Vakcína zklidní jelenům hormony, sníží se tak počet dopravních nehod

Jeleni viržinští, vzrůstem menší příbuzní našich jelenů, jsou v USA odpovědní nejen za plenění zahrádek a vypásání parků, ale také se podílejí na nebývalém nárůstu automobilových nehod. Statistika říká, že ročně dojde k celkem 1,5 milionu dopravních nehod, zapříčiněných srážkou s jeleny. Za takové setkání zaplatí svým životem ročně na 150 řidičů, škody na majetku přesahují jednu miliardu dolarů.
Potíž je, že jeleni vykazují schopnost nezvykle rychlé reprodukce. Proto se uvažuje o použití speciální vakcíny, která má omezit tvorbu hormonů, jež u těchto zvířat spouštějí sexuální touhu.
Vakcína s názvem GonaCon má potlačit charakteristické rysy říjných samců tím, že narušuje tvorbu pohlavních hormonů. Gonadotropin, který startuje produkci samčího testosteronu a samičího estrogenu v závislosti na délce světelné části dne, je působením přípravku utlumen, jako by byla noc. Samce i samice tak přejde na nějaké to páření chuť.
Podle Davida A. Goldadeho, který zkoumal účinky medikamentu, je vakcína přesně tím pravým prostředkem, který by mohl napomoci vypořádat se s nebývalým populačním boomem vysoké zvěře. „Většina obdobných přípravků sice účinně snižuje pravděpodobnost početí,“ tvrdí Goldade, „ale GonaCon blokuje i projevy pářícího chování.“ Jelen viržinský je poměrně klidné zvíře, pokud nepřijde doba rozmnožování. Pak je s ním těžko k vydržení. Neobvyklý není obrázek sexuchtivého samce pronásledujícího samici napříč dálnicí. „To by měla injekčně podávaná vakcína změnit.“
Krom dopravních statistik o nehodách proti přemnoženým jelenům hovoří i fakt, že se za jeleny do okolí měst stahují i jejich predátoři. A v sousedství vlků se nikomu žít nechce. O uvedení vakcíny GonaCon na trh, po řadě nákladných laboratorních testů, které mají prověřit případnou nezávadnost produktu, se ale nejdříve rozhodne na Agentuře pro ochranu životního prostředí (EPA USA).
Článek byl uveřejněn 2. 9. 2011 na serveru TerraDaily pod názvem A new birth control vaccine helps reduce urban deer damage.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Jak může redaktor ekolistu... - 10. 9. 2011 - Jan Stejskal/Ekolist.czDobrý den, nehodlám hodnotit "ideologickou" správnost věty, ale máte pravdu, že se kolega dopustil chyby. Tato věta v původním článku opravdu není.Zároveň bych se ale ohradil proti vydavateli, který tady o kousek vedle píše, že tohle je ekobulvár. Z mého pohledu tedy zpráva o tom, že lidé kvůli dopravním nehodám hodlají zasahovat do hormonálního systému jelenů, bulvár není. Snad by se to dalo nazvat jako zajímavost, ale ne bulvár. Kdybychom byli bulvár, tak píšeme o tom, kde který přírodovědec umírá na rakovinu, fotili nahé aktivistky u moře nebo zkoumali, kolik měl který ministr životního prostředí milenek. To neděláme a bylo by dobré poněkud rozlišovat. Ještě bych upřesnil, že čtenáři přicházející na Ekolist z Novinek nehledají pouze zábavu. Ze statistik čtenosti vyplývá, že hodně čtou i články o vážnějších tématech. Pokud chceme, aby Ekolist někdo četl (a server měl tedy naději, že nezanikne), musíme nabízet široký mix, v němž budou zastoupeny jak zajímavosti, tak seriozní aktuální zpravodajství, analytické zprávy se širším kontextem, pěkné reportáže, názorové texty, ale i třeba články o kultuře. Vytrhávat z toho jeden typ článků a kolem toho se točit nemá smysl. Příklad? Rubriku eseje (viz https://ekolist.cz/cz/publicistika/eseje ), která nabízí řekněme čtenářsky nejméně přístupné články, máme na Ekolistu teprve poslední dva roky. Předtím na Ekolistu podobné texty od jeho vzniku v roce 1997 vůbec nebyly. Zřízení této rubriky a články v ní jsou taky dokladem bulvarizace? Pokud má Ekolist přežít, musí mít čtenáře. A ty může získat jedině tím, že bude mít rozrůzněný obsah. |