The Times: Kvůli slonovině zahyne každý rok 23 000 afrických slonů
Samice slona afrického Sabi v ZOO Praha. | |
Ilustrační foto: Jan Šatoplet/EkoList |
Od srpna 2005 do srpna 2006 bylo objeveno třiadvacet tun nelegální slonoviny, většina navíc pocházela z nedávno zabitých zvířat. Podle odborníků bude ale reálný objem pašované slonoviny nejméně desetkrát větší.
To by znamenalo 234 tun slonoviny vyvezené z Afriky jen za jeden rok. Kvůli takovému objemu by muselo zahynout 23 tisíc slonů, zabíjení v takovém rozsahu by však vedlo velmi rychle k jejich vyhubení, píše deník. Podle vedoucího nové vědecké studie Samuela Wassera z University of Washington v Seattlu se pytláctví v posledních letech rozrostlo nebývalou měrou, a to nejvíce od roku 1989, kdy mezinárodní dohoda zakázala obchod se slonovinou.
„Poptávku po vzácné slonovině zvyšuje především trh na Dálném východě, spolu se vzrůstajícím zájmem roste také organizovaný zločin,“ říká Wasser. Cena kilogramu kvalitní slonoviny se v roce 1989 pohybovala na černém trhu kolem sta dolarů, o deset let později už byla dvojnásobná. Loni se kilogram pašované slonoviny prodával za 750 dolarů, což zase zvyšuje finanční přitažlivost pro pašeráky.
Velmi naléhavě potřebují pomoci země, jako je Zambie, kde obchod s nelegální slonovinou převzaly organizované syndikáty. „Jestliže organizovaný zločin skutečně řídí obchod se slonovinou, musíme se zaměřit na zastavení prodeje slonoviny jako suroviny. Jakmile se totiž jednou ocitne na mezinárodním trhu, je velmi těžké zamezit obchodování,“ říká Samuel Wasser. Podle něj je potřeba vysvětlit kupcům, že se podílejí na ničení živočišného druhu, a přesvědčit je, aby slonovinu nekupovali.
Podle studie publikované v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences se nelegální obchod se slonovinou podílí plnými deseti procenty na celkovém objemu nezákonného podnikání, jako je pašování drog nebo zbraní.
„Většina zemí se nezaměřuje na obchod se slonovinou, věnují se potírání obchodu s drogami nebo se zbraněmi. Navíc k odhalování zásilek slonoviny nejdou použít ani nejrůznější přístroje odhalující drogy ani speciálně vycvičení psi,“ říká Wasser.
Vědecký tým z University of Washington analyzoval DNA sloních klů z jedné z největších zásilek, kterou se podařilo zachytit v roce 2002 v Singapuru. Náklad šesti a půl tuny slonoviny se skládal z 532 kusů klů s průměrnou váhou kolem jedenácti kilogramů. Náklad obsahoval také 42 120 kusů pečetidel, která jsou velmi oblíbená v jižní Asii. Jen samotné válečky slonoviny určené pro osobní pečeť zákazníka mají hodnotu 8,4 milionů dolarů. Analýza ukázala, že 67 klů pochází ze starších zvířat žijících v Zambii. Oficiální zprávy z této africké země přitom tvrdí, že za posledních deset let tu bylo nelegálně zabito pouhých 135 slonů.
V boji proti pytláctví bude nezbytná také mezinárodní pomoc, finanční podpora brojící proti vybíjení afrických slonů skončila po roce 1993.
Podle článku Marka Hendersona 27. 02. 2007 Times online .
reklama