https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/taborske-zoo-se-podarilo-rozmnozit-silne-ohrozenou-sovu-palenou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Táborské zoo se podařilo rozmnožit silně ohroženou sovu pálenou

6.7.2023 14:02 | TÁBOR (ČTK)
Táborské zoologické zahradě se podařilo rozmnožit sovu pálenou, která patří v Česku mezi silně ohrožené druhy. Chovaný pár vyvedl čtyři mláďata, která už mohou návštěvníci zoo vidět. V chovu zahrady jsou přitom sovy pálené teprve několik měsíců, informoval mluvčí táborské zoo Filip Sušanka.
 

"Sovy pálené Leopold a Pálenka rozšířily naši kolekci sov teprve v polovině března a velice rychle se u nás zabydlely. Což dokládá i to, že se v jejich prostorné voliéře poměrně záhy objevila vejce. Ihned jsme jim vytvořili vhodné klidné podmínky, aby se odchov podařil. Hlavním posláním naší zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Proto jsme velmi rádi, že se pár těchto krásných a bohužel ve volné přírodě vymírajících sov tak rychle rozmnožil. Doufáme, že tomu tak bude i v budoucnu,“ uvedl ředitel Zoo Tábor Evžen Korec.

Sovy pálené jsou ve volné přírodě čím dál vzácnější, podle Korce se odhaduje, že na českém území přežívá 150 až 450 párů. Největším nebezpečím je pro ně člověk, často uhynou po srážce s vlakem či autem. Ohrožují je také chemické prostředky používané proti hlodavcům, kterými se sovy živí. Drobní savci tvoří až 95 procent jejich potravy.

Sova pálená má výrazný závoj srdčitého tvaru kolem obličeje a velké černé oči. Spodní strana jejího těla je bílá až žlutohnědá s tmavým skvrněním, svrchní strana je břidlicově černá s jemným bílým skvrněním.

Z otevřené krajiny se skálami a světlými lesy se sovy pálené postupně přemístily blíž člověku. Hnízdí hlavně na půdách domů, ve věžích kostelů, na zříceninách či v zemědělských usedlostech.

Sova pálená vytváří trvalé páry, které většinou zůstávají věrní místu hnízdění. To začíná podle počasí během února či března, první hnízdění nastává obvykle v dubnu, druhé pak v červenci nebo srpnu. Na vejcích sedí pouze samice, které samec přináší potravu. Vylíhnutá mláďata pak krmí oba rodiče. Z hnízda mladé sovy poprvé vylétnou asi po 60 dnech.

Zoo Tábor chová i další druhy sov - kalouse ušatého, puštíka bradatého, puštíka obecného, sovici sněžní a výra velkého. Rozlohou největší zoologická zahrada v jižních Čechách vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací. V táborské zoo žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

hh

hiwatix962 hiwatix962

6.7.2023 14:39
V táborské zoo žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů. <a href="https://temp-mail.org/">tt</a> [url=https://temp-mail.org/]rr[/url] ".":https://temp-mail.org/
Odpovědět
ss

smějící se bestie

6.7.2023 14:42
Pochvala pro ZOO i jejího současného majitele. Tomu i za to, jak se stará !
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist