Šumavský park obnovil díky EU 13 mokřadů a rašelinišť ze 47 plánovaných
Mokřady na Šumavě byly do konce 80. let 20. století odvodňovány a vysušovány kvůli vyšší produkci dřeva a zesílení zemědělského hospodaření. V posledních letech vysychaly také kvůli počasí. V programu LIFE for MIRES bude celkem na české straně revitalizováno 1672 hektarů odvodněných mokřadů a obnovena budou dvě rašeliniště zničená průmyslovou těžbou. Projekt má skončit v prosinci 2024. Za tu dobu se počítá se zablokováním 80 kilometrů odvodňovacích kanálů, a naopak s obnovou 13 kilometrů potoků. "Hladina podzemní vody se zvýší na úroveň blízkou stavu před odvodněním," řekl Lukáš Linhart z NPŠ.
Stavební firmy a dobrovolníci ručně nebo lehkou technikou přehradí prkny, nepropustnou tkaninou a navážkou odvodňovací příkopy, místy až pět metrů široké a dva metry hluboké, kterými dříve proudila všechna voda bez vsakování do řeky Křemelné. Voda poté začne téct přirozenými koryty, která si po více než 200 letech znovu vytvoří. Do současné doby už bylo podle Linharta obnoveno 680 hektarů mokřadů a pět kilometrů horských potoků. Do těchto míst už se podle Bufkové vrací původní flóra a fauna. Sondy vědců Jihočeské univerzity na obnovených plochách potvrzují, že se zvyšuje hladina podzemní vody a ochlazuje se prostředí.
"V minulých dvou letech jsme revitalizovali 13 lokalit a letos jich dalších 15 přibude. Vybíráme místa, která jsou v kritickém stavu a kde bude mít zásah nejúčinnější dopad na krajinu," uvedla. Podle Bufkové zahrnují celé území Šumavy od Železné Rudy až k Lipnu. "Obnovujeme mokřady už přes 20 let. První dvě etapy hradil park a tuto třetí EU," řekla. "Voda je krev Šumavy. Zhruba 200 let jsme Šumavu měnili, odvodňovali ji, vysušovali. Teď je na čase, jí vodu vrátit," uvedl ředitel šumavského parku Pavel Hubený.
Oba parky, český i německý, budou usilovat o další dotace. Podle Bufkové není projekt jen o obnovení vodního režimu v krajině, tedy o terénních pracích, ale jeho důležitou součástí je poučení veřejnosti. Parky se také snaží, aby model převzali zemědělci a lesníci ve volné krajině. "Třeba tady v Malém Boru u Prášil, kde revitalizujeme 32hektarové prameniště, vidíme, že se třeba vyjme jen část pastviny a přizná se vodě, a na zbytku může zemědělec dále hospodařit. Ukazujeme to také Lesům ČR a Vojenským lesům a statkům," uvedla Bufková.
Plzeňský kraj chápe projekt jako dobrý příklad, podle něhož by měli postupovat další organizace hospodařící v krajině. "Máme projekt Zdravá krajina, který zmapuje celé území Plzeňského kraje. A chtěli bychom podobně postupovat ve volné krajině, která se buď obdělává, nebo jsou to volné lesy," řekl náměstek hejtmana Josef Bernard (STAN).
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
smějící se bestie
31.8.2021 06:17Jaroslav Řezáč
31.8.2021 06:26 Reaguje na smějící se bestieSlovan
31.8.2021 07:17 Reaguje na Jaroslav Řezáčsmějící se bestie
31.8.2021 07:21 Reaguje na Jaroslav ŘezáčMajka Kletečková
31.8.2021 17:26 Reaguje na smějící se bestieLukáš Kašpárek
31.8.2021 07:59Takto by se mělo přistupovat ke všem pohořím a pahorkatinám... voda se má zadržovat přirozenou cestou právě na začátku jejího cyklu.... v prameništích a mokřadech.... a často stačí jen zrušit současné odvodnění krajiny.... ale ono se na tom nedá tak napakovat a korumpovat, jak na umělých regulacích a stavbách přehrad, tak na to vláda i ministerstva systémově kašle... maximálně tak MŽP podpoří jednu takovou akci na Šumavě, a pak nám budou tvrdit jak makají na zadržování vody.... o ničem....
Místo toho, aby MŽP tyto akce systematicky plánovalo a potom i realizovalo, tak jen přispěje.... není se pak čemu divit, že se v ČR nic zásadního nezlepšuje, když se všechno dělá jen na oko...
vaber
31.8.2021 08:33nyní je tam vody dost,
v době sucha to vypadalo okolo Javoří Pily dost žalostně,