https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sucho-nici-mestske-stromy-i-nove-prirustky-v-alejich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sucho ničí městské stromy i nové přírůstky v alejích

26.7.2018 00:30 | BRNO (ČTK)
Málo prostoru pro kořenový systém a velké sucho ohrožují městské stromy na jihu Moravy. / ilustrační foto
Málo prostoru pro kořenový systém a velké sucho ohrožují městské stromy na jihu Moravy. / ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Sophkins / Pixabay
Málo prostoru pro kořenový systém a velké sucho ohrožují městské stromy na jihu Moravy. I když jim zahradníci a pracovníci technických služeb věnují v posledních týdnech zvýšenou péči, některé kvůli nedostatku vláhy usychají. Potvrdili to odborníci i starostové z několika měst.
 

"S obrovským suchem bojujeme už od jara. Problém je, že v Brně máme 17,5 tisíce stromů v takzvaném uličním stromořadí, tedy v prostoru mezi silnicí a chodníkem, kde je omezená travnatá plocha. Všechny tyto stromy nemáme kapacitu zavlažovat," uvedla Alexandra Koutná z Veřejné zeleně města Brna.

Městská firma sice zavlažuje víc a na ohrožené stromy v centru města dokonce umisťuje takzvané závlahové vaky, které po celý den postupně uvolňují vodu, ale zalévat všechny stromy není možné. Často se tak stává, že odumírají i stromy takzvaně středněvěké, tedy deset či patnáct let staré, které už by měly mít dostatečně velký kořenový systém, aby sucho přečkaly.

"Usychají i velké a mohutné stromy ve městě. Je opravdu problém, když se za slunného dne a bezvětří ulomí ze stromu v parku velká větev. Velký problém představují jehličnany, které mají povrchový kořenový systém a ve městě se jim obecně příliš nedaří. Ale teď jsem viděl několik stovek uschlých smrků v Židenicích, šlo o dvaceti- nebo třicetimetrové stromy. To je opravdu problém," řekl certifikovaný arborista Tomáš Šarapatka.

Se suchem ale bojují i v menších městech a vesnicích v kraji. "Udržet při životě čerstvou výsadbu je čím dál obtížnější, potřebuje mimořádnou zálivku, aby přežila," řekl starosta Lednice Libor Kabát (nez.).

Podobně jsou na tom v Lanžhotě. "Stromy, které jsme zasadili, udržujeme při životě při nasazení největší péče a víceméně se to daří. Tedy neusychají častěji než v minulosti," uvedl starosta Ladislav Straka (nez.).

Potíže s vláhou jsou vidět i na nedávno vysázených alejích podél cest, kde některé stromy usychají.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist