https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/temelin-pozadal-u-sujb-o-povoleni-k-dalsimu-provozu-ii.bloku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Temelín požádal u SÚJB o povolení k dalšímu provozu II. bloku

30.11.2021 16:26 | TEMELÍN (ČTK)
Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby.
Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby.
Foto | ChNPP / Wikimedia Commons
ČEZ dnes požádal u Státního úřadu pro jadernou bezpečnost o povolení k dalšímu provozu druhého bloku jaderné elektrárny Temelín. Povolení musí energetici získat do poloviny příštího roku. Temelín musí každých deset let dodat úřadu dokumenty. První temelínský blok má povolení k dalšímu provozu od září loňského roku, řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.
 

Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost předával ČEZ postupně 20 dílčích zpráv. Dnes doručili energetici závěrečnou část včetně vlastní žádosti. Povolení je vázáno na pravidelné desetileté cykly. České jaderné elektrárny při nich musí prokázat, že plní všechny podmínky spjaté s jejich bezpečným provozem. Pro druhý blok vyprší desetiletá perioda 31. května 2022. Energetici proto doručovali úřadu dokumenty s předstihem. ČEZ v nich dokládal stav zařízení, jak bude v dalších letech sledovat jeho životnost nebo jak bude investovat do modernizace a bezpečnosti.

"Některé dokumenty, jako například Periodické hodnocení bezpečnosti, byly společné pro oba bloky. Ty jsme úřadu předali už loni se žádostí pro první blok. Letos jsme ve dvou várkách předávali podklady, které se týkají druhého bloku. Každopádně jde o klíčové materiály, které jsou velmi důležité i pro nás a naše budoucí plány," uvedl v tiskové zprávě ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh), letos od začátku roku 14,2 TWh.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist