Šumavský park bude mít od 1. ledna nového ředitele
I. a II. zóna bude vyhlášena na přibližně třech čtvrtinách parku, bezzásahová území by se do roku 2008 měla rozkládat přibližně na třetině parku. Kolem každé obce a na hranicích parku by měla vzniknout "nárazníková zóna", která má bránit šíření kůrovce do hospodářských lesů a zároveň obcím poskytnout prostor pro hospodářský rozvoj. Dle slov ministra se obce mohou těšit i na finanční náhrady za omezené hospodaření kvůli parku.
S obcemi ležícími na území parku už ministerstvo o koncepci hovořilo. Podle náměstka ministra Ladislav Mika k záměrům ministerstva nemají zásadní připomínky. "Až do příštího léta se ale bude s obcemi konkrétní znění prodiskutovávat," řekl Ladislav Miko. Odmítl proto i jednoznačně říci, zda je vyhlášení koncepce zároveň tečkou za kácením v nejcennějších zónách Šumavy. "Kácet se ale určitě už nebude v rašeliništích a podmáčených smrčinách," upřesnil Miko.
Ministerstvo hodlá posílit odbornost vedení parku. Proto správa přijme víc odborníků vzdělaných v ochraně přírody. Do budoucna ministerstvo počítá i se širší spoluprací s vedením Národního parku Bavorský les, který se rozkládá na německé straně Šumavy. "V nové části Bavorského lesa jsou podmínky velmi podobné těm na naší straně, bylo by tedy dobré příbližit i způsob správy obou parků. Z přírodovědného hlediska jde na obou stranách hranice v podstatě o jedno území," vysvětlil Miko.
Za rozhodující obrat v debatě o ochraně přírody na Šumavě označilo koncepci Hnutí DUHA. Vojtěch Kotecký z DUHY EkoListu řekl, že by se nějaké drobné výtky našly, ale celkově novou koncepci hodnotí jednoznačně příznivě. Drobnou vadou je prý skutečnost, že dokument neuvádí zákaz holoseče na místech, která se v budoucnu stanou bezzásahovými.
reklama