SVS: Na obzoru je další závažná choroba skotu
Podle Dubna jde o nemoc způsobenou bakteriemi rickettsiemi Cowdria ruminantium, česky nazývanou infekční vodnatelnost osrdečníku (hydroperikartitida). "Chorobu přenášejí infikovaná klíšťata, a právě takové bylo v USA na Floridě zachyceno při dovozu terarijních zvířat (želv) z Afriky," informoval mluvčí.
V případě nakažení dobytka by podle Dubna mohla úmrtnost dosáhnout až 80 procent a možná i vyšší. "Onemocnění, které bychom mohli nazvat i cowdrie, berou Američané vážně a zakázali dovoz želv a omezili obchodování s nimi i na vnitřním trhu. V Africe se tato nemoc nijak výrazně neprojevuje, to ale neznamená, že by v případě zavlečení do teplých oblastí jinde ve světě nezpůsobila zmíněné škody," upozornil Duben.
Riziko šíření této nemoci je podle Dubna jedním z projevů transportů zvířat, které se začínají v souvislosti s nedávnými a dosud aktuálními aférami (nemoc šílených krav, klusavka ovcí, slintavka a kulhavka sudokopytníků, klasický mor prasat a další) ukazovat jako nedozírné.
SVS proto podle Dubna bere vážně každou zprávu týkající se ohrožení zdraví zvířat a potažmo lidí, a proto se dotázala na Americkém ministerstvu zemědělství na podrobnosti o nemoci cowdrie. "Glen I. Garris z odboru Ochrany zdraví zvířat americké federální veterinární služby ale uvedl, že tato nemoc Cowdria ruminantium u zvířat v USA nebyla zjištěna," konstatoval Duben.
reklama