Teplejší moře není schopné ukládat oxid uhličitý. Planktonu chybí železo
Podle vědců může růst globálních teplot nepřímo zvýšit množství skleníkových plynů v atmosféře. A tím vlastně ještě více roztočit spirálu klimatické změny.
Vědci chtěli zjistit, jak se schopnosti planktonu mění v čase. Proto studovali sedimenty z Kalifornského zálivu, které ukazují minulost až do doby před 26 tisíci lety. V sedimentu hledali stopy po klíčových prvcích v tělech drobných mořských živočichů, po křemíku a železe. Právě plankton je schopný vázat obrovské množství vzdušného uhlíku z mořského povrchu.
Vědci přišli na to, že v období kdy bylo klima nejteplejší , bylo v mořské vodě také nejnižší množství křemíku. Zároveň stejná období korespondují s nejnižším výskytem železa ve vzorcích a sníženým množstvím CO2 zachyceným planktonem. Právě železo by mělo podle vědců hrát hlavní roli ve schopnosti planktonu absorbovat oxid uhličitý.
Poslední průzkumy ukazují, že nedostatek železa je nejvýznamnější v jižních, rovníkových a pobřežních oblastech Tichého oceánů. Právě tyto oblasti ale vědci označují jako nejzásadnější oblasti, které ovlivňují množství oxidu uhličitého v atmosféře.
"Je známé, že železo je klíčový prvek pro plankton, ale velmi nás překvapilo, kolika způsoby ovlivňuje schopnosti, jak mohou oceány zachycovat oxid uhličitý. Pokud změny klimatu snižují množství železa v povrchových vodách oceánů, což se dělo v minulosti, tak je to velmi špatná zpráva pro životní prostředí,“ vysvětluje Laetitia Pichevin z edinburské univerzity.
reklama