Sucho ničí městské stromy i nové přírůstky v alejích
"S obrovským suchem bojujeme už od jara. Problém je, že v Brně máme 17,5 tisíce stromů v takzvaném uličním stromořadí, tedy v prostoru mezi silnicí a chodníkem, kde je omezená travnatá plocha. Všechny tyto stromy nemáme kapacitu zavlažovat," uvedla Alexandra Koutná z Veřejné zeleně města Brna.
Městská firma sice zavlažuje víc a na ohrožené stromy v centru města dokonce umisťuje takzvané závlahové vaky, které po celý den postupně uvolňují vodu, ale zalévat všechny stromy není možné. Často se tak stává, že odumírají i stromy takzvaně středněvěké, tedy deset či patnáct let staré, které už by měly mít dostatečně velký kořenový systém, aby sucho přečkaly.
"Usychají i velké a mohutné stromy ve městě. Je opravdu problém, když se za slunného dne a bezvětří ulomí ze stromu v parku velká větev. Velký problém představují jehličnany, které mají povrchový kořenový systém a ve městě se jim obecně příliš nedaří. Ale teď jsem viděl několik stovek uschlých smrků v Židenicích, šlo o dvaceti- nebo třicetimetrové stromy. To je opravdu problém," řekl certifikovaný arborista Tomáš Šarapatka.
Se suchem ale bojují i v menších městech a vesnicích v kraji. "Udržet při životě čerstvou výsadbu je čím dál obtížnější, potřebuje mimořádnou zálivku, aby přežila," řekl starosta Lednice Libor Kabát (nez.).
Podobně jsou na tom v Lanžhotě. "Stromy, které jsme zasadili, udržujeme při životě při nasazení největší péče a víceméně se to daří. Tedy neusychají častěji než v minulosti," uvedl starosta Ladislav Straka (nez.).
Potíže s vláhou jsou vidět i na nedávno vysázených alejích podél cest, kde některé stromy usychají.
reklama