https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/taznym-ptakum-putujicim-libanonem-prospiva-klid-pri-koronaviru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tažným ptákům putujícím Libanonem prospívá klid při koronaviru Video

25.4.2020 00:18 | BEJRÚT; (ČTK)
Sociální sítě v Libanonu zaplavují snímky tažných ptáků putujících z Afriky do Evropy a Asie.
Sociální sítě v Libanonu zaplavují snímky tažných ptáků putujících z Afriky do Evropy a Asie.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Hejna pelikánů, čápi vznášející se nad pobřežím v Bejrútu, volavky hnízdící v obydlených bejrútských čtvrtích. Nevídané množství opeřenců v těchto dnech pozorují Libanonci, jejichž zemí každoročně prolétají hejna stěhovavých ptáků. Většinou se zastaví jen na několik dní a spatří je jen ti, kdo vědí, kam se za nimi vydat. Nyní, kdy je většina lidí doma, nejezdí auta a panuje všeobecný klid, je tato podívaná dostupná i pro lidi z města, napsala agentura Reuters.
 

Sociální sítě v Libanonu zaplavují snímky tažných ptáků putujících z Afriky do Evropy a Asie. V Libanonu se každoročně zastavují a setrvají hodiny, někteří týdny, a čekají na příznivé vzdušné proudy, aby mohli pokračovat dál ke svému cíli. Většinou je pozorují ti, kdo se za nimi vypraví do odlehlých oblastí, například do údolí Bikáa, které je křižovatkou tažných tras.

V Libanonu se každoročně tažní ptáci zastavují a setrvají hodiny, někteří týdny, a čekají na příznivé vzdušné proudy, aby mohli pokračovat dál ke svému cíli.
V Libanonu se každoročně tažní ptáci zastavují a setrvají hodiny, někteří týdny, a čekají na příznivé vzdušné proudy, aby mohli pokračovat dál ke svému cíli.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

"Teď si lidé fotografují ptáky i ve městech, u pobřeží, a nejde jen o racky," řekl projektový manažer libanonské společnosti ochrany přírody (SPNL) Máhir Ustá. Jeho pracoviště letos zdokumentovalo v Bejrútu a okolí přítomnost čejky trnité a volavky stříbřité. Dohromady deset druhů, které předtím v této zalidněné části země nikdy spatřeny nebyly.

Přiblížení divoké přírody je ještě patrnější v mokřadech Aammík v údolí Bikáa. "V mé zahradě jsou teď ptáci, které vidím poprvé v životě. Možná jsou klidnější, protože se nestřílí, je větší ticho, jezdí méně aut a létá méně letadel. Nevím, co se to v přírodě děje, ale je to dobré znamení," řekl pětatřicetiletý Izzat Tahá, který žije ve vesnici na okraji mokřadů.

Jiní lidé si všimli, že se šakalové nezvykle přiblížili k domům a procházejí se sady. Tišeji je i na turistických stezkách kolem mokřadů, kde je teď k vidění i jinak skoro nezachytitelná žába rosnička levantská. "Za normálních okolností ji nemůžete spatřit," říká Usta o zeleném stvoření o velikosti palce.

Tažní ptáci podle Usty mají z koronaviru prospěch i v tom směru, že je letos nechávají na pokoji lovci, kteří každoročně hejna výrazně proberou, i když většina z nich k lovu nemá povolení.

"Když se snažíte chránit přírodu v zemi, kde to 90 procent lidí nezajímá, není to jenom jako plavat proti proudu, je to jako plavat proti cunami. Ale věci se mění. Pomalu," řekl Usta.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.4.2020 07:30
No, někde klid pomáhá, jinde možná spíše nahrává... Skřivani, vlaštovky, jiřičky zatím slabota, ač v minulých letech o tomto čase už švitořili nad hlavami. Snad si jen dávají na čas.
Odpovědět
VK

Václav Kain

25.4.2020 10:57
Ten ksidl střílel po všem co letělo ve vzduchu.Libanonci jsou národ debilů.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist