https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/teplicka-botanicka-zahrada-vstoupila-do-noveho-roku-s-vystavou-strasilek-a-stiru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Teplická botanická zahrada vstoupila do nového roku s výstavou strašilek a štírů

14.1.2024 00:37 | TEPLICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | 41330 / Pixabay
Botanická zahrada v Teplicích vstoupila do nového roku s výstavou strašilek a štírů - Masožravci vs. vegetariáni. Atraktivní expozice nechá veřejnosti nahlédnout do říše bezobratlých živočichů ve foyer skleníku Tropicana do konce února. Ředitel botanické zahrady Petr Šíla si od spolupráce s vrchním chovatelem v děčínské zoologické zahradě Petrem Haberlandem slibuje zvýšení návštěvnosti a rozšíření povědomí o exotické fauně, která v areálu běžně nesídlí.
 

"Před necelými dvěma lety jsme zahajovali výstavu pavouků, která byla u návštěvníků velmi úspěšná a navštěvovaná," uvedl Šíla. Na úspěch chtěla botanická zahrada navázat a štíři jsou podle ředitele vhodným adeptem, protože jde o poměrně neprobádaný živočišný druh. "Dlouze jsme sháněli chovatele. Byl to docela oříšek. Nakonec nás cesty zavedly do Děčína," doplnil Šíla. Jde o nově navázanou spolupráci s děčínskou zoo. Část vystavených druhů je přímo od chovatele, část zapůjčila do botanické zahrady zoo.

Někteří vystavení štíři jsou jedovatí, u strašilek jako býložravců hrozí při jejich útěku nenapravitelné škody ve sklenících. Botanická zahrada proto musela dohlédnout na bezpečnostní opatření. Terária s bezobratlými živočichy jsou pod zámky nebo zajištěné speciálním mechanismem. "Proškolili jsme také zaměstnance, kteří až na jednoho pracovníka nesmí manipulovat s terárii," podotkl ředitel.

Chovatel vybíral vystavená zvířata tak, aby byla dospělá, a tím pádem pro příchozí i dobře viditelná. U terárií s některými strašilkami mohou však návštěvníci strávit i několik dlouhých minut. Jsou to totiž mistři v maskování. Některé vypadají jako větvičky, strašilku lupenitku si zase lze snadno splést s listy ostružiníku, kterými se živí.

Mezi vystavenými zvířaty je například pralesní štír z rodu heterometrus, jenž patří mezi největší druh. "Přes svou velikost jsou jedni z nejmíň jedovatých, protože mají tak velikou sílu v klepetech, že dokážou kořist uchvátit klepety a jedem si pomáhají, když je kořist opravdu velká," popsal Haberland. Jedovatější jsou pouštní štíři, kteří mají o potravu mnohem větší nouzi.

Zajímavostí je pak bičovec tyčkovitý patřící mezi krabovce, což je součást pavoukovců. "Je hodně bizarní svým zjevem. Žije povětšinou v naprosté tmě v jeskyních, proto má přední pár končetin přeměněný na taková tykadla, kterými si nahmatává kořist, nažene ji ke kusadlům a uchvátí," řekl chovatel a dodal, že připomíná jednu z postav ze slavné série Harry Potter.

V loňském roce navštívilo botanickou zahradu téměř 50.000 lidí. Letošním cílem botanické zahrady je padesátitisícovou hranici návštěvnosti překročit.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist