Těžké kovy v ovzduší musíme omezit, tvrdí Komise
"Tato směrnice je posledním stavebním kamenem chybějícím do plného zrevidování naší legislativy týkající se kvality ovzduší, které začalo Rámcovou směrnicí o kvalitě ovzduší v roce 1996," prohlašuje komisařka pro životní prostředí Margot Wallströmová. "Povede ke konkrétnímu prospěchu pro zdraví občanů tím, že přinutí vlády po celé Evropě omezit znečištění. Stejně tak jednotlivci mohou udělat mnoho pro zlepšení kvality ovzduší, například zajistit, aby jejich kamna na uhlí či dřevo efektivně spalovala."
Na více než 150 územích rozšířené EU se předpokládá, že současné koncentrace těžkých kovů jako arzén, kadmium a nikl, způsobí smrt na rakovinu jedné nebo více osob na jeden milion. Bez nových opatření by do roku 2010 přibylo víc než 400 dalších případů rakoviny plic, způsobené vdechováním polycyklických aromatických uhlovodíků. PAH je skupina více než dvaceti karcinogenů podobného chemického charakteru, které jsou převážně produkovány nedokonalým spalováním. Jejich celkový dopad na lidské zdraví lze posoudit sledováním koncentrace pouze jednoho z nich, jmenovitě benzo-a-pyrenu.
Na některých obytných územích jsou roční koncentrace benzo-a-pyrenu 3 nanogramy/m3 kvůli vytápění pevnými palivy jako uhlí a dřevo. Navrhovaná legislativa požaduje po členských státech taková opatření efektivní co do nákladů, aby dosáhly limitu 1 ng/m3 benzo-a-pyrenu. Také by státy měly věnovat pozornost nutnosti opatření na rušných ulicích, kde mohou kvůli emisím z automobilů limity často přesahovat množství 3 mg/m3.
Dostupné informace naznačují, že koncentrace těžkých kovů a PAH v blízkosti některých průmyslových závodů, např. hutí a oceláren, koksoven, rafinerií a továren na výrobu niklu a mědi představují riziko pro lidské zdraví. Podle "Směrnice o integrované prevenci a kontrole" z roku 1996 mají tyto továrny mimo jiné předcházet vzniku emisí, nebo alespoň redukovat jejich vypouštění do vzduchu aplikováním nejkvalitnějších dostupných technologií.
Směrnice navazuje na Rámcovou směrnici o kvalitě ovzduší, která vyžaduje zavedení standardů kvality ovzduší pro celkem 13 znečišťovatelů. Tři, již přijaté směrnice, se týkají SO2, Nox, pevných částic, olova, oxidu uhelnatého, benzenu a ozónu.
Kompletnější obrázek o stavu znečištění těžkými kovy a PAH bude mít Komise za několik let, až bude doplněn průzkumem o kontaminaci půd a posledními vědeckými důkazy o dopadech jmenovaných polutantů na lidské zdraví. Na základě toho dojde v roce 2008 k revizi současné směrnice.
reklama