Svaz: Zákaz izolačního plynu s fluoridem ohrozí spolehlivost elektrické sítě
Fluorid sírový (SF6) se používá jako izolační plyn v elektrárnách a rozvodnách po celém světě desítky let. Evropská komise ho chce zakázat kvůli jeho nepříznivému podílu na vypouštění emisí do atmosféry.
"Pokud by byl návrh přijat v navrhované podobě a nebyl by dostatek času na technickou proveditelnost změn, mohlo by dojít ke snížení spolehlivosti elektrické sítě a zvýšení rizika nedostatečné nabídky jiných technologií na trhu a nákladů. To by mělo negativní dopady i na konečného zákazníka," uvedl svaz.
Podle evropské unie Eurelectric, která zastupuje největší evropské energetické společnosti i asociace, je sice nutné podpořit zavádění moderních technologií v nových projektech, ale zároveň by bylo vhodné umožnit provoz stávajících zařízení až do konce jejich životnosti. Současné technologie obsahující fluorid sírový se podle svazu běžně používají jako izolační plyn a jako zhášecí medium jsou součástí elektrických rozvoden a dalších elektrických zařízení, které využívají především distribuční a přenosové sítě.
„Zavázali jsme se používat zařízení bez fluoridu sírového pro nové instalace a nahradit zařízení ve stávajících instalacích řešeními bez fluoridu sírového, jakmile dosáhnou konce své provozní životnosti,“ apelují firmy a asociace na návrh Evropské komise. Společně vyzvali také k tomu, aby lhůty pro testování a nasazení alternativních technologií byly dostatečně dlouhé, aby mohly být bezpečně začleněny do běžného provozu a na trhu vznikla dostatečná nabídka alternativních zařízení.
"Energetická tranzice by neměla být omezena prosazováním technicky obtížně realizovatelných dílčích cílů, které navíc ve svém důsledku způsobují nadbytečné výdaje v energetickém sektoru,“ dodal ředitel ČSZE Richard Vidlička.
Současně evropští energetici také připomněli, že pro splnění energetické tranzice musí pokračovat rychlé a nepřetržité rozšiřování a posilování elektrických sítí. "Do roku 2030 EU potřebuje nainstalovat a připojit 750 GW větrné a solární kapacity. Aby se zajistilo včasné nasazení rozváděčů a dalšího nezbytného vybavení sítě, měly by být technologie dostupné na trhu v dostatečném počtu a s jistotou pro každou napěťovou úroveň,“ dodala Eurelectric.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Radim Polášek
5.3.2023 08:24Zákaz fluoridu sírového do napětí 200 - 400 kilovolt způsobí výrazné zvětšení a zhoršení parametrů silových přepínačů, odpojovačů a jističů. Zdraží tak náklady na elektrickou síť právě v době, kdy se v Evropě intenzívně budují OZE zdroje elektřiny, které už samy o sobě kvůli své neřiditelnosti a potřebě zálohování vyžadují křížové znásobení kapacity sítě mezi uzlovými body a tím už samy o sobě násobí náklady na distribuci elektřiny. Zákaz fluoridu sírového tak náklady na násobení kapacity distribuční sítě ještě zvýší.
Nad nějak 500 kilovolt je fluorid sírový pro přepínače, odpojovače a jističe nenahraditelný, protože při takových vysokých napětích se už vzduch při vypínání a odpojování elektrických vedení přestává chovat jako izolant a nezhasíná oblouk. A méně škodlivá náhrada za fluorid sírový zatím nebyla objevena.
Zákaz fluoridu sírového by tam mohl znemožnit stavět dálková posilovací a zásobovací elektrická vedení s napětím nad 500 kilovolt, která mají díky tomu tomu vysokému napětí nízké energetické ztráty.