https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svs-cr-je-20-let-zemi-bez-vztekliny-hrozi-ale-jeji-zavleceni-z-jinych-zemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

SVS: ČR je 20 let zemí bez vztekliny, hrozí ale její zavlečení z jiných zemí

4.7.2024 19:06 (ČTK)
Česko má 20 let označení země bez vztekliny, riziko jejího opětovného zavlečení ale stále existuje, některé evropské země hlásí i desítky případů ročně, uvedla Státní veterinární správa (SVS). V preventivním monitoringu nákazy proto správa stále pokračuje, letos k 4. červenci vyšetřila 1586 zvířat. K získání označení země bez výskytu nákazy v roce 2004 podle správy pomohlo především důsledné očkování psů a lišek.
 
V Česku musí lidé naočkovat proti vzteklině všechny psy, lišky a jezevce držené v zajetí, očkování v chovech psů veterinární inspektoři pravidelně kontrolují. Chybějící nebo neplatnou vakcinaci zjistili loni inspektoři ve 380 případech. Chovatel může za nedodržení povinnosti obdržet pokutu až ve výši 20 000 korun.

Platí také povinnost veterinárně vyšetřit zvířata, která poranila člověka. Za první pololetí letošního roku soukromí veterinární lékaři nahlásili vyšetření celkem 122 zvířat, příznaky onemocnění nevykazovalo ani jedno zvíře.

Výskyt vztekliny hlásí v současnosti některé evropské země. Podle správy je několik pozitivních případů ročně hlášeno například z Polska, Rumunska nebo Maďarska. Za rizikovou zemi SVS dlouhodobě označuje Turecko, které pozitivní nálezy hlásí téměř z celého území, od začátku letošního roku nahlásilo 55 nakažených zvířat. Maďarsko podle veterinární správy nahlásilo letos 14 případů, Rumunsko 11, Polsko dva a Francie jeden. Problematická je podle SVS také Ukrajina.

Veterinární správa neevidovala ani jeden pozitivní případ už od roku 2022, splnění kritérií pro označení země bez výskytu vztekliny vyhlásila Světová organizace pro zdraví zvířat 23. června 2004. Ve dvacátých letech minulého století ale bylo v Česku každoročně potvrzeno 400 až 600 případů vztekliny, z toho bezmála 90 procent u psů. Mezi lety 1919 a 1937 zemřelo na vzteklinu v Československu přes 130 lidí a necelých 25.000 lidí muselo být především po poranění zvířetem naočkováno.

Inspektoři zaznamenali významné snížení výskytu vztekliny u psů poprvé po roce 1953, kdy byla v Česku zavedená povinná a bezplatná vakcinace všech psů. Počet pozitivních případů u lišek výrazně klesl po zahájení ústního očkování v roce 1989, do roku 1995 klesl téměř o 90 procent.

Vzteklina je akutní virové onemocnění centrálního nervového systému všech teplokrevných živočichů přenosné i na člověka. Projevuje se změnami chování, zvýšenou dráždivostí, agresivitou, paralýzami a končí smrtelně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

5.7.2024 07:43
O to víc by se měly lovit přenmožené lišky, kuny... Lišky velmi šíří i prašivinu.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

5.7.2024 07:47 Reaguje na Slavomil Vinkler
Prašivina je všude,toto není problém.Ale lišky již nejsou v imunitě proti vzteklině a to hrozba je.Hodně let se již vakcinace neprovádí.
Lišky neznají hranice,viz také černá zvěř a africký mor prasat.Tam zatím vakcina pro prase domácí není.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

5.7.2024 07:51 Reaguje na Emil Bernardy
Ještě k výše textu.Problematická Ukrajina,informace o Bělorusku a Rusku nejsou žádné....válka situaci na Ukrajině pochopitelně zhorší.Tak tomu bylo u nákaz koní po druhé světové válce,koně z východu.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

6.7.2024 08:18 Reaguje na Slavomil Vinkler
Prdlajs. Je nutné zakázat norování a začít celoroční hájení všech predátorů včetně nepůvodníh. Predátoři jsou zdravotní policie přírody. Vy nečtete ekolist?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist