https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sumavsky-narodni-park-povolil-na-svem-uzemi-rizeny-odstrel-vlka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šumavský národní park povolil na svém území řízený odstřel vlka

25.10.2024 15:55 (ČTK)
Šumavský národní park (NP) povolil na svém území řízený odstřel vlka. Vlky však mohou zastřelit jen pověření lidé, a to v případě, že tyto šelmy například ztratí plachost nebo budou nebezpečné pro lidi. Postup při prověřování problematických vlků určuje pohotovostní plán, který vydalo ministerstvo životního prostředí. Novináře o tom informoval mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.
 
"Každý, kdo se setká s problematickým chování vlka na území Národního parku Šumava, by měl takové pozorování neprodleně hlásit na příslušné adrese. Zoologové budou pak vyhodnocovat chování vlků, které buď nahlásí veřejnost, nebo které zjistí v průběhu své pracovní činnosti," uvedl.

Už od října platí na území parku opatření, podle kterého je možné vlky cíleně plašit, odchytávat, nebo dokonce v krajní situaci zastřelit. "Pohotovostní plán je velmi komplexním a podrobným dokumentem, v němž se jeho zpracovatelé snažili domyslet snad všechny možné varianty chování vlka, který se nějakým způsobem setká s člověkem. Jsou v něm popsány situace a postupy od běžného pozorování zvířete z dálky až po to nejkritičtější, kterým je napadnutí člověka vlkem bez zjevné příčiny a bez vyprovokování," uvedl náměstek ředitele Správy NP Šumava Martin Pazourek.

Z monitoringu vyplývá, že nyní na Šumavě žije osm vlčích smeček. Přírodovědci nevylučují, že v Boleticích, které sousedí se Šumavou, je devátá smečka. "Minimální odhad počtu vlků na Šumavě je 30 včetně mláďat. Musím však upozornit, že toto jsou průběžná data ze zhruba šest měsíců trvajícího Vlčího roku 2024/2025, která se mohou ještě změnit," uvedl vedoucí oddělení zoologie NP Šumava Jan Mokrý. Pracovníci parku letos zatím řešili 35 škodních událostí, které způsobil vlk, který nemá ve volné přírodě v českých podmínkách predátora.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

25.10.2024 16:09
Velice záslužné, ba co dím nezbytné je, aby každý vlk, nebo aspoň smečka měla obojkového vlka.
Odpovědět
Pe

Petr

25.10.2024 16:23
Osm smeček? To se budou lidé bát. To zní, že jsou tam stovky vlků, které roztrhají vše živé.
A ony jsou to "smečky" o třech, čtyřech kusech, včetně mláďat.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

25.10.2024 16:45 Reaguje na Petr
To bude tak 30-80 vlků.
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

25.10.2024 16:35
Tomu Leyenovej poníkovi raz farmári postavia pomník: "Dollymu z vděčnosti"
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

25.10.2024 17:00
Tak v NP kde by měl být vlk chráněn ho budou střílet a všude jinde, ať se děje co se děje, bude chráněný. To může vymyslet pouze český ochranář. No a to, že vlk nemá ve volné přírodě v českých podmínkách predátora opravbdu musela vymyslet moudrá hlava. On snad měl někdy kromě člověka u nás nějakého predátora? Vždyť je sám" vrcholným predátorem". Vlk až na několik nepodstatných vyjímek nemá kromě člověka predátora nikde na světě.
Odpovědět
Ra

Radek

25.10.2024 17:17 Reaguje na Jarek Schindler
Ochrana podle českých neziskových organizací , v NP vyvineme přiměřený tlak na vlka aby se posunul dál , kam to bude se uvidí .
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.10.2024 18:34
Jenom na Šumavě ?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist