https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/toman-spotrebu-pesticidu-jsme-uz-snizili
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministr Toman: Spotřebu pesticidů jsme už snížili Aktualizováno

25.6.2020 14:36 | PRAHA (ČTK)
Česko patří mezi trojici zemí unie, kde nejvíce klesá objem prodaných pesticidů. Výrazně naproti tomu vzrostl v Rakousku, na Slovensku či ve Francii.
Česko patří mezi trojici zemí unie, kde nejvíce klesá objem prodaných pesticidů. Výrazně naproti tomu vzrostl v Rakousku, na Slovensku či ve Francii.
Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) znovu zkritizoval nový plán Evropské unie, podle kterého by měla klesnout spotřeba pesticidů do roku 2030 o polovinu. Česko už v posledních letech spotřebu snížilo o více než čtvrtinu, uvedl na Žofínském fóru.
 

"U nás spotřeba pesticidů za poslední roky klesla o 27 procent, ve Francii vzrostla ve stejném období skoro o 40 procent, a třeba v Rakousku dokonce o 53 procent. Spolu s Portugalskem a Irskem patříme mezi ty unijní země, kde objem prodaných prostředků proti škůdcům klesá nejvíce," řekl Toman. Podle ministra se už nyní v ČR používá méně pesticidů a umělých hnojiv, než je průměr EU, a také méně než v některých západních evropských státech. Ministerstvo pak také například argumentuje snižováním spotřeby glyfosátu, který se v ČR komerčně prodává pod názvem RoundUp. V roce 2014 činila 858 510 kilogramů, předloni šlo o 558 837 kilogramů. Za pět let tak klesla o více než třetinu.

Evropská komise plánuje výrazně snížit používání chemických pesticidů a hnojiv v evropském zemědělství, které by v následujícím desetiletí mělo omezit svůj negativní vliv na klimatické změny. Počítá s tím zemědělská strategie, kterou EK zveřejnila v druhé půli května. Do roku 2030 se má podle ní používat jen polovina současného objemu prostředků proti škůdcům. Až čtvrtina zemědělské půdy má v té době patřit organickému farmaření, což vítají ekologické organizace, ale kritizují někteří zemědělci.

Podle bývalého prezidenta Agrární komory ČR Zdeňka Jandejska je potřeba evropské myšlenky napravit. Pokud projdou a budou se po ČR vyžadovat, nemá podle něj smysl v EU zůstávat. Jandejsek dodal, že stejně nesmyslná je podpora ekologického zemědělství, pokud se nezvětší ekologická produkce. Nyní je podle něj v ekologickém zemědělství skoro 15 procent půdy, její produkce proti konvenčnímu hospodaření v ČR ale činí procento. Nedá se také podle něj hovořit o jednotném evropském trhu, protože zakládající evropské státy mají vyšší podpory a míru spolufinancování ze státních rozpočtů než ČR.

Česko patří mezi trojici zemí unie, kde nejvíce klesá objem prodaných pesticidů. Vyplývá to z červnové zprávy evropského statistického úřadu Eurostat, podle níž se v Česku mezi lety 2011 až 2018 snížil prodej prostředků proti škůdcům o více než čtvrtinu. Výrazně naproti tomu vzrostl v Rakousku, na Slovensku či ve Francii. Celkově zůstal roční objem prodaných pesticidů v EU bez výrazných změn.

Podle Eurostatu v sedmi unijních zemích prodávaných pesticidů ubylo už v letech 2011 až 2018. Statistice vévodí Portugalsko, kde se předloni prodalo o 43 procent prostředků proti škůdcům méně než před devíti lety. Následuje Irsko s 28 procenty a Česko se 27 procenty.

Toman také dnes zopakoval, že ČR se snaží prosadit dobrovolné omezení maxima pro platby podle velikosti farmy.

Do budoucna by se mělo také více peněz dávat do pozemkových úprav, v následujících deseti letech jich chce stát každoročně udělat 150 s náklady 34 miliard korun. Za posledních dva roky stát dal na pozemkové úpravy 3,9 miliardy Kč.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PK

Pavel Karel

25.6.2020 15:27
ad Toman: 100x opakovaná lež se limitně blíží pravdě...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.6.2020 16:35 Reaguje na Pavel Karel
Eurostat není náš prolhaný babišistán, ale ty data stejně berou od nás, tj. asi máte pravdu i tak.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

26.6.2020 07:09 Reaguje na Pavel Karel
Tak tolik nelžete, no.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

25.6.2020 16:34
Glyfosát se už jistě moc nepoužívá vna příklad v USA, kde firma Bayer, která Monsanto koupila vyplatí za zdravotní požkození glyfosátem zasažených víc než půl bilionu korun odškodného. Kdyby Bayer měl jistotu, že glyfosát nepožkozuje zdraví, jak argumentují čeští "odborníci", tak by jistě hodlal nic platit.
Odpovědět
LB

Lukas B.

25.6.2020 17:55 Reaguje na Jiří Daneš
jenom se tak blbě a jízlivě zeptám - už jste se někdy o něco soudil?
("U nás před léty v Budějovicích probodli na trhu v nějaké takové malé hádce jednoho obchodníka s dobytkem, nějakého Břetislava Ludvíka. Ten měl syna Bohuslava, a kam přišel prodávat prasata, nikdo od něho nic nekoupil a každý říkal: ,To je syn toho probodnutýho, to bude asi také pěknej lump")
Odpovědět
pp

pavel peregrin

26.6.2020 07:11 Reaguje na Jiří Daneš
Ale používá, to byste se divil, kolik. Ale Amíci jsou drzí a prolhaní a než by se Bayer do nekonečna tahal po soudech, smázne to. 250 miliard korun je pro něj jako nic. Udělal bych recipročně to samé s Boeingem.
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.6.2020 08:08 Reaguje na Jiří Daneš
Souhlas s ostatními reakcemi: Americká justice je naprosto nesolidní a neobjektivní. Jako celek.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

25.6.2020 21:08
Psala jsem to tu už jednou a píši zase:
Spotřeba pesticidů v ČR je zhruba na jedné třetině vyspělých států EU. Naše jablka nesou jen 7 postřiků, italská a holandská až 13.
Spotřeba pesticidů celkem na ha (FAO, 2017): ČR 1,74kg; Rakousko 3,34;Francie 3,63; Německo 4,03; Itálie 6,14; Belgie 6,68; Holandsko 7,9 Novější data ve světovém souhrnu nejsou.

Ano, množství pesticidů se musí snížit, ovšem efektivita použití pesticidů na velkých lánech s moderní technikou je u nás opravdu lepší.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

26.6.2020 07:08 Reaguje na Katka Pazderů
Souhlas.
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.6.2020 08:11 Reaguje na Katka Pazderů
Souhlas.

Tady jde hlavně o to, aby byli nuceni snížit použití pesticidů ti největší špindírové, třeba ti Holanďani, a ne aby se nařídilo plošné snížení postřiků na polovinu (třeba oproti roku 2019).
Při "kvalitách" EU je reálné spíš tohle.
Odpovědět
JS

Jiří S

26.6.2020 10:29
Předpokládejme, že to snížení projde. Kdo na tom bude zase bit? Jako vždycky odpaďák pro západní země EU, tedy my, Slovensko, Maďarsko a další, které mají tyto spotřeby na velmi nízké úrovni. Až se to tak tváří, když všechny západní země používání pesticidů zvýšilo, že se připravovaly na tuto variantu. V podstatě jim bude stačit se dostat na spotřebu, kterou máme momentálně my. Povede to opětovně k tomu, že naše produkce se sníží a jejich nadprodukce, kterou již nemůžou vyvážet do VB (ta si momentálně smlouvá dovozy z USA) dovezou k nám. Možná jsem jen podezřívavý, ale tváří se to tak, ale bylo by to podobné, jako po vstupu do EU a jejich slavné kvóty na cukr, mléko atd, šlo jen o to snížit naší produkci, aby ji měli kam vyvést oni.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

26.6.2020 12:17 Reaguje na Jiří S
Ale vůbec nejste podezřívavý, tak to prostě je a jen prosťáčci si myslí, jak je k nám EU milá a vstřícná. Tady se vede konkurenční boj bez skrupulí a pro něj nejsou pravdoláskaři těmi správnými lídry-bohužel.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist