viděl větší problém ve dvou věcech:

1) Všichni v mém okolí doma v zimě docela brutálně přetápí. Jak není 26°C, všem je zima, za to všichni doma chodí ideálně polonazí :D
2) Ze zkušenosti mi nedělají vrásky chladné zimy - které jsou stále mírnějšími, teplejšími - ale spíš letní vedra.

Takže, !podle mě, subjektivně!, je důležitější chránit dům a interiér před letním přehříváním a provozem dost energeticky náročné klimatizace (řízení kvality vzduchu :D), která se pomalu stává stejně důležitou součástí domácností jako topidla na zimu, než před zimním únikem tepla.
Jak říká moje ségra: v zimě se voblíkneš, ale v létě se z kůže nestáhneš :D

A systém stínění, o kterém se píše v článku? :) Stromy, popínavky, keře, vyšší trávník. Když k tomu ještě přesvědčíte sousedy, ideálně i obec, tak bude celkem vyřešeno :)

Btw, co mě moc mrzí je, a s hanbou to přiznávám, je fakt, že jsme dávali při rekonstrukci hnědou střechu, protože jsme si na bílou/hodně světlou netroufli, podlehli jsme tradici a osobnímu vkusu :(( Ale jak to bude proveditelné, bude bílá, i kdyby se měla přetřít! :D
Odpovědět
JK

Jana K

6.8.2024 17:28 Reaguje na Anyr
S tím letním přehříváním bytů bych to tak černě neviděla. Léta jsou stále stejná, letos několik dní kolem 30ti, jinak nic moc. Řešením je chodit doma nahá, což činím, a nejen v létě, ale po celý rok, a stačí topení na 20°C.
A i kdyby někdo potřeboval v létě klimatizaci, elektřiny z panelů bude dostatek ....na rozdíl od jiných ročních období.
Odpovědět
Anyr

Anyr

7.8.2024 12:16 Reaguje na Jana K
Hele ono záleží na tom, jak kde. U nás, v domě, v Krkonoších, kolem domu zeleň, to letos vážně jde, i přes můj fail s tmavou střechou jsme tu v podkroví neměli více než 30°C, a navíc to večer v pohodě vyvětráš.
Ale naši bydlí v HK, v paneláku, zateplení tak max. 10 cm, všechna okna na jihozápad, vyvětrat nelze ani přes noc, průvan neexistuje, celý panelák nonstop přehřátý. A po tom, co mamča skoro zkolabovala - a to jí je čtyřiapadesát a chodí do posilky - to tam zachránila právě přenosná klimatizace, s vývodem z okna.
Nu a solární panely na českých panelácích... já v to věřím, ale norma to není a obávám se, že ještě nějaký čas nebude :)
A že by utáhly klimatizace pro devítipatrový panelák se stovkami bytů, i v tom nejslunějším létě...

No, věřme v lepší zítřky :)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist