https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tetovaci-salony-v-eu-se-kvuli-nove-regulaci-potykaji-s-nedostatkem-inkoustu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tetovací salóny v EU se kvůli nové regulaci nebezpečných látek potýkají s nedostatkem inkoustů

4.1.2022 15:47 | PRAHA (ČTK)
Tetovacích salonů se týká například zákaz isopropanolu, který se podle výrobců dosud používal téměř ve všech barevných tetovacích pigmentech.
Tetovacích salonů se týká například zákaz isopropanolu, který se podle výrobců dosud používal téměř ve všech barevných tetovacích pigmentech.
Foto | Joel Muniz / Unsplah
Tetovací salóny v zemích Evropské unie se potýkají s nedostatkem barevných tetovacích inkoustů, které se kvůli nové regulaci nebezpečných chemických látek musejí z velké části přestat používat. Nová pravidla začala platit tento týden a majitelé salónů si stěžují, že negativně ovlivní jejich podnikání. Výrobci inkoustů totiž nestačili zareagovat a inkousty s novým povoleným složením většinou ještě nenabízejí. Napsal o tom server Politico.
 

Podle evropského nařízení REACH o regulaci chemických látek bylo v roce 2020 na seznam zakázaných chemických látek zařazeno 4000 substancí. Výrobci zároveň dostali možnost se novým pravidlům přizpůsobit během dvouletého přechodného období, které skončilo právě dnes.

Tetovacích salonů se týká například zákaz isopropanolu, který se podle výrobců dosud používal téměř ve všech barevných tetovacích pigmentech. Nové složení tetovacích barev někteří producenti stále ještě nenabízejí, tatéři navíc mají obavy, zda nové složení bude stejně kvalitní a barvy dostatečně syté.

Někteří majitelé tetovacích studií kvůli tomu už před dvěma lety iniciovali petici Evropskému parlamentu. Ta se ale týká zejména zákazu dvou základních barevných pigmentů modrá 15 a zelená 7, jejichž používání bude zakázané až od začátku příštího roku. Jeden z autorů petice Erich Mähnert podle agentury APA tvrdí, že nové zařízení se v podstatě rovná "zákazu povolání" tatéra.

Server Politico zmapoval situaci tetovacích salónů v Belgii, které se potýkají hlavně se zpožděním dodávek nových barevných inkoustů a mohou tedy nyní provádět jen černobílá tetování. Tamní známý výrobce tetovacích barev TekTik měl v prosinci v nabídce 131 inkoustů s poznámkou, že jejich užívání nebude od začátku ledna možné. Nové regulaci odpovídalo pouze sedm produktů - všechny v odstínech černé, bílé a šedé.

Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) tvrdí, že cílem regulace není omezovat tetování, ale zvýšit bezpečnost barev, které se při něm používají. Pravidla se týkají i barev pro permanentní make-up. Omezení se podle ECHA týká chemických látek, které způsobují rakovinu nebo genetické mutace, a chemických látek, které jsou toxické a dráždivé a způsobují kožní problémy nebo potíže v reprodukční oblasti.

Tetování má asi 12 procent dospělých Evropanů, odhaduje ECHA. Ve věkové kategorii od 18 do 35 let je podíl lidí s tetováním ještě dvakrát vyšší.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SP

Svatá Prostoto

4.1.2022 15:56
Cywe, do čeho všeho se ta EU nes.re?

Snad jsou to dospělí lidé a mají možnost si zjistit, co a jak. A když jim to přijde jako dobrý nápad ... na rozdíl třeba ode mne:-) ... tak je to jejich věc.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

4.1.2022 18:01
Za celý svůj život jsem viděl pouze jedno tetování, které mě zaujalo. Nebylo to ale natolik, abych si ho pořídil.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

4.1.2022 18:14
Proti gustu žádný dišputát, ale o člověku, který si nechá provést tetování, mám své mínění. Dnes je to ale móda.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

4.1.2022 20:34 Reaguje na pavel peregrin
V současné době se hodně tetují ženské. A zjistil jsem jistou souvislost - čím škaredší ženská, tím větší a hnusnější tetování.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

4.1.2022 20:57 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ono to dost souvisí s inteligencí.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.1.2022 16:11 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Tak tuhle zkušenost nemám.
A to nejsem nějakým příznivcem tetování.

Podle mne z estetického hlediska je u tetování poměrně zásadní faktor času. Co na pěkné mladé holce může vypadat free a cool a sexy, tak u dámy:-) 50+ většinou vypadá ale hodně jinak.
Jistě, to platí i o oblečení, líčení, účesu a tak ... ale tetování se mění nebo sundává přeci jen o dost hůř.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist