https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/swissinfo-zeneva-a-rim-se-staly-sidly-dohody-o-chemikaliich
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

SwissInfo: Ženeva a Řím se staly sídly dohody o chemikáliích

1.10.2004 13:59 | PRAHA/ŽENEVA (EcoMonitor)
Švýcarská Ženeva a italská metropole Řím byly jmenovány stálými sídly Rotterdamské konvence o chemických látkách. Německé město Bonn, které rovněž kandidovalo, ztratilo potřebný hlas v pátek, na konci pětidenní konference, které předsedala Švýcarská agentura pro životní prostředí.
 

„Toto rozhodnutí je velmi příznivé, protože to znamená, že Konvence bude schopna pracovat s jinými mezinárodními konvencemi a organizacemi sídlícími v Ženevě,“ sdělil ředitel agentury, Philippe Roch. „Švýcarská vláda a parlament považují životní prostředí za jednu z pěti politických priorit své mezinárodní politiky a toto rozhodnutí potvrzuje naši pozici centra environmentálního světového dění,“ řekl.

Rotterdamská konvence směřuje k redukci zdravotních a environmentálních rizik nebezpečných chemikálií regulací jejich importu a exportu zejména v rozvojových zemích. Ženeva je mimo jiné sídlem UNEP (Programu OSN pro životní prostředí) a hostitelem dalších úřadů OSN zainteresovaných do regulace chemických produktů, například FAO (Organizace OSN pro výživu a zemědělství). Na tiskové konferenci, která se konala v pátek v Ženevě, zúčastněné strany uvítaly rozhodnutí jako důkaz, že si mezinárodní společenství přeje dosáhnout větší soudržnosti a koordinace.

Také švýcarští odborníci na životní prostředí společně s nejvyššími úředníky organizací UNEP a FAO oznámili, že jednání byla pro omezování rizik z průmyslových jedů úspěšná. „Je to extrémně důležitý problém, zejména pro rozvojové země, protože používání pesticidů se stále zvyšuje s tím, jak roste lidská populace,“ řekla Louise Frescová, asistentka generálního ředitele FAO.

Shromáždění se rovněž shodlo na rozšíření seznamu chemikálií a pesticidů regulovaných dohodou, které vstoupí v platnost 24. února 2005. Ministři a úředníci ze 76 států, které Konvenci podepsaly, se rozhodli k již existujícímu mezinárodnímu seznamu přidat 14 nových nebezpečných substancí - včetně přísady olova používané pro benzín do automobilů. Předmětem omezení je nyní tedy celkem 41 toxických produktů.

Na seznam se však dosud nedostal toxický azbest, který je užíván zejména v rozvojovém světě ve stavebnictví. To podnítilo některé ochranářské organizace, například WWF, k prohlášením, že nedostačující opatření ohledně azbestu jsou způsobena oslabením Konvence. „Nedomnívám se, že jde o vážné oslabení této Konvence,“ řekl však ředitel UNEP, Klaus Töpfer. „Azbest není uzavřený případ,“ doplnil. „Musíme se snažit přesvědčit ostatní, že by se azbest také měl objevit na seznamu.“

Každoročně dojde na celém světě k téměř pěti milionům případů otrav pesticidy, které vedou k několika tisícům úmrtím. Týká se to zejména zemědělců v rozvojových zemích. V současné době je na trhu k dostání okolo 70 000 různých chemikálií a každoročně se objeví zhruba 1500 nových. Z toho důvodu je pro mnoho zemí náročné monitorovat a kontrolovat potenciálně nebezpečné substance. Rozvojové země užívají pouze 25 procent světové produkce pesticidů, stane se však u nich 99 procent registrovaných úmrtí zaviněných pesticidy.

Podle nařízení Rotterdamské dohody nebude uděleno povolení k exportu nejrizikovějších chemických pesticidů a produktů, dokud importující země k tomu nedá informovaný souhlas.

Podle článku Anny Nelsonové na Swissinfo ze dne 30. 09. 2004


reklama

 
Hana Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist